České tituly získali v závodě oceněném prestižní známkou World Athletics Elite Label Road Race Damián Vích (29:31) a Tereza Hrochová (33:49). V součtu s adidas Během pro ženy na 5 km, kterému udělila záštitu první dáma Eva Pavlová, se do obou závodů v centru metropole zapojilo 6500 běžců.

„Nevím, kterému výkonu tleskat více. Máme tu nový ženský evropský rekord závodu a spoustu dalších rychlých časů. Prvních pět mužů pod 28 minut a první tři ženy pod 31 minut! Ukázalo se, že zrychlení trasy nám opravdu prospělo. Věřím, že si oba závody v krásné večerní atmosféře všichni užili,“ uvedl v TZ prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Vích si musel vítězství vybojovat Worku vystřelil z náměstí Republiky jako šíp a všem ukázal záda. „Byl to těžký závod. Diváci nás hnali do cíle, což mi moc pomohlo. Z výhry mám obrovskou radost,“ jásal.

Jednadvacetiletému Etiopanovi, který má na kontě na této distanci osobní maximum 26:56, nejvíce vzdoroval Keňan Alexander Mutiso (27:48), král letošního Pražského maratonu. Bronz má Vincent Kigen, člen RunCzech Racing týmu. Časem 27:50 si také zlepšil osobní rekord. Z českých závodníků vydřel pomyslné zlato Vích. „Za vítězství jsem moc rád, ale od začátku se mi běželo hrozně těžce. Musel jsem to vybojovat. Těší mě, že jsem to i přes nevalný výkon zvládl,“ prohlásil Vích. Druhý skončil Martin Zajíc (29:58), třetí Vít Pavlišta (30:47).

V ženách se lámaly osobní rekordy, první tři pokořily a svá maxima. Dominovala Keňanka Janeth Chepngetich, která si o sedm vteřin zlepšila osobní rekord a její čas je letošním šestým nejlepším celosvětově.

„Jsem moc šťastná. Všechno mi tady skvěle sedlo a atmosféra byla také úžasná,“ radovala se druhá žena letošního 1/2Maratonu Praha. Čtyřiadvacet vteřin na vítězku ztratila její krajanka Cintia Chepngeno (30:45), třetí byla další Keňanka Vivian Melly (30:58).

Joglová závodila poprvé od zranění

Velkého úspěchu dosáhla Yaremchuk, která zaběhla evropský rekord závodu. „Každý rekord moc potěší. Trať je tu velmi rychlá a fanoušci fantastičtí,“ uvedla rodilá Ukrajinka, která dostala italský pas teprve před dvěma lety. Češkám kralovala Hrochová. „Zaběhla jsem podobně jako loni, možná o tři vteřiny pomaleji, což trochu mrzí. V Praze se mi neběhá moc dobře, znova mi to moc nesedlo, i když atmosféra byla krásná,“ konstatovala. Druhou Češkou v cíli byla Marcela Joglová (35:06), za ní doběhla Tereza Novotná (35:42).