V hokejové extralize v tomto týdnu vyvrcholí základní část a v neděli odstartuje prvními zápasy předkolo play off. Kompletní 51. dějství je naplánováno na dnešek a dlouhodobá část vyvrcholí ve čtvrtek. Všechny zápasy závěrečných dvou kol se hrají v jednotném čase od 17.30. Tedy i dnešní souboje vedoucí Slavie s dvanáctým Kladnem ve vysočanské O2 Areně a třetí Sparty se sedmými Vítkovicemi v holešovické Tesla Areně.

Slavia s Pardubicemi, zatím jediné dva týmy s definitivní jistotou účasti přímo ve čtvrtfinále, bojují o triumf v základní části a tím i o jistotu startu v kvalifikaci Ligy mistrů. Na dalších místech se hraje o účast ve čtvrtfinále nebo předkole a o nasazení do play off.

Kladno je dlouhá léta obávaným soupeřem červenobílých

Obhájci mistrovského titulu po pátečním domácím výbuchu s Libercem v neděli udolali na svém ledě tým Třince a dnes se utkají znovu v O2 Areně se soupeřem, který je sice téměř na opačném pólu tabulky, dlouhodobě ale umí na Slavii zahrát. Ostatně dokazuje to i vzájemná bilance v této sezoně, ze tří utkání Kladno první dvě vyhrálo.

„Zbývají dva zápasy do konce základní části, nic ještě není vyhraného. Ve hře je šest bodů, tak uvidíme,“ uvedl slávista Roman Červenka, aktuálně druhý nejproduktivnější hráč soutěže. Červenobílým jde totiž nyní o prvenství v základní části a tím i o další start v Lize mistrů. A Červenka dal proti Třinci necelých pět minut před koncem vítězný gól.

Kladenští prohráli sice poslední dvě extraligová utkání rozdílem pěti branek, proti Slavii se ale vždy umějí vypnout nejen k velkému výkonu, ale především obrat ho o body. „Většinou nás porážejí brankami v přesilovkách,“ varoval slávistický asistent trenéra Růžičky Jiří Kalous.

Do Tesla Areny přijďte s vysloužilým elektrospotřebičem

Sparta dnes přivítá na svém ledě hokejisty Vítkovic. Holešovičtí, kteří z posledních tří zápasů vytěžili osm bodů, by rádi uhájili svoji třetí pozici, navíc ještě nemají úplně jistou účast přímo ve čtvrtfinále play off, soupeř z Ostravy se zase chce mezi nejlepší šestku týmů teprve probít. A nemá důvod si nevěřit, ze tří vzájemných zápasů se Spartou ve dvou zvítězil. Je tedy rozhodně o co hrát.

„Naším cílem je postoupit do play off z první čtyřky, a začít tak na domácím ledě,“ uvedl asistent kouče Sparty Marian Jelínek.

K dnešnímu zápasu v Tesla Areně se váže kampaň na třídění elektroodpadu, proto můžete na utkání přinést jakýkoliv vysloužilý elektrospotřebič a zúčastnit se soutěže o permanentky na příští sezonu.

Na Letné o titul středoškolského přeborníka v basketbalu

O Pohár předsedy ČBF – takový název nese třídenní republikové finále středních škol ČR v basketbalu, které se koná ode dneška v hale Sparty na Letné. Turnaje se účastní šest nejlepších chlapeckých a šeyst nejlepších dívčích družstev z celé země.

Basketbal má obrovský význam ve výchově ke smyslu pro kolektiv, sebekontrole a ukázněnosti, rozvíjí iniciativu, samostatné rozhodování a zodopovědné plnění úkolů při hře. Má velký vliv na rozvoj pohybových schopností, zejména rychlosti, vytrvalosti a obratnosti. Hra je velmi náročná na inteligenci hráčů, jejich tvořivé myšlení a rychlou reakci. Asi proto si největší oblibu všude na světě získala mezi studenty.

