Na stránkách Pražského deníku si v následujícím týdnu postupně představíme mužskou reprezentaci v řeckořímském stylu, a také dvě české volnostylařky. Všechny spojuje jedno město, připravují se totiž v Centru sportu Ministerstva vnitra se sídlem ve Stromovce.

Začneme jedním z nejmladších členů, který se ve Vegas představí hned první den akce. Je jím dvaadvacetiletý Matouš Morbitzer, který nastupuje v dresu se lvíčkem na prsou ve váhové kategorii do 66 kilogramů.

Benjamínek mužské reprezentace byl na začátku letošního roku zařazen hlavním trenérem Markem Švecem do nejužší skupiny, která absolvuje maximum zahraničních soustředění a turnajů. Tuto nominaci si vysloužil dobrými výkony i přístupem k přípravě. Letos ale, jak sám říká, paběrkuje.

„V tomto roce se mi příliš nedaří. Rozhodně ne výsledkově. Absolvoval jsem ale hodně kvalitních mezinárodních kempů a zápasil na dobře obsazených turnajích, což mi dalo mnoho nenahraditelných zkušeností. Osobně jsem se v průběhu roku cítil dobře, ale výsledky tomu naprosto neodpovídaly," shrnuje Morbitzer své dosavadní pocity z roku 2015.

Právě trápení se na mezinárodním poli se pravděpodobně odráží na ambicích, se kterými do Las Vegas talent českého zápasu odlétá:

„Moje cíle nejsou vysoké. Několikaměsíční příprava byla sice mimořádně kvalitní, vždyť jsme prakticky od března nebyli doma a objížděli jeden kemp a turnaj za druhým, ale po špatných výsledcích musím přiznat, že i umístění v první polovině startovního pole by pro mě byl úspěch."

Matouš Morbitzer navíc smutně dodává, že jeho příprava těsně před mistrovstvím světa byla ztížena zraněním kolene: „Byl jsem nucený úplně vynechat tréninky na žíněnce, tedy vlastně ani nemohu zodpovědně říct, jaká je moje aktuální forma."

V červnu se přitom před historicky prvními Evropskými hrami v Baku cítil dle svých slov výborně. Realita v Ázerbájdžánu ale nakonec tento pocit neodrážela.

„Věřil jsem si, ale hned v prvním kole jsem za minutu a půl prohrál na technickou převahu soupeře. Bělorus mě takříkajíc vyházel a turnaj pro mě skončil. Doteď nevím, co se stalo, jestli jsem se špatně soustředil, vážně netuším. Asi nejhorší zápas sezony," vzpomíná trpce Morbitzer.

V Česku ale letos ve váze do 66 kilogramů konkurenci nenacházel. Na mistrovství republiky po čtyřech výhrách slavil s přehledem titul.

„Rád vzpomínám ještě na zápas na turnaji v Chorvatsku, kde jsem svého soupeře naopak za minutu vyházel já."

A kdo je podle Matouše Morbitzera největší favorit jeho váhy v Las Vegas? „Asi Maďar Tamás Lőrincz, stříbrný z olympiády v Londýně 2012. Ale samozřejmě celá váha je hodně kvalitně obsazena a kandidátů na zlato je více, mezi nimi určitě vidím zápasníky ze Srbska, Ruska, Íránu. Překvapit může také někdo další." Třeba i Matouš Morbitzer…

Ve středečním Pražském deníku naleznete medailonek borce váhové kategorie do 75 kilogramů Petra Nováka.