Českou dvojici letos tvoří Karel Sedláček a Pavel Jirkal. Jejich cíl? Konečně prolomit prokletí prvního kola a postoupit. Nemělo by to být nemožné. Los jim do cesty postavil tým Polska (Krzysztof Ratajski, Tytus Kanik), tedy kvalitního, ale určitě hratelného soupeře.

„Soupeř má obrovskou kvalitu, i když není nasazený. I tak ale máme větší šanci než v minulých dvou letech,“ řekl pro Deník mnohonásobný český šampion Sedláček, který jede na World Cup už potřetí v řadě.

S Jirkalem tvoří hodně ostřílený pár, který může ukončit české čekání na úspěch. „Pavel je zkušený hráč, šipkám se věnuje dlouhá léta a sbírá úspěchy. Myslím, že se budeme velmi dobře doplňovat, cítím z nás velkou sílu. Když budeme hrát svoje nejlepší šipky, bude to minimálně vyrovnané. Zadarmo jim to nedáme,“ pousmál se Sedláček.

Náročných dvanáct měsíců

První kolo World Cupu se hraje ve dvojicích, což je dost specifická disciplína. „Doba odhozu je samozřejmě jiná než v normálním singlu, na hod se čeká déle. Může to být i trochu svazující, protože člověk to nechce spoluhráči zkazit,“ popisuje český šipkař číslo jedna.

Sedláček toho za posledních 12 měsíců prožil spoustu. Vyhrál pražský veleturnaj Czech Open, startoval na mistrovství světa PDC, a i když pak nezískal hráčskou kartu této organizace (sdružující nejlepší profesionální šipkaře planety), objíždí turnaje a sbírá zkušenosti z vrcholné úrovně. Tak se třeba v dubnu kvalifikoval na German Darts Grand Prix v Mnichově, kde senzačně prošel až do čtvrtfinále a mj. porazil dva hráče z první světové dvacítky.

„V šipkách to je jako v každém jiném sportu. Když mu hodně dáváte, tak se vám to nakonec vrátí nazpátek. Už mám navíc přece jen nějaké zkušenosti, nechybí mi ani zdravá drzost a drajv. A když člověk prohraje, nesmí se z toho položit,“ prozrazuje Sedláček svůj recept.

Dlouhé čekání na úspěch

Bylo by načase, aby se tuzemští fanoušci dočkali na World Cupu úspěchu. Češi se ho letos účastní popáté (každý rok v jiném složení) a nevyhráli zatím jediný mač.

V roce 2015 Jirkal a Michal Kočík padli s nasazenými Rakušany. O rok později Kočík a Pavel Drtil nezvládli duel s Číňany. V roce 2017 debutoval Sedláček, společně s Františkem Humpulou však na superfavority z Nizozemska neměli. Loni stáli Sedláček a Roman Benecký proti dalšímu velmi silnému týmu, Anglii. I přes odhodlaný výkon prohráli 3:5.

Sedláček s Jirkalem nastoupí proti Polsku zítra ve 20 hodin, zápas vysílá stanice Nova Sport 2.

Největší favorité

NIZOZEMSKO: Obhájci titulu jedou do Hamburku v nové sestavě. Světovou jedničku Michaela van Gerwena po dlouhých letech nedoplňuje loučící se veterán Raymond van Barneveld, ale 23. muž žebříčku PDC Jermaine Wattimena. Bude jim to spolu šlapat?

ANGLIE: Také kolébka šipek má obměněný tým. S loňským mistrem světa Robem Crossem si tentokrát zahraje Michael Smith. „Nemůžu se dočkat, až budu reprezentovat svou zemi. Bude to jeden z nejhrdějších okamžiků mé kariéry,“ svěřil se finalista letošního MS.

SKOTSKO: Dvojnásobný světový šampion Gary Anderson a miláček fanoušků Peter Wright (ano, ten chlapík s pestrobarevným čírem) loni ve finále podlehli Nizozemsku. Nad jejich formou visí menší otazník, protože Anderson toho letos kvůli vleklým problémům se zády moc neodehrál.