Dvě tváře ukázali v Odoloně Vodě volejbalisté ČZU Praha. Ta první, naštěstí pro ně, trvala pouhý set. V něm se Pražanům nedařila nahrávka, nulové byly jejich bloky. Pokud už složili, bylo to díky umění univerzála Fingera. Málo se dařilo blokařům, ještě méně smečařům, ať už kapitánovi Böhmovi nebo Marelovi. Apropos jeho příjem by byl ozdobou jakéhokoliv silvestrovského programu napříč televizním spektrem. Naopak v dresu Odolky zářily opory. Ať už univerzál Kramar, smečař Vachoušek, který hrál s obrovskou chutí a snahou dokázat, že měl v ČZU dostávat více příležitostí. Vše pak dirigoval bezchybný Sobek.

Od druhé sady se ovšem plně projevil výkonnostní rozdíl mezi oběma celky. K velkému výkonu se rozehrál Marel, lépe snad v zápase mluvit o dvou Marelech. Drobná skřípání v souhře mezi nahrávačem Démarem (zdá se, že z něj roste veliký hráč) a středovými borci byla doladěna, stejně tak i při hledání Fingera. Trenérovi ČZU Malinovi vyšla obě střídání, jak blokař Patočka, tak smečař Záveský oživili, ale i uklidnili hru. Bezchybný výkon podal dělník pole Pfeffer. K tomu se dařil servis. Středočeský trojlístek Kramar, Vachoušek a Sobek byl na všechno najednou sám. K tomu se ukázalo, jak důležitá je pro volejbalisty psychika. Brazilec Evandro se dokázal tak rozhodit, že by v tu chvíli byl na hřišti platnější jakýkoliv junior.

Suma sumárum nadšení a bojovnost Odoleny Vody versus nadšení, bojovnost a o něco větší um ČZU 1:3.

S tím nepřímo souhlasil i trenér Odoleny Vody Milan Hadrava.

 „ČZU hrálo lépe od servisu, přes všechny další činnosti. Právě výborným podáním nás drželo od sítě, a tak trochu mimo hru," myslel si.

 „Zápas se lámal ve třetí sadě, ve které jsme měli za stavu 11:9 tři jasné bodovky a ani jednu neuhráli. ČZU nám tak nedovolilo odskočit a utkání už si pohlídalo," pokračoval uznávaný stratég, který se vyjádřil i k výkonu svých svěřenců.

 „Naším nejlepším hráčem byl tentokrát Vachoušek, naopak se trápil Evandro. Tým jako je ČZU můžeme porazit, pokud budeme hrát všichni na sto procent. Pokud dva hráči dosahují sotva padesáti procent, tak to nestačí," zakončil kriticky.

Ve stejném duchu pokračoval i kouč ČZU Praha Jan Malina.

 „První set nebyl rozhodně podle našich představ. Opět jsme začali zakřiknutě. Domácí pod vlivem skvělého publika do nás najeli perfektním servisem a my měli problém s přihrávkou. Největší ale v tom, že jsme nedokázali domácí ubránit," vysvětloval lodivod, kterého potěšil obrat od druhého setu.

 „Zlepšili jsme servis a najednou byli schopni zablokovat," usmíval se trenér, na jehož tým čeká už ve čtvrtek 28. listopadu zápas v Českých Budějovicích.

 „Jedeme na vítězné vlně, myslím si, že ani v Budějovicích nebudeme bez šance. To, co jsme potřebovali uhrát, jsme uhráli. Můžeme si tak dobře a v klidu zahrát."

Nesmíme hrát profesorsky, říká smečař ČZU Záveský

close MICHAL ZÁVESKÝ. zoom_in Nevýrazný výkon podal v prvním a v úvodu druhého setu smečař ČZU Böhm. Proto se kouč Malina rozhodl stáhnout svého kapitána a poslat na hřiště věčného náhradníka Michala Záveského. Tento tah se navýsost povedl a stál u obratu střetnutí.

Michale, s jakými úkoly jste šel na palubovku?
Bylo to takové střídání na uklidnění hry. V poli jsem od černé práce. Bodově vyniknout mají jiní.

Byly vaše úkoly dlouhodobější?
Každý chce hrát a dohrát zápas. Chtěl jsem odvést to nejlepší, což se snad podařilo. Jestli zůstanu na hřišti déle, nebo jen chvíli, jsem ale netušil.

