Jako vyměnění působili tentokrát v bouřlivém prostředí příbramské haly hráči ČZU. Tatam byla odvaha z předešlých duelů, daleko menší bylo i nasazení. Zatímco v dosavadních zápasech zdobila jejich hru pestrost, tentokrát si nahrávač Bartůněk se svými spoluhráči nerozuměl. Spolehlivě nezahrál žádný ze smečařů a neprosadil se zejména supertalent nastupující na univerzálu Michal Finger, který končil zápas dokonce mezi náhradníky. A tak přišla na řadu otřepaná písnička ze základní části. Pokud neválí Finger, ČZU nemá na výborné celky dostatek potřebných zbraní. S útoky středem, přes spolehlivé blokaře Lohra s Pajmou, si totiž nevystačí.

No a pak tu je veliký problém, a tím je servis. Ten se jistě co do procentuální úspěšnosti v pátém střetnutí série zlepšil. Pokud ale více než polovina mužstva podává zadrženě, nedostane soupeře pod tlak. To naopak dokázali příbramští „bombarďáci" Patucha, Leikep, nebo Sládeček. A rozhodli utkání.

Proto se mohl kouč vítězů Petr Brom po střetnutí usmívat.

 „Nejdůležitější bylo, že se kluci oklepali po ztrátě prvního setu. Asi si moc uvědomovali důležitost pátého zápasu. Jak získali druhou sadu, měli už utkání ve svých rukou," radoval se muž, který ovšem svůj celek v semifinále ještě nevidí.

 „Série je vyrovnaná a náročná. Hraje se na čtyři vítězné zápasy. Pro diváky je samozřejmě hodně atraktivní. Jsou i nějaké bolístky. Ty jsou ale po výhře okamžitě zapomenuty," doplnil.

To jeho protějšku, trenérovi ČZU Janu Malinovi, se mluvilo o poznání hůř.

 „Příbram si zasloužila vyhrát. Byla lepší především na servisu a při dohrávání bodových balonů," přiznal.

 „I my jsme ale měli šanci, a to ve chvíli, kdy jsme se štěstím vyhráli první set a v úvodu toho druhého krátce vedli. Pak ale Patucha trefil několikrát servis a nám se rozsypala celá hra," líčil lodivod, který nechal ve čtvrtém setu sedět Fingera.

 „Michalovi se nedařilo. Je možné, že už je trochu unavený po tom, co hrál zároveň za mužské áčko i juniory. Navíc má problémy s ramenem. Já si ale myslím, že se ještě zvedne a pomůže nám minimálně prodloužit sérii," mínil Malina.

Nezbývá než věřit, že se v sobotu 30. března v 17 hodin v hale v Bellušově ulici nadechnou Pražané k lepšímu výkonu a posunou sérii k sedmému utkání. To by se hrálo v Příbrami o Velikonočním pondělí.

Kuboš: O tom, že si zahraji celý set, jsem ani nesnil

Nečekanou příležitost dostal v Příbrami dvacetiletý univerzál ČZU Praha David Kuboš, který na koncovku druhého setu vystřídal nevýrazného Fingera. Jelikož se ale elitní hráč neprosadil ani ve třetí sadě, zaujal Kuboš jeho místo i v závěrečném dějství.

 „David zahrál velice dobře především na útoku, kde neudělal mnoho chyb. Navíc se mu dařilo podání," ohodnotil výkon svého svěřence trenér Malina.

Davide, jak se cítíte po svém prvním velkém vystoupení v dresu áčka?
Moc dobře ne, jelikož jsme prohráli. Jinak jsem samozřejmě moc rád za příležitost. O tom, že si v sérii zahraji celý set, jsem ani nesnil. Klukům jsem chtěl pomoct. Bohužel to nevyšlo.

Do utkání jste vstupoval dvakrát. S jakými úkoly?
Michalovi Fingerovi se nedařilo. Poprvé jsem proto šel sadu pouze dohrát. Počítal jsem s tím, že si Michal odpočine a do hry se vrátí. Podruhé už jsem šel na delší čas, a tak jsem se snažil i plnohodnotně útočit.

V závěrečné sadě jste zahrál několik vítězných míčů. Jak moc vám pomohlo, že vás soupeři neznali?
To nedokážu odhadnout. V sérii s Příbramí jsem nastoupil už několikrát a vždycky zaútočil do lajny. Po nějaké době mi to ale soupeři ubránili. Teď jsem proto raději čekal, jak mě budou bránit.

Co rozhodlo o osudu zápasu?
Patucha, který nás v klíčových okamžicích smetl servisem. Například jen ve druhém setu nám dal tři esa, což je naprosto mimořádné. Na podání se ale dařilo více hráčům Příbrami.

Poprvé v sérii vás Příbram jasně přehrála, když podala skvělý výkon. Pokud bude hrát takto, máte na to ji porazit?
O tom jsem přesvědčený, navíc teď nastoupíme v domácím prostředí, což je nesporná výhoda. Jen musíme zlepšit servis a dokázat přijmout Patuchův.

VO Příbram – ČZU Praha 3:1 (-25, 16, 19, 17), stav série 3:2.

VO Příbram: Přikryl, Bezděka, Patucha, Moník, Leikep, Pekárek, Čížek, Anděl, Málek, Sládeček, A. Bartoš, P. Bartoš. Trenér Brom.

ČZU Praha: Bartůněk, Marel, Lohr, Finger, Böhm, Pajma, Pfeffer, Záveský, Šrámek, Kuboš. Trenér Malina.