Součástí akce budou rozličné házenkářské soutěže pro děti i jejich rodiče. Zájemci si budou moci vyzkoušet, jak těžké je překonat brankaře, změří si rychlost své střely, otestují slalom, při kterém budou muset předvést, jak moc si tykají s driblinkem. Za to budou dětští účastníci odměněni dárkem.

Lákadlem dne je bezesporu setkání s hvězdou mužského celku, rumunským internacionálem Emilem Laurentiu Hirsoveanu.

Pokud se dětem anebo mladým lidem házená zalíbí, mohou se na místě přihlásit do družstev dle svého věku. Vršovičtí nabírají zájemce od přípravek až po dorosty.

Ptáte se, v jakém oddíle budou hrát?

Házenkáři a házenkářky TJ Sokola Vršovice jsou členy jednoho z největších klubů v republice. Tento oddíl má třináct družstev, které se objevují ve všech kategoriích vypsaných Českým a Pražským svazem házené. V oblasti mládeže jsou pravidelnými účastníky žákovských lig a přeborů. Jejich dorosty hrají nejvyšší republikové soutěže. Neztrácejí se ani v seniorské kategorii, kde se účastní druhých lig.

Celou akci bude provázet živá hudba, v přilehlé hospůdce U Standy si budete moci zakoupit bohaté občerstvení.

„Těšíme se na vás,“ zní jeden hlas z Vršovic. Heslo dne je jasné: „Vím, proč sportuji, proto sportuji!“


Halu budeme chtít postupně zdokonalovat, zní z vedení klubu

a účasti prezidenta Českého svazu házené ing. Jaroslava Chvalného a zástupců magistrátu bude neděli otevřena v Heroldových sadech nová hala TJ Sokola Vršovice. Touto ojedinělou akcí se završuje jedna z etap mnohaleté mravenčí práce předsedy oddílu Miroslava Šajnera a ekonoma Víta Konečného. Oba funkcionáře jsme si pozvali ke krátkému rozhovoru.

Pánové, jak vznikla myšlenka postavit halu?
Šajner: Zúčastňujeme se soutěží Českého svazu házené, které se musí hrát v hale, tudíž se na ně musí trénovat také v hale. Roční nájem prostor byl 600 000 korun, proto jsme se rozhodli, že by bylo daleko ekonomičtější, mít vlastní.

Jak dlouhá byla cesta od nápadu k realizaci?
Šajner: Dlouhá. Několik lidí na výboru se zhruba před deseti lety „zbláznilo“ a rozhodlo se halu stůj co stůj vybudovat. Abyste je pochopil, musíte znát podhoubí klubu. Všichni zde jsou dobrovolníci, kteří v Sokole vyrostli a mají v oddíle své děti, někteří dokonce vnuky. Hledali jsme cesty a podařilo se nám dostat do parlamentního projektu „Zima na hřišti.“ Jenže se postavily pouhé tři haly, projekt skončil a my byli znovu bez střechy nad hlavou.

Jak jste pokračovali?
Šajner: Nechtěli jsme se vzdát. Dostali jsme dvoumilionový grant z magistrátu, v řadách členů oddílu se našli čtyři nadšenci, kteří si na zbylé dva miliony vzali úvěry a půjčky.
Konečný: Zjednodušeně se dá říct, že jde investice ze soukromých zdrojů. Takto jsme postupovali i z toho důvodu, že občanské sdružení, o jehož založení jsme uvažovali, může jen velice obtížně získat úvěr a my spěchali, abychom splnili podmínky grantu.

Jaká je návratnost stavby?
Konečný: Předpokládáme, že šest let. Počítáme s tím, že se uvolní prostředky, které jsme dávali na nájem. Vedle haly jsme zrekonstruovali i šatny, veškeré sociální zázemí. Samozřejmě vycházíme i z peněz z pronájmu, který si mohou zájemci zajistit na telefonním čísle 724316950, anebo na emailu: ladova1@seznam.cz.

V čem je hala výjimečná?
Konečný: Svou ekonomickou nenáročností. Byli jsme si vědomi, že nemůžeme zatížit klub vysokou částkou za energie. Proto jsme vybavili halu plynovým topením na principu infrazáření.

Komu bude hala patřit a komu sloužit?
Šajner: Bude majetkem TJ Sokol Vršovice a měla by sloužit především házené. Samozřejmě do ní nakouknou i další oddíly Sokola, dohodnuté už jsou akce lukostřelců, judistů… Dopolední hodiny by měly využívat školy a ty zbylé, jak už zaznělo, budou určené k pronájmu.
Konečný: Hala bude mít i další výhodu, vzhledem k tomu, že je přístup bezbariérový, a to i do šaten, měla by sloužit pro sportování tělesně postižených.

Jaké máte další plány?
Šajner: Říká se, že s jídlem roste chuť, a tak bychom rádi náš areál dále zdokonalovali. V budoucnu například o badmintonové kurty. A když jsme mluvili o chuti, chceme halu propojit s oblíbenou hospůdkou U Standy.

David NEJEDLÝ

Omluva: V sobotním vydání Pražského deníku bylo uvedeno, že se akce koná v sobotu. Čtenářům a hlavně organizátorům akce se omlouváme za nedopatření, slavnostní otevření samozřejmě probíhá dnes, v neděli 11. září. Sportovní redakce Pražského deníku