Ve druhé sadě byla vaše koncovka trochu nesmělá. Taky jste měl ten pocit?
Ani ne, útočně i na servisu jsem se cítil v pohodě. Horší to bylo na příjmu. Jsem si vědom toho, že jsem nepřihrával dobře. Nakonec jsem se i s příjmem ale jakžtakž srovnal.

Ve třetím setu přišly vaše velké bodové míče. Ty asi člověka hodně nakopnou?
Ano, složené balony, i to, když jsem zablokoval Kramara. To byly okamžiky, které vyhecovaly nejen mě, ale celý tým.

Co bylo špatně v první sadě?
Já to říkám pořád, že nesmíme s nikým hrát profesorsky. Máme stále mladý tým a extraliga je obrovsky vyrovnaná. Nesmí se podcenit žádný soupeř. Už se nám to stalo s Havířovem, a teď podruhé. Je to o hlavách. Jsme uspokojeni z výsledků. Měli bychom jít do každého utkání naplno.

Ve druhém setu tedy přišlo vyšší nasazení?
Stoprocentně. Řekli jsme si, že takhle ne a zabrali jsme.

Zeptám se i na dvě individuality soupeře. Zaprvé na Stanislava Vachouška. Systém „pomsty" často funguje.
Vachy dostal v Odoleně Vodě velikou příležitost, stále hraje a je vidět, že se obrovsky zlepšil. Když hrajete proti klubu, ve kterém jste strávil tři roky, tak jste jistě nahecovaný, chcete ukázat, že hrajete výborně.

Jak moc jste se „těšili" na v loňské sezoně havířovského Kramara?
No tak ten nás loni pomalu sám dokázal porazit. Známe ho jako výborného hráče. Příprava na něj tak byla docela konkrétní. Je to zkušený univerzál. Bylo těžké ho zablokovat. Opět potvrdil, jak kvalitní je to hráč.

Konečně jste vyhráli televizní utkání. Měly kamery vliv na vaše výkony?
Myslím si, že šlo o náhodu. Počáteční nervozitu z kamer máme už všichni za sebou.
I když jsme mladý tým, tak volejbal hraje většina z nás na této úrovni pět let. Marel a Böhm snad deset.

Trenér Malina vás pochválil. Myslíte si, že vás postaví v Českých Budějovicích do základní sestavy?
To nevím. Sestava je na něm. Není důležité, kdo půjde do začátku, ale to, jestli se utkání vyhraje. Jde tedy o to, aby byl tým dobře seskládaný na styl soupeře. Pokud budu hrát, budu rád. Pokud pomohu třeba jen servisem, tak to absolutně stačí.

Play-off je v našich silách, míní smečař Odoleny Vody Vachoušek

close STANISLAV VACHOUŠEK. zoom_in V létě odcházel z ČZU do Odoleny Vody. Provázela ho nejen touha po větším uplatnění, ale i drobný pocit křivdy, že nedostal v ČZU více příležitostí. Nyní chtěl 26letý smečař Stanislav Vachoušek porazit ČZU. To se mu sice nepodařilo, přesto byl nejlepším hráčem domácích.

Stanislave, jak moc jste se těšil na utkání s ČZU?
Těšil jsem se moc. Všechny kluky dobře znám. Proběhlo i nějaké to hecování s pár hráči Prahy před zápasem. Určitě to pro mě nebyl všední zápas. ČZU mi před dvěma lety splnilo sen zahrát si extraligu, za to jsem panu Kočkovi vděčný. Ale nedostával jsem tolik příležitostí, kolik bych si představoval. O to víc bych rád současnými výkony dokazoval to, že jsem platný hráč základní sestavy a nebylo tomu jinak ani v tomto zápase.

Nepřepadla vás v úvodu tréma?
Abych řekl pravdu, tak trochu ano. První kontakt s míčem nebyl moc jistý. Postupně jsem se do toho dostal a nervozita ze mě opadla.

Neměl jste jeden špatný kontakt, nýbrž tři. Do jaké míry to ovlivnilo vaši pohodu?
Párkrát už jsem podobný scénář zažil, to se stává, že začátek není úplně podle představ. Je důležité se z toho oklepat, v opačném případě přijde střídání. Další kontakt s balonem už byl úspěšný.

