Kdo je Klára Vyklická?
Letní posila Olympu se narodila 3. června 1993 v Brně. S volejbalem začínala ve svých sedmi letech v Králově Poli, kde hrála ve všech kategoriích od žákyň až po ženy. V juniorském věku se 184 centimetrů vysoká blokařka připojila k reprezentačnímu týmu a absolvovala mistrovství Evropy v Srbsku, odkud česká děvčata přivezla bronzové medaile. Ženskou extraligu hraje čtvrtým rokem. Loni i letos byla pozvána do národního týmu žen. Na evropský šampionát se ale neprobojovala.

Kláro, proběhlo před zápasem mezi vámi a bývalými spoluhráčkami nějaké hecování?
Ne, Brno omladilo, dobře se znám už v podstatě jen se dvěma hráčkami a ani s nimi jsem nebyla v kontaktu. Byla jsem ale pořádně nahecovaná, chtěla si s vedením vyřídit něco na způsob starých účtů.

Jak vzpomínáte na léta strávená v Králově Poli?
V dobrém, třináct let nesmažete. Všude najdete nějaké mouchy. Do juniorek šlo hlavně o zábavu. V ženách už přišla smlouva, radost se trochu vytratila. Vyměňování hráček, tlak na ně, nikdo nevěděl, jak dopadne. Třeba loňská sezona ale byla super, spolupráce s americkým koučem a blokařkou… Výborná zkušenost.

V Brně jste už být nechtěla. Proč Olymp?
Šla jsem za změnou. Chtěla si vyzkoušet jiný volejbal, odejít z domova a postavit se na vlastní nohy. Nabídku do ciziny jsem neměla, ani se ještě necítila na přestup. Rozhodovala jsem se mezi Ostravou a Olympem. Mluvila jsem s trenérem Mitáčem a kývla.

V čem se liší přípravy?
Vyhovuje mi už jenom to, že jsou jasně dané termíny tréninků, které se v Brně stále střídaly. Hala tam slouží i jiným sportům, končilo se často v deset večer. Co se týče průběhu, vše zde probíhá maximálně efektivně, frekvenčně.

Jakými volejbalovými přednostmi se chcete prosadit?
Myslím si, že se dovedu celkem rychle sehrát s nahrávačkami, daří se mi hlavně v útoku. Bloky jsem měla dříve lepší, věřím, že se do staré formy brzy dostanu.

Klára Vyklická pohledem kouče Stanislava Mitáče
„Před sezonou jsme díky odchodům blokařek Verči Trnkové a Zuzky Mudrové museli řešit obsazení středových hráček. Věděli jsme, že Kláře končí v Brně smlouva. Nerad bych ji hodnotil optikou zápasu proti Královu Poli, který se jí příliš nepodařil. V předešlých duelech byla podstatně více viditelná, oporou týmu. Tentokrát podlehla také ona odpovědnosti důležitého utkání, nutnosti zisku bodů. Je urostlá, blokařské předpoklady má výborné. Povahově také zapadla, tvrdí nám takovou pohodovou, úsměvnou atmosféru."

Trenér hovořil o pohodě, která z vás vyzařuje. Tu byste chtěla přenést na spoluhráčky?
Olymp má velmi mladý tým. Některé holky proto ještě složitě zvládají atmosféru zápasu. S Evčou Hodanovou a Verčou Dostálovou bychom jim měly dodat větší klid, povzbudit je. I to je pro mě výzva, v Brně jsme byly všechny stejně staré. Na druhou stranu si dobře pamatuji, jak složité jsou extraligové začátky.

Mohlo by vám pražské angažmá pomoci směrem k reprezentaci?
Ano, pan Mitáč je výborný trenér. Věřím, že se pod jeho vedením výkonnostně posunu.

V národním týmu jste absolvovala část přípravy na mistrovství Evropy. Na ně ale neodjela. Šlo o vaše největší volejbalové zklamání?
K reprezentaci cítím respekt. Když mně poprvé dorazila pozvánka, nevěděla jsem, jestli ji mohu přijmout, jestli mám vůbec nějakou šanci se prosadit. Zkusila jsem to, zjistila, že jde o docela jiný svět. Tentokrát jsem jela hlavně vypomoci. Neabsolvovala jsem celou přípravu, bylo logické, že na mistrovství pojedou ty, které byly v národním týmu od začátku. Se třemi blokařkami se prostě nedalo stále trénovat.

