Pro účast na olympiádě v Rio de Janeiru dělají mnohé a mají za sebou také výsledky, Adéla je stříbrnou medailistkou z mistrovství Evropy kategorie do 23 let, Lenka v minulosti dosáhla na páté místo na seniorském evropském šampionátu.

Čeho se ale děvčatům nedostává, jsou finance, proto natočila video a prostřednictvím serveru žádají fanoušky o sponzorský příspěvek. Nejen o této aktivitě jsme si povídali s Lenkou Hockovou.

Lenko, jaké období právě zažívá vaše zápasnická skupina?

Hektické, stojíme před prvním vrcholem sezony, Evropskými hrami. Finišujeme proto s přípravou, ladíme formu, tréninky jsou kratší, zaměřené více na rychlost, a samozřejmě také upravujeme váhu.

Kolik shazujete?

I v tom jsme s Adélou jednotné, obě shazujeme pět kilo.

Složitá práce?

Ani ne, na úpravu váhy máme týden. Pět kilo za sedm dní zhubnete, hlavně musíte. (směje se)

S jakými plány odjedete do Baku?

Zase se s Adélou shodneme, obě chceme bojovat o medaili a braly bychom umístění do pátého místa. Nemůžeme mít malé cíle, vždyť chceme do Ria.

Kvůli přípravě na olympiádu vznikl projekt 'Adéla a Lenka zápasí o Rio'. Jak se zrodila myšlenka na sbírku (crowdfunding)?

V Česku je málo zápasnic, na potřebné úrovni jen my dvě. Abychom se mohly porovnávat se světovou špičkou, musíme jezdit za sparingy do zahraničí. Náš sport není v republice tolik vidět, finančně jsme na tom řekněme na hraně. Napadlo nás proto pokusit se sehnat prostředky pomocí sbírky. Nestojíme ale jen s nataženou rukou, snažíme se něco nabídnout.

Proč vybíráte 90 tisíc korun?

Prostředky na sezonu máme jasně dané, víme, co si můžeme dovolit. Jelikož se ale mistrovství světa koná v Las Vegas, letenky, ubytování a další věci budou drahé, potřebujeme mít v záloze něco navíc. Ideální by bylo přidat nějaká soustředění. Za 90 tisíc bychom se mohly zúčastnit zhruba dvou, možná tří, což by nám moc pomohlo.

Nic není v životě zadarmo. Dárci dostanou za své peníze odměny. Těšíte se například na společný trénink s mecenášem?

Ohromně, je pro nás skvělé ukázat českým fanouškům náš sport. Každou podobnou akci vítáme.

Tuto příležitost budete mít už 22. června. Těšíte se na Arkády?

Opět musím odpovědět kladně. Půjde pro nás o první zkušenost s podobnou akcí. Představit ne úplně populární sport návštěvníkům obchodního centra je pro nás velikou výzvou. Věříme, že se co nejvíce lidí zastaví i u nás a bude mít chuť si o zápase popovídat, nebo se s námi také utkat.

Nebojíte se laiků s hamburgery v rukou?

Ne, těšíme se na všechny. Věříme, že jim vedle jídla zachutná také řecko-římský zápas a volný styl. (směje se)

Na Arkádách se utkáte s Adélou Hanzlíčkovou, která je o deset kilo těžší. Cítíte vůbec šanci? Půjde o prestižní souboj?

Obě budeme chtít vyhrát. Rivalky ale rozhodně nejsme, půjde spíše o zábavu. Jsem menší a lehčí, na druhou stranu ale zkušenější, budu se proto snažit Adélu na něčem nachytat. (směje se)

A poté už půjde do tuhého.

Přesně tak, na mistrovství světa budeme mít první šanci kvalifikovat se do Ria. Letenky ale visí hodně vysoko. Na olympiádu se podívá pět zápasnic z každé kategorie závodu v Las Vegas.