To byl moment, se kterým přišla jistota?
Ano, první bod je vždy důležitý pro sebedůvěru.

Jak jste viděl první, jediný vítězný set?
Do zápasu jsme docela dobře vlétli. Šel nám servis. O to měli svou pozici soupeři těžší. Museli útočit do kompaktních dvojbloků. Důležité bylo, že jsme z ubráněných balonů složili následné bodovky. Odskočili jsme o čtyři body. To se pak hraje lépe.

Co se změnilo od druhé sady?
Hlavně nám přestalo jít podání. Každý, kdo ho nejdřív solil, tak ho najednou kazil. Když už jsme ho dali, tak ho ČZU ukázkově přijalo. Démar výborně rozhodil. Těžké balony skládal výborný Finger.

Zaujal mě výkon-nevýkon Evandra. Jak s ním funguje komunikace na hřišti?
Komunikace probíhá v pořádku. Problém je v tom, že pokud se nedaří, tak se uzavře do sebe, je naštvaný, a to je špatně. My chceme hrát pozitivně. I když sadu prohrajeme, tak jít do té další s optimismem.

Pozitivní je jistě vaše publikum. Co nám k němu řeknete?
Jsme za něj velmi rádi. Skvělé je to, že diváci fandí i ve chvíli, kdy se nám nedaří. Prohráváme 1:2 na sety a 2:8 a diváci fandí, jak při našem mečbolu. Je to super před nimi hrát. Děkujeme jim. Jsme za ně strašně rádi.

Nicméně i s nimi jste pouze devátí. Těžko panuje spokojenost?
Je to pravda, spokojení nejsme. Prohrálo se v Havířově, což se nemělo stát. Ostatní zápasy však dopadly podle papírových předpokladů. Odolena Voda má novou osu týmu, chvíli vázla souhra. Myslím si, že se v další části sezony zvedneme a budeme brát body i lepším.

Vaše prognózy mířily výš?
Ty jsou stále stejné. Chceme hrát play-off. Jestli do něj půjdeme ze sedmého nebo osmého místa není důležité.

Je play-off ve vašich silách?
O tom jsem přesvědčený!

Pohledem fanynek

close FANYNKA EVA. zoom_in close FANYNKA VERONIKA. zoom_in Pěkně hlasitě povzbuzovaly v boji o extraligové body své miláčky volejbalové fanynky. Ať už 19letá Eva, jejíž srdce patří ČZU, tak 22letá Veronika, která propadla kouzlu Odoleny Vody.


Eva: „Jsem věrná fanynka ČZU, a tak jsem přijela i do Odoleny Vody. Doufám, že ČZU zopakuje svůj výkon ze zápasu s Brnem, proto věřím ve výhru 3:0. Trenérovi Malinovi bych poradila, aby kluky před zápasem pořádně vyhecoval, aby jim slíbil, že jim koupí třeba pivo, hned by se jim hrálo lépe."

Veronika: „Jsem rodilá Odolačka, a tak věřím, že 3:1 zvítězíme. ČZU má sice dobrý tým, ale my jsme ještě o něco lepší. Kouči Hadravovi si radit nedovolím. Dobře ví, že je třeba, aby hráli kluci spolu, dobře si nahrávali a nekazili podání."

AERO Odolena Voda – ČZU Praha 1:3 (22, -19, -20, -22)

Odolena Voda: Kotrch, Kramar, Vachoušek, Prajzler, Sobek, Evandro, Dumek, Douglas, Pavelka. Trenér Hadrava.

ČZU Praha: Démar, Marel, Lohr, Finger, Böhm, Pajma, Pfeffer, Záveský, Patočka. Trenér Malina.

Uniqa extraliga

1. Zlín 7 6 0 21:3 20
2. Liberec 7 5 2 17:9 15
3. ČZU Praha 7 5 2 17:10 14
4. Benátky 7 4 3 14:9 13
5. Ostrava 6 4 2 16:13 13
6. České Budějovice 6 4 2 14:10 12
7. Příbram 7 4 3 14:11 12
8. Havířov 7 3 4 12:15 9
9. Odolena Voda 8 3 5 11:17 8
10. Brno 7 3 4 12:16 8
11. Ústí nad Labem 7 1 6 4:20 2
12. Staré Město 7 0 7 1:21 0