Dvouletou smlouvu podepsal před sezonou 2014-15 v USK Mirsad Alilovič. První rok dovedl své svěřence na podprůměrné jedenácté místo, druhý ke čtvrtfinálové porážce od Děčína 1:3 na zápasy. Vedení klubu proto zasedlo a řešilo, zda slovinskému bouřlivákovi kontrakt obnoví.

Hráči dostali čas a prostor 

„Chápu jejich pochybnosti. Potřeboval jsem čas na adaptaci jinou ligu, způsob hry, myšlení hráčů a obecně Čechů," nebije se do prsou strůjce nečekaného úspěchu.

Naopak ocení jednání folimanského managementu. „Měl jsem štěstí na osvícené lidi. Jinde se třikrát prohraje, vymění se trenér a nakoupí pět cizinců. My dostali čas a prostor," děkuje kormidelník.

Úvodní utkání přinesly solidní výsledky 

Přestože dostal před sezonou nůž na krk. Cíl USK byl jasný šestá pozice! „Vždycky je lepší nastavit si metu nepatrně výš. Skupina A1 byla na hraně našich možností," myslí si.

Úvodní utkání přinesly týmu solidní výsledky. Především z Folimanky se stala nedobytná tvrz. V listopadu se ale kupily porážky. „Začali jsme dobře, využili naplno kvalitní přípravu. Srážela nás ale zranění a nemoci. Dvouměsíční období, kdy jsme těžko dávali dohromady sestavu, mohlo mít vliv na hodnocení celé práce," uvědomuje si Alilovič.

Hráči se o svátcích nadechli k nevídanému tažení

Přesto se USK držel na dostřel nejlepší šestky, 17. prosince doma deklasoval Opavu, stačilo zvítězit ve Svitavách a Vánoce mohl strávit mezi elitou. Jenže přišel výpadek a opět se hovořilo o mentální nezralosti mladých basketbalistů.

„Pokud týmu schází Bohačík s Primoracem, nemůžete mluvit o psychice. Cíle sledujeme z většího odstupu než fanoušci," zůstal klidný trenér. Jeho hráči si o svátcích odpočinuli a nadechli se k nevídanému tažení.

Milovníci basketbalu kroutili nevěřícně hlavou 

„Hlavně se všichni uzdravili," rozkrývá Alilovič, jenž zaznamenal po výhře nad Prostějovem zásadní změnu. „Definitivně uvěřili, že mají šanci. Pamatuji si přesně na atmosféru v kabině. Řekli jsme si, že začíná válka."

Z čeho se skládala? Ze tří vyhraných bitev. Na triumf nad Hanáky navázali Pražané vítězstvími v Kolíně, s Pardubicemi a v souboji Kdo s koho? v Ústí nad Labem. Milovníci basketbalu kroutili nevěřícně hlavou, vysvětlíme důvody, co soupeř, to špička. Jediné, co USK v té době nepřálo, byl los.

USK hráli s těmi nejtěžšími soupeři

„Kdy jsem uvěřil, že postoupíme?" opakuje otázku Alilovič. „Jsem optimista. Věci, o kterých ostatní říkají, že nejdou, mě lákají," líčí. „Viděl jsem, jak tým pracuje. Přestože jsme hráli s nejtěžšími soupeři, kluci prahli po vítězství," vypíchne lodivod.

A trochu tím vyvrací tvrzení, že neumí chválit. Ale jen na chvíli: „Když jsem v USK začínal, zastavoval jsem každý trénink v průměru tisíckrát. Dneska už nemám víc než sto připomínek." Jak tedy „míchá" cukr a bič?

Pro trenéra je odměnou, když se hráči zlepšují 

„Pokud je důvod, bezprostředně po zápase hráče pochválím. Po sezoně přijde vždycky hodnocení a opět mluvím o kladech i záporech. Dělám to tak dvacet let a neplánuji nic měnit," vysvětlí. „Hráči mě nemusí mít rádi. Odměnou pro mě je, když se zlepšují."

Zásluhu na postupu do skupiny A1 mají všichni 

Nejtěžší je od Mirsada Aliloviče získat názory na jednotlivce. „Zásluhu na postupu do skupiny A1 mají všichni," vypálí. „Mladíci Štěrba, Hájek, Sehnal… dostali jen jinou úlohu. Bez jejich maximálního nasazení by se nemohli hráči základu na zápas optimálně připravit," vysvětluje Slovinec.

Na dvě jména ale nezapomene. „O Michalu Marešovi mohu říct jen to nejlepší," zdůrazní význam kapitána z Folimanky. „Nic nevypustí. Do všeho dává sto procent a energii a pozitivní myšlení přenáší na ostatní," pokračuje lodivod.

Bohačík se stal nejlepším střelcem soutěže

Příjemných slov má v záloze stále dost. „Jeho výkony stoupají. Dříve zazářil v útoku a propadl v obraně. Nebo obráceně. Letos hraje na obou polovinách hřiště stejně dobře." Vysoce nadprůměrných 345 bodů nasázel soupeřům v základní části Jaromír Bohačík.

Stal se nejen nejlepším střelcem soutěže, ale i druhým z hrdinů pražského výběru. „Bylo pro nás výhodné, že přišel Jaromír z nepříliš vydařeného zahraničního angažmá," rozkrývá Alilovič. „Měl chuť do práce a byl ochotný cokoli změnit," vysvětluje.

Bylo by hezké začít čtvrtfinále doma 

„Dnes na sebe nejčastěji vezme odpovědnost v koncovkách. Útočit uměl vždycky, můžeme se o něj opřít v obraně." O komplexnost jde kouči především. „Dívám se nejen na body, ale taky na bloky a doskoky. Jen ten, kdo má zápis vyrovnaný, je dobrý basketbalista," zdůrazňuje.

Jak dojde na nejbližší plány, Alilovič mlží. „Skupina A1 nám dává prostor připravit se na play-off. Budeme rádi za každou výhru," řekne a polohlasně dodá: „Bylo by ale hezké začínat čtvrtfinále doma."

close Hráči USK. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Další cíl? Semifinále, vyhlásil Mareš