Zapomeňte na dobu, kdy Praha vládla republice v soubojích nad vysokou sítí a o tituly usilovaly Olymp, Slavia VŠ, či ATK. Dnes má hlavní město mezi volejbalovou smetánkou jediné zástupce ČZU. Filozofie oddílu si ovšem zakládá na jiných hodnotách, než jsou zlaté seniorské medaile, mládežnická líheň chrlí talent za talentem. Vzpomeňte si na tolik úspěšné srpnové mistrovství Evropy. Schválně, odkud pocházejí Michal Finger, Jan Galabov, Donovan Džavoronok nebo Daniel Pfeffer?

Postup unikl jen o fous

Všichni už ale nastupují za jiné týmy a na Lužiny zbyly zápasy o záchranu. „Když vyhráváte, na tréninky se těšíte. Takhle dřete, přijde utkání a nic vám nejde,“ popisuje atmosféru posledních tří sezon ČZU Patočka. „Jen dvou,“ upřesňuje. „Loni jsme se ohromně zlepšili. Postup nám unikl o pár bodů. Chybělo málo, vlastně jenom štěstí.“

Zeptáte-li se urostlého blokaře na důvody herního progresu, odpoví vám dvěma slovy. „Miroslav Malán.“ Spolupráci se zkušeným lodivodem si náramně pochvaluje. „Pan trenér je skvělý chlap a veliký odborník. Má přehled o soutěži, jasnou vizi…“

A jde pravděpodobně také o zdatného psychologa. „Jsem výbušný typ, před utkáním potřebuji uklidnit, ne se ještě víc vyhecovat.“

Složitá příprava

Léto proběhlo na Lužinách (tradičně) ve znamení změn, kabinu opustilo hned šest borců a sedm nových na ni zaklepalo. Když bylo třeba se sehrávat, scházely klíčové opory nahrávač Matyáš Démar a blokař Vojtěch Patočka, kteří plnili reprezentační povinnosti.

Druhý jmenovaný se podílel na sedmém místě Česka na univerziádě v Taipei. „Neskutečný zážitek. Vrchol mé kariéry. Dva týdny jsem žil v jiném volejbalovém světě,“ chrlí ze sebe superlativy a doslova se rozplývá při vzpomínce na duely s vel-mocemi Ruskem a Brazílií.

Pohádka ovšem skončila a dostavila se extraligová realita. V úvodním kole jeli Pražané do Liberce a s bronzovými medailisty loňského ročníku prohráli hladce 0:3. „Věřili jsme, že můžeme překvapit. Dolehla na nás ale nervozita a soupeři nás přejeli hlavně díky servisu,“ vysvětluje blokař. „Rychle se ale sehráváme. Proti Benátkám v nás stoprocentně bouchnou saze,“ věří Patočka před dnešní domácí premiérou.

Bude třeba víc než odhodlání

Pouze odhodlání ovšem lužinskému výběru stačit nebude. „Čeká nás těžký zápas a dobrý volejbal. Benátky solidně posílily. Přišli Michal Sukuba, Martin Hudák, nebo Jakub Rybníček,“ vypočítává blokař.

Poslední dva volejbalisty důvěrně zná, vždyť s nimi ještě na jaře v ČZU hrával. „Výborní kluci i hráči. Největší kamarád jsem s nahrávačem Jonášem Celerýnem,“ prozradí Patočka.

Vzájemné hecování ale rázně zavrhne. „To by se mi nemuselo vyplatit. Jonáš je můj zubař. Nesmím ho v žádném případě rozčílit,“ směje se.