I když. „Kdybych si měl tipnout, tak na Medea,“ říkal před dostihem Filip Minařík.

Aměl pravdu. Ryzák v sedle s 43letým irským žokejem Paulem Edderym proletěl cílem s obrovským náskokem.

„Věřil jsem, že by to mohl doběhnout, protože jsem věděl, že má rezervu a každým dostihem se zlepšuje,“ radoval se trenér Arslangirej Šavujev i z výhry milion a půl korun.

Stejný kouč připravil před třemi lety pro triumf v Českém derby i slavného Darsalama.

Na triumf Medea to ovšem v Chuchli dlouho nevypadalo. O tempo se po startu staral německý Perdono s panamským žokejem Pedrozou.

„Ještě jsem na něj volal, ať zrychlí,“ říkal žokej Jiří Palík, který měl dovést k výhře největšího favorita Blue Corala.

Potvrdilo se, že sedmimilionová investice Jiřího Charváta není vytrvalec. „Kůň je to nejlepší, ale uvidíme, jak to zvládne,“ říkal Charvát opatrně těsně před startem.

A Blue Coral se do špice neprodral. „Podkovy mu nešly ideálně. Ještě není dospělý. Jeho čas přijde, ale spíše v dostizích kolem dvou tisíc metrů,“ říkal trenér Josef Váňa.

Na začátku cílové roviny se zdálo, že si pro triumf jede Charley, první valach v historii na trase Českého derby.

„Cítil jsem jeho zátah a říkal si, že je to dobrý, ale Medeo se pak kolem prosmýkl,“ litoval žokej Jan Rája, který zajel derby nejlépe v kariéře.

Druhé místo Charleyho bylo určitou náplastí pro trenéra Váňu. „Jsem za něj rád. Ukázal, jak je dobrý,“ řekl Váňa.

Medeo náhle zrychlil a protáhl se podél hrazení. Soupeřům utekl o více než dvě délky. Své vytříbené umění ukázal rutinovaný rodák z Newbridge Eddery, který má na kontě přes 1200 výher. České derby vyhrál na čtvrtý pokus.

„Medeo ukázal, že je vytrvalecká klasa. Jsem šťastný, protože vyhrát derby v jakékoli zemi je velkým úspěchem,“ říkal Eddery.

Přitom podle Edderyho neabsolvoval s potomkem slavného německého koně Monsuna ideální dostih.

„Kůň běžel dobře, ale těžko si hledal skulinku, aby pronikl dopředu. Byl jsem trošku zavřený, ale potvrdil, že je vynikající,“ chválil Eddery.

87. České derby


vítězný kůň: Medeo
otec Monsun (Něm. – 3x vyhrál
dostih nejvyšší kategorie), matka
Saquiace (USA)


vítězný žokej:
Paul Eddery
43 let, přes 1100 výher, startoval
např. v Dubaji, Hongkongu