Pořadatelem tohoto bezpochyby záslužného podniku je Smíchovská střední průmyslová škola. S nápadem ucházet se o pořádání tohoto turnaje přišel před léty profesor tělesné výchovy této školy Liboslav Matoušek.

Nyní v jeho roli pokračuje současný ředitel této školy a basketbalový nadšenec Radko Sáblík. Ten kromě své bohaté funkcionářské kariéry založil oficiální internetové stránky pražského basketbalu www.pbasket.cz, kde se ovšem nacházejí také statistiky ze všech republikových soutěží.

Běžkování pro radost ve Žlutých lázních

Praha a závod pro veřejnost na běžkách?! I to je možné. Den před zahájením MS v klasickém lyžování v Liberci se totiž uskuteční v Podolí Otevřené mistrovství O2 Žlutých lázní s podtextem „Běžkování pro radost“. Závodí všichni, kdo mají chuť, a to bez omezení stylu. Akce startuje v pět hodin odpoledne, jedno kolo měří půl kilometru. Připravena bude samozřejmě osvětlená trať.

Přímo u stopy je k dispozici bufet, po závodě jsou pak zúčastnivší se borci zváni na pečené sele a plzeňskou dvanáctku. Doprovodný program obstará velkoplošná projekce s hudební produkcí skupin Pink Floyd, Depp Purple a Elán.

„Přihlásit se může každý, kdo má běžky a smysl pro humor,“ lákají pořadatelé. Chybět nebudou mj. olymypijský vítěz v kanoistice Martin Doktor, známý moderátor a herec Aleš Háma či sportovní televizní hlasatel Stanislav Bartůšek, pro něhož to bude součást přípravy na Vasův běh ve Švédsku.

Kam za sportem v Praze?

ÚTERÝ 17. února

BASKETBAL O Pohár předsedy ČBF, republikové finále středních škol ČR: 14.00 Slavnostní zahájení, 15.00 SPŠST Panská, Praha – Mendelovo gymnázium Opava, gymnázium Sokolov – gymnázium Olomouc, 16.00 gymnázium Písek – gymnázium Brno, gymnázium trakonice – gymnázium Tišnov (hala Sparty na Letné, Nad Královskou Oborou 51).

BILLIARD 19.00 Harlequin Tour, otevřený turnaj v poolu (klub Harlequin, Vinohradská 25, Praha 2).

BOWLING 18.00 Turnaj Byznys Double (herna Na Ovčíně, Záběhlická 82, Praha 10).

BRUSLENÍ Na Štvanici: 10.30 až 12.00 a 15.00 až 17.30. Ice Arena Letňany: 10.00 až 12.00. ZS Bronzová, Praha 13-Lužiny: 14.30 až 19.00. ZŠ Gutova, Praha 10-Strašnice: 14.15 až 21.45. Veřejné hřiště Na Františku, Praha 1: 8.30 až 18.30.

FOTBAL Turnaj II v Radotíně: 19.00 Králův Dvůr B – Lipence.

FUTSAL Pražský přebor: 20.30 SELP Sokol Vysočany/Mladá Boleslav B – Kodymka, 21.30 Klokani Vršovice B – Kmochův odkaz B (oba zápasy hala Slavie v Edenu).

HOKEJ Extraliga: 17.30 Slavia – Kladno (O2 Arena, Vysočany), 17.30 Sparta – Vítkovice (Tesla Arena, Holešovice). Výstava: 9.00 až 17.00 Století českého hokeje (Národní muzeum, Václavské nám.).

LEZECTVÍ 18.00 Zahajovací týden kurzů lezení na umělé stěně pro začátečníky a mírně pokročilé (Sportcentrum Palmovka, Heydukova 6, Praha 8, za prodejnou Namche).

LYŽOVÁNÍ 17.00 Otevřené mistrovství Žlutých lázní v běhu na lyžích volnou technikou (Žluté lázně v Podolí, Praha 4).

MODELÁŘSTVÍ 15.00 Modřanská paluba, závody Formule 1 na stolních deskách (DDM Praha 12, Hermannova 24, Modřany).

(klt, dp)