Světový šampionát přitom bude mít ještě větší význam než jindy. Prvních šest z nich v olympijských váhových kategoriích si automaticky zajistí letenku na olympiádu do Ria de Janeira. Vyhnou se tak navíc psychicky i fyzicky velmi náročným kvalifikačním turnajům, ze kterých se pod pět kruhů bude možné kvalifikovat ještě přímo v olympijském roce.

Už v pátek odlétá k první ostré prověrce v roce 2015 český národní tým, který se zúčastní turnaje Grand Prix of Paris. Od pondělí je proto užší i širší reprezentační kádr mužů i žen v Praze, kde se připravuje na francouzskou misi. Muži si k této přípravě přizvali své kolegy ze Slovenska, a tak bylo v zápasnické hale ve Stromovce na žíněnkách plno.

 „Přípravu na sezonu jsme začali minulý týden, kdy jsme odcestovali do Banské Bystrice a absolvovali náročný tréninkový kemp právě se slovenskou reprezentací. Na tento týden jsme se společně přesunuli do Prahy, kde se soustředíme především na samotný zápas, absolvujeme řadu sparingů a ladíme formu pro Paříž," popisuje Petr Novák, reprezentant do 75 kilogramů a jedna z nadějí směrem k olympijské kvalifikaci.

O jak kvalitní prověrku formy v Paříži půjde?

„Turnaj je součástí takzvaného Golden Grand Prix, což je série prestižních turnajů po celém světě. Finále se uskuteční v listopadu v Ázerbájdžánu. Z Paříže se kvalifikuje prvních sedm zápasníků v každé kategorii. To, co očekáváme od Paříže, je střetnutí se světovou špičkou, což je nenahraditelná zkušenost," líčí Novák.

Ten nechce do Francie odletět „jen" za zkušenostmi: „Řeknu to otevřeně, rád bych v Paříži skončil do pátého místa. Mým dlouhodobým cílem je olympiáda, na kterou bude těžké se dostat, a tak už z principu nemohu mít na turnajích, jakkoliv kvalitně obsazené jsou, nízké cíle."

Ve Francii se představí i české reprezentantky

S mužskou reprezentací pod vedením Marka Švece odletí také Artur Omarov a Matouš Morbitzer. Vedle nich se ve Francii představí dvě české reprezentantky, které svou výkonnost potvrdily v závěru roku 2014, kdy vozily medaile z mezinárodních turnajů, a také představují naději směrem k olympijské kvalifikaci.

Mladší z dvojice, dvacetiletá Adéla Hanzlíčková, navíc získala loni bronz z mistrovství Evropy juniorek a páté místo z evropského šampionátu seniorek.

 „Přípravu na letošní sezonu jsme začaly soustředěním v polské Wisle, kde jsme se dostávaly zpět do formy po vánočních svátcích. Stejně jako pro muže, i pro nás bude Paříž první ostrou prověrkou roku. Bude to těžký turnaj, účast přislíbily špičkové zápasnice. Sama od sebe nemám přílišná očekávání, přeci jen je to začátek sezony a navíc můj první regulérní rok v seniorské kategorii. Pokud se umístím v první polovině startovního pole, budu spokojena, i když čím výše, tím lépe," usmívá se Adéla Hanzlíčková, která si společně s reprezentační kolegyní Lenkou Hockovou pobyt ve Francii prodlouží o další týden, jelikož se přímo v místě akce zúčastní mezinárodního soustředění.

Petr Vurbs