Má ČZU na splnění cíle?

Ano. Naše družstvo je sice mladé, přišli ale Honza Kuliha z Budějovic a Matyáš Démar z Francie. Oba by měli tmelit. Kluci okolo nich už spolu taky chvíli hrají, ale pořád ještě potřebují čas.

Podstatnou část přípravy vám scházel reprezentační nahrávač Matyáš Démar. Bylo těžké se s jeho absencí vyrovnat?

Nahrávač má každý druhý míč na rukou. Rozhoduje, kdo a jak bude útočit. Nemůže si ale nic vymýšlet, musí umět vyhovět svým spoluhráčům. Pokud přijde k týmu později, má méně času jej poznat. Výkon je o drilu, o počtu opakování…

O jak dlouhý proces půjde?

Něco už si sedlo, chyb je ale stále dost. Vždycky záleží také na soupeři, jestli vás zatlačí servisem, tak jako v Liberci. Pak se hůř přihrává. Jde o skládačku. Matyáš Démar se své úlohy zhostil se ctí. V listopadu až prosinci by už mělo být všechno vychytané.

Na zápas s Benátkami zval naše čtenáře Vojtěch Patočka. Pochvaloval si zlepšené výkony a za „viníka“ označil vás. Byl doslova nadšený ze vzájemné spolupráce. Je to dobře? Neměl by se trenéra spíš bát?

Jsem rád, pokud takhle Vojta mluví. Trenér přináší k týmu vizi, výsledky ale dělají hráči. S naším mužstvem se pracuje skvěle, kluci poctivě trénují a chtějí růst. Bát by se mě nikdo neměl. Jsem demokrat. Zajímají mě názory všech okolo týmu včetně hráčů. 

Co si pod tím máme představit?

Šablony být musí, ale jen do určité míry. Pokud to s nimi přeženete, vychováte stroje. Na tréninku i během zápasu mám hlavní slovo. Bavíme se ale vždycky, kudy na soupeře. Hráči v extralize se dobře znají, občas přijdou s něčím, čeho si ani nevšimnu. Během přípravy nejdřív mluvím já a pak poslouchám názory ostatních.

K zápasu. Jen dvoubodovou domácí výhru nad Benátkami lze považovat směrem k play-off za ztrátu. Souhlasíte?

Přiznávám, že jsme si všichni mysleli, že bude utkání s Benátkami jednodušší. Zvítězíme 3:0 nebo 3:1, tak jako v přípravě. Extraliga se ale vyrovnala, jsou v ní čtyři lepší týmy: České Budějovice, Liberec, Karlovarsko a Kladno. Osm dalších může klidně dosáhnout na play- -off. Dva body proto zname-nají drobnou ztrátu. Vzhledem k průběhu utkání jsem za ně ale rád.

Co chybělo k třetímu bodu?

S očekáváním se zatím neumíme vyrovnat. Náš výkon byl na můj vkus dost nervózní. V určitých chvílích jsme zbytečně panikařili. 

Naopak musíte být rád za tiebreak. V jeho průběhu jste už 10:12 prohrávali.

V nejhorších chvílích nás z problémů vytáhl skvělým podáním David Kuboš, který stav otočil na 14:12 a po oddechovém čase Benátek všechno zakončil esem. Jinak se hrálo vyrovnaně a nás srážela psychika, přílišný pocit odpovědnosti.

Může být vyhraný tiebreak onou vzpruhou, která mužstvo uklidní?

Rozhodně, nebýt toho, šli bychom v pondělí na trénink se svěšenými hlavami. Rozhodně nemůžeme létat v oblacích. Pořád ale za sebou máme domácí vítěznou premiéru. Soutěž je dlouhá, budeme se zlepšovat.