Dokázala jste se poté dívat na evropský šampionát v televizi?
Ne, že by mi bylo jedno, že jsem na mistrovství nejela, na televizi jsem se dívala i fandila. Na soustředění jsem se herně zvedla. Už to beru jako pozitivní.

Narozena jste ve znamení Blíženci, což jsou údajně dva lidé. V čem spatřujete své polohy?
Přátelé mi říkají, že jsem typický Blíženec. Nemyslím si, že bych vyloženě měnila nálady, vím ale o sobě, že se pohybuji od absolutního flegmatika k cholerikovi.

Kým se cítíte být v zápasech?
V nich jsem nervák. (směje se) Zápasy prožívám, a pokud se mi něco povede, soupeřkám to takzvaně 'nasypu', mám obrovskou radost.

Zápas s KP Brno. Bod ztracený i získanýReklama na volejbal, poukaz na pobyt v lázních pro oba trenéry. Nějak tak lze stručně popsat utkání 8. kola extraligy ve volejbale žen mezi pražským Olympem a brněnským Královým Polem. V něm domácí děvčata zvládla dvě úvodní koncovky, které svorně vyhrála 25:23. Pak ale vyklidila pole, čehož Královo využilo k zisku sady. V té čtvrté se za stavů 16:12, 19:16 a 20:18 zdálo, že už je po zápase, aby se po výsledku 21:25 šlo do tiebreaku. Ani zkrácená hra nepřinesla jednoznačný průběh. Brňanky ovšem svůj mečbol nevyužily, zatímco Pražanky druhý ano – 3:2. „Utkání bylo divácky atraktivní, bojovné, nepostrádalo dlouhé výměny," hodnotil kouč Olympu Stanislav Mitáč. „Mezi oběma celky se bude pravděpodobně rozhodovat o postupu do silné čtyřky. Tímto faktem byla naše děvčata svázána, hezké momenty střídala s hrubkami (mnoho zkažených servisů nebo mířících na libero). Těší mě ale, že každá z nich chtěla vyhrát," dodal lodivod.

Víte, kdy jste se v utkáním s KP Brno poprvé usmála?
To mě zajímá.

Ve čtvrtém setu za stavu 16:14.
Upřímně, věděla jsem, že se mi nedaří. O to víc jsem se snažila soustředit a všechno otočit. Zápas s Královým Polem byl pro mě hlavně psychicky hrozně těžký.

První dvě sady jste vyhrály v koncovkách. Proč jste poté soupeřky 'nedorazily'? Brňanky musely být psychicky dole.
To také byly. Hlavní problémy vidím v útoku. Vyloženě jsme sice nekazily, ale byly málo důrazné. Brno se zvedlo, hrálo přes Vendy Měrkovou, která, pokud jsme včas nepostavily blok, složila.

Také ve čtvrtém setu se zdálo být rozhodnuto. Opět vás srazila psychika, nedůraznost?
Popravdě si detailně zápas nepamatuji. Vím, že jsme si říkaly, že už vyhrajeme, jsme nad Brnem. Každý nezdar nás ale srazil. Chtěly jsme zvítězit 3:0 a nepovedlo se.

Jak velký kámen vám spadl ze srdce po tiebreaku?
Obrovský, i když měl spadnout po třetím setu. Pokud budu hledat na utkání pozitiva, najdu je v koncovkách prvních dvou sad a v tiebreaku. Obstály jsme v těžkých situacích.

Za cíl Olympu se označuje postup do play-off. Jaké jsou vaše osobní?
Naučila jsem se myslet jen na nejbližší utkání, těšit z věcí, které prožívám. Teď proto myslím na hambáče, na který jdeme po rozhovoru. (směje se)

Výsledky 8. kola extraligy: Olymp – KP Brno 3:2 (Šimáňová, Kurková, Hodanová, Vyklická, Nová, Kalhousová, Dostálová, Melicharová, Kopecká, Komárková) Šternberk – Prostějov 0:3 (-20, -16, -19), SG Brno – Přerov 0:3 (-8, -15, -13), Ostrava – Olomouc 3:1 (20, 22, -22, 22).

1. Ostrava 7 6 1 0 0 21:6 20
2. Prostějov 7 6 0 1 0 20:4 19
3. Olomouc 7 5 0 0 2 16:8 15
4. Olymp Praha 7 4 1 0 2 15:9 14
5. Přerov 7 3 0 1 3 12:13 10
6. KP Brno 6 1 1 1 3 10:15 6
7. Šternberk 8 1 1 0 6 10:20 5
8. Frýdek-Místek 6 1 0 0 5 5:16 3
9. SG Brno 7 0 0 1 6 3:21 1