Na týden rozbili svůj stan v Nymburce, na tiskovou konferenci si ale odskočili do stověžaté matičky. „Jsme tu, abychom rozšiřovali baseball," ozřejmil důvody (vzácné) návštěvy Caleb Santos Silva, manažer MLB pro mezinárodní rozvoj. „V Evropě dříme potenciál. Další talenti mohou brzy obohatit naši ligu.“

Čeští baseballisté se v zahraniční nejvíce prosadili v roce 2016. Pamatujete? V kvalifikaci o World Baseball Classic prohráli s mexickým výběrem plným profesionálů jen 1:2. „Zaujalo nás, jak velký progres jste za posledních pět let udělali. Spolupracujeme ale dlouhodobě,“ uvedl Santos Silva.

Mentální příprava je důležitá

Další zlepšení může přijít brzy. Třicet českých trenérů asi jen těžko zapomene na sedm dní, kdy je baseballu vyučovala americká elita. „Dopoledne jsou přednášky a odpoledne praxe, která je pro nás nejdůležitější,“ říká Jan Gregor, který za programy MLB vyrážel léta do zahraničí. Nyní se dočkal i ve své domovině. „Naučil jsem se toho moc. Co vybrat? Snad mentální přípravu. Umějí fantasticky motivovat hráče,“ popsal s nadšením muž, jehož k učitelům váže i silnější pouto. „Jsem rád, že mohu nazvat třeba Billa Holmberga přítelem.“

A také skaut Chicaga zavítal do Česka. „Vaši trenéři jsou jedni z nejlepších, se kterými jsem se v rámci rozvojových programů setkal. Brzy by se mohli uplatnit u našich týmů,“ chválil Holmberg, jenž se nevyhnul ani nepříjemnějším otázkám. „Co jim chybí? Zkušenosti. Baseball je hra, při níž se pořád učíte. Vždycky se najdou okamžiky a řešení, které jsou nové. I pro nás,“ usmál se.

Poté už byl konec tiskové konference a všichni se vrátili do Nymburka, kde se zaměřili na běžné, ale pro hru klíčové otázky: jak správně provádět nadhoz, jak odpálit míč, jak se efektivně připravovat, jak identifikovat své silné schopnosti… Přesně tak, aby se plány domácích baseballistů brzy vyplnily.