Největší z Cookových ostrovů v Tichomoří, Rarotongu, snadno přejedete na kole, po obvodu měří jen 32 kilometrů. Místní telefonní seznam se zakrátko naučíte jako malou násobilku. Kolem dokola písečné pláže a laguna zřetelně odděluje mělčinu od hloubky okolního moře. Nikde ani vlnka.

Přesto reprezentantka Cookových ostrovů bude už o tomto víkendu závodit v Praze – na trojském kanálu v závodě Světového poháru ve vodním slalomu. „Ještě jsem nikoho z Cookových ostrovů pádlovat neviděl, proto se těšíme,“ směje se olympionik Stanislav Ježek, kanoista a organizátor v jedné osobě. „Je otázka, jestli uvidí cíl, ale já doufám, že ano.“

Kajakářka z Tichomoří nebude jediným „exotem“ na startu. „Ještě byli přihlášení Íránci, tak jsme zvědavi, jestli opravdu přijedou,“ vypočítává Jiří Rohan, šéf závodu. Přítomnost takových zemí závody vždy oživí. Na tvářích budí úsměv a v mysli obdiv za jejich statečnost. „V Liptovském Mikuláši jsem potkala Íránky. Byly odvážné. Zvrhly se sedmkrát za jízdu, ale vždycky vyplavaly a jely dál,“ říká dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.

Premiérová bude v Praze také účast Venezuely a Alžíru. „Zjistíme to vždycky ve chvíli, když sháníme vlajky. Tyhle ještě nemáme,“ líčí Ježek.

Chybět bude jediný

Jinak ale nebude chybět kompletní světová špička. Jen jediné velké jméno na startovní listině není. Nepřijede slovenský kanoista Michal Martikán, čtyřnásobný mistr světa i olympijský šampion z Atlanty 1996. „Já kdybych měl jet někam, kde jsem loni dostal nakládačku, taky bych nejel,“ žertuje Ježek. Právě on totiž Martikána loni v Troji porazil.

Skleněná trofej, která symbolizuje loď, čeká na vítěze čtyř kategorií, utká se o ni 250 závodníků z 37 zemí světa. „Ta, kterou tady ukazujeme, je pro vítěznou kajakářku. Snad zůstane doma,“ doufal Rohan na včerejší tiskové konferenci.