Můžete srovnat úroveň českého a německého vodního póla?
Obtížně, v Německu jsou nesrovnatelně lepší týmy než v ČR. Zatímco my se nacházíme na chvostu Evropy, tak se Němci pravidelně účastní ME. Nepatří sice k medailovým kandidátům, ale jsou pevnou součástí elitní skupiny. Stejně tak je jejich mistr trvalým účastníkem PMEZ. Pro nás šlo o vrchol letošní sezony, jelikož Stepp Praha loni odstoupil z 1. ligy.

Co vás vedlo k odstoupení?
Český svaz vodního póla omezil starty cizinců v 1. lize a to včetně hráčů pocházejících z Evropské unie. Náš klub je složen především z cizinců. Jde hlavně o Slováky, dlouhodobě pracující, nebo studující v metropoli. Na protest proti tomuto zcela účelovému, protiprávnímu rozhodnutí jsme jako finalisté soutěže vystoupili z ligy.

Ve které soutěži chcete startovat příští rok?
To zatím nevíme. Suverénně jsme zvítězili ve druhé české lize, chtěli bychom ale pokračovat i v Německu. To zase není ve vodním pólu tak neobvyklé, jelikož například rakouská družstva nastupují v Maďarsku. V Německu jsme poznali zcela jinou kvalitu. Proto věříme, že zvítězí zdravý rozum a nám se podaří bojovat, jak v tuzemské nejvyšší soutěži, tak v některém německém poháru, na což máme, jako obhájci právo.

Jaké celky nastoupily do Východoněmeckého poháru?
Tento pohár není pochopitelně nejprestižnější soutěží našich západních sousedů. Zúčastnily se ho týmy ze špičky 2. ligy, včetně postupujícího družstva. Vzhledem k tomu, že jsme je porazili a v rámci přípravných duelů statečně vzdorovali i prvoligovým celkům, je vidět, že na účast i v kvalitnějším poháru máme.

Pojďme do finále, jak se vyvíjelo?
Kluci si schovali nejlepší výkon sezony na nejdůležitější zápas. Jejich hra nesla vysokou kvalitu a spokojen jsem byl i s příkladným nasazením. Které ale občas až přeháněli a tak jsme měli dva vyloučené hráče. Což trochu vyplynulo z okolností. Nechci si stěžovat na rozhodčí, ale všem je jasné, že němečtí rozhodčí nepomohou českému celku ve finále německého poháru.

Jaké bylo prostředí ve finále?

Hrálo v bouřlivém prostředí vyprodaného bazénu. V samotném utkání nikdo nevedl víc než o branku a to ani v prodloužení. V penaltovém rozstřelu ale moji svěřenci udrželi nervy na uzdě a proměnili všechny penalty, zatímco jednu z penalt náš gólman lapil.

Finále: ASC Brandenburg – Stepp Praha 18:18, prodloužení 1:1, penalty 4:5.

DAVID NEJEDLÝ