Každý tým je navíc patronem člověka krátce po úrazu nebo nemoci, který se s postižením teprve učí žít. Pro tyto lidi mají pořadatelé připravený zážitkový víkend, na němž je seznámí s možnostmi aktivního pohyb s handicapem.

Cílem třetího ročníku Opel Handy Cyklo Maratonu s heslem Jedeme v tom všichni! je právě spojení zdravých a handicapovaných lidí. Autorem projektu je vozíčkář a aktivní sportovec Heřman Volf, předseda neziskové organizace Cesta za snem. „Snažíme se ukázat, že i postižení mají své místo ve společnosti, mají svoji hodnotu pro tu společnost. Když to jde na silnici a ty týmy vytvoří skupiny a spolupracují spolu, tak to musí jít i v běžném životě," řekl novinářům Volf.

Maraton se jede jako týmová štafeta čtyřčlenných nebo osmičlenných družstev. Cyklisté, mezi nimiž je například známý horolezec Radek Jaroš, se na trase střídají, během pěti dnů a čtyř nocí se tak žádný tým nezastaví. Cesta musí vést přes 24 průjezdních bodů, mezi nimiž jsou především rehabilitační ústavy, spinální jednotky nebo speciální centra následné pomoci. Konkrétní trať, strategii i zásobování si týmy plánují samy. Pohyb cyklistů je možné sledovat na webu akce, kde budou průběžně publikovány zprávy, fotografie a videa z trasy.

O výsledcích nerozhodne jen samotný čas, ale také bonifikace za prémie, které jsou novinkou letošního ročníku. Pojede se časovka jednotlivců mezi Libercem a Jabloncem, horská prémie na Dlouhé stráně v Jeseníkách a časovka družstev v Ostravě.

Při sobotním dojezdu v parku Ladronka v Praze 6 začne v sobotu v 15:00 doprovodný program. Jeho součástí budou hudební koncerty, exhibice, prezentace, soutěže a možnost vyzkoušet sportovní trenažéry. Po večerním slavnostním vyhlášení výsledků program uzavře koncert skupiny Mandrage. Vstup na akci je zdarma.