Před třemi lety povstal z popela nejstarší český maraton, vedený podél Vltavy, přes golfové hřiště v Lipencích, dále na Cukrák a pak stezkami Brdského lesa. Ani covid ho předloni nesložil, byť se běžel jako „individuální časovka“ bez hromadného startu. Což se loni pro velký úspěch opakovalo.

A poběží se tak i v sobotu 10. prosince. „Chceme dát na závěr sezony šanci běžcům utéct z předvánočního šílení a užít si přírodu. A taky připomenout čas, kdy jsme museli společně překonávat těžkosti. Myslím, že tímhle individuálním adventním maratonem jsme založili novou tradici. A teď můžeme pozvat i na posezení v cíli v restauraci Vlaška,“ říká Martin Dvořák, ředitel seriálu Trail Run-ning Cupu.

Je potřeba dorazit za světla

Maraton má převýšení 593 metrů, doprovodná desítka z kytínské návsi 125 metrů. „Hodně zajímavý profil, velmi pestrý, ani rovina, ani těžké kopce,“ pochvalují si účastníci. Loni vyhráli Petr Švarc za 3:12 a Kateřina Kadlečková za 3:54, předloni také v „samoběhu“ Aleš Sedlák za 2:58, předtím David Gerych za 3:00.

Letošní ročník se těší podpoře starostů obcí startu i cíle, tedy Prahy 4 i Dobříše. Vyráží se mezi 8.00 a 11.00 z A Parku vedle bývalých ledáren v Braníku. Ti, kdo se chtějí vydat pouze na desetikilometrovou trasu, se mohou připojit mezi dvanáctou a jednou v Kytíně. A do cíle v SK Vlaška na kraji Dobříše je potřeba dorazit za světla – to znamená do čtvrté hodiny.

„Paráda, moc se mi to líbilo. I ten formát. Běžíš si podle sebe, jasně, že chceš, co nejlíp, ale nejsi v takovým stresu z pevného startu, honičky na začátku, postupně se to stejně roztrhá a najdeš si sem tam někoho k sobě,“ říkal Jan Šeliga, který loni přijel ráno vlakem až z Mariánských Lázní.

Slavná historie Maratonu Praha-Dobříš

close Maratonci si na trase z Prahy do Dobříše užívají zimních podmínek info Zdroj: Trail Running Cup zoom_in Maratonci si na trase z Prahy do Dobříše užívají zimních podmínek Na začátku historie z dob starých c. a k. Sportsmanů je příběh. Kníže Jeroným Colloredo-Mansfeld (jeho vnuk Jerome nyní opět žije na dobříšském zámku), sportovní nadšenec a protektor závodu věnoval v roce 1908 stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce. Určil trať (tenkrát ještě) ze Smíchova do Dobříše o délce 40 kilometrů a dal podnět organizátorům závodu z SK Slavia. Legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth-Jarkovský odstartoval závod z tehdejšího kraje Prahy za účasti šesti běžců doprovázených nejméně dvaceti cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry. Pořadí běžců lze dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv. V cíli byli totiž dřív, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru… Dnes takřka něco neuvěřitelného, ale tenhle maraton oslaví už 115. narozeniny.