Třiadvacetiletá Jelena Rybakinová stala první grandslamovou vítězkou své země v historii. Stala se nástupkyní Australanky Ashleigh Bartyové, jež ukončila kariéru. Zároveň je 23. různou šampionkou londýnského turnaje v takzvané open éře.

„Byla jsem strašně nervózní už před zápasem a pak i během něj. Nikdy jsem podobného nezažila,“ řekla Rybakinová v pozápasovém rozhovoru na kurtu. „Před turnajem jsem hlavně chtěla postoupit do druhého týdne, tohle je úžasné,“ povídala nesměle a děkovala jak své soupeřce, tak své rodině a týmu.

Nasazená sedmnáctka, jež startuje za Kazachstán od roku 2018, otočila na trávě v All England Clubu vývoj finále jako první tenistka po šestnácti letech. Naposledy se podobný počin povedl v roce 2006 Francouzce Amélii Mauresmové. Džabúrovou porazila podruhé ze čtyř vzájemných zápasů. O čtyři roky starší Tunisanka nevyužila možnost stát se první grandslamovou šampionkou ze severní Afriky a arabských zemí.

Rybakinová získá za triumf dva miliony liber (asi 58,2 milionu korun), Džabúrová obdrží více než poloviční částku. Kvůli zákazu startu ruských a běloruských sportovců jim ale organizace WTA stejně jako ostatním účastníkům Wimbledonu neudělí žádné body do světového žebříčku.

Smršť es a chybující soupeřka

Lepší vstup do utkání měla před zraky britské vévodkyně Kate Tunisanka. Při třetí hře prolomila soupeřčin servis, brejk vzápětí potvrdila a ujala se vedení 3:1. Rybakinová navíc v dalším průběhu zkazila řadu lehčích míčků, v prvním setu udělala 17 nevynucených chyb a nakonec jej za třiatřicet minut ztratila. V turnaji přišla o sadu teprve podruhé.

Nevzdala se ale a hned v úvodu druhého setu získala brejk. Za stavu 1:2 byla Džabúrová při podání soupeřky blízko vyrovnání. Když Rybakinová po více než osmi minutách získala hru ve svůj prospěch, Tunisanka zvažovala reklamaci jejího závěrečného podání. Nakonec si to ale rozmyslela a neudělala dobře. Opakované záběry ukázaly, že byl míč v autu.

Tunisanka poté ztratila servis i podruhé a Rybakinová se dostala do rytmu. V dalším průběhu dosáhla hranice 50 es na letošním Wimbledonu a vynutila si rozhodující sadu.

Džabúrové navíc nevyšel ani začátek třetího setu a opět přišla o servis. Druhá hráčka světa a čtvrtfinálová přemožitelka Marie Bouzkové se mohla vrátit do hry ještě za stavu 2:3, kdy měla tři brejkboly, Rybakinová je ale odvrátila a pěti míčky za sebou podání udržela.

Sestřih finálového zápasu:

| Video: Youtube

Třiadvacátá tenistka žebříčku WTA už v závěru žádné drama nepřipustila a po třech vyhraných gamech za sebou si došla pro první grandslamový triumf v kariéře. Ve třiadvaceti letech se stala nejmladší wimbledonskou vítězkou od triumfu Petry Kvitové v roce 2011. Češce tehdy bylo 21 let.