To se nyní změnilo. Historii přepsal osmadvacetiletý Vít Přindiš z USK Praha. Až on v tomto roce opanoval celkové pořadí Světového poháru.

Proč myslíte, že se před vámi nikomu nepovedlo vyhrát Světový pohár?

Je to asi tím, že seriál se jede na několika různých tratích a každá má svá specifika. U nás je v kajaku v posledních letech nebývalá konkurence a k prvenství už bylo několikrát blízko. Měli jsme ale smůlu. Ať už to byl Vávra Hradilek, nebo loni já. Pokaždé nám to uteklo hodně těsně. Mně k triumfu chyběly dva body.

 Letos jste ten recept na dlouhodobou soutěž našel…

Je třeba, aby to v každém závodě klaplo. Jezdilo se mi dobře, vyhrál jsem tři závody z pěti. To se dlouho žádnému kajakáři nepovedlo. Ani sám nevím, proč jsