Změnilo se postavení trenérů mládeže od roku 2015?
Bohužel nijak zásadně. Akce však má vynikající ohlas, trenéři ji sledují. Když je někdo nominuje, jsou moc rádi. Často nám říkají, že šlo o úplně první poděkování za to, co dělají.

Za tu dobu jste poznal stovky trenérů příběhů. Můžete vypíchnout nějaký?
Jeden trenér mi říkal: Založil jsem tři oddíly a ztratil jsem tři manželství. To je extrémní případ, ale výstižný.

Máte dnes jiný pohled na trenéry mládeže než před začátku projektu?
Spíše je můj obdiv ještě intenzivnější. Je skvělé, co trenéři dělají, ale netušil jsem, kolik času a energie tomu dávají. Zároveň by si zasloužili větší uznání a podporu od veřejnosti i institucí.

Akce má řadu patronů. Podle čeho jste je vybírali?
Jsem rád, že projekt přitáhl velkou skupinu inspirujících lidí. Nemohu jmenovat všechny, ale spolupracujeme třeba s psychologem Mariánem Jelínkem či s fantastickou trenérkou basketbalu Natálií Hejkovou. Máme podporu snad všech sportovních svazů. Kdykoli požádáme o podporu, dostaneme ji.

1. kolo – nominace
Své favority můžete nominovat do čtvrtka 30. dubna prostřednictvím formuláře zde.

Projekt má tři kola a finále. Kterou část máte nejraději?
Nyní otevíráme nominace. Ale ve skutečnosti jde stále o to poděkování. Když někdo nominuje trenéra, poděkuje mu tím. Poté porota vybírá 16 postupujících, následně top 8. Nakonec proběhne Den trenérů mládeže. Čas, kdy objíždíme šestnáctku, je nejradostnější. Potkáváme skvělé lidi.

Porota do soutěže zasahuje. Nesvazuje vás zodpovědnost?
To je nejhorší část naší práce. Ještě že jde o sportovce, kteří se umějí vyrovnat s výhrou i s porážkou. Naštěstí o absolutním vítězi rozhodnou soutěže. Sňali jsme tím ze sebe těžké břímě.

Setkali jste se s kritikou systému?
Den trenérů mládeže stále vylepšujeme. Je jasné, že bude mít vždy nevyváženosti: kolektivní a individuální sport. Když se podíváte na výsledky, najdete v nich trenéry šachu, capoeiry, florbalu, fotbalu… Paleta je široká. Zásadní výtku nepamatuji.

Připravujete letos novinky?
Chtěli bychom, aby na finále přijely autobusy z míst, odkud trenéři pocházejí. Aby se jim dostalo uznání v místě jejich působení, kde je lidé nejvíce znají.

Jaké jsou ceny pro vítěze?
Ceny budou v řádech desítek tisíc. Jedná se třeba o vysněné školení pro vítězného trenéra či vybavení pro jeho klub.

Máte pro letošní ročník nějaké přání?
Přál bych si, aby ho vyhrála žena, protože zatím vyhrávali pouze chlapi. Ovšem nemohu to ovlivnit. Půjde zase o líté zápolení.

A vysněné odvětví?
To vůbec neřeším. Zajímá mě spíše charakter člověka. A ty jsou vždy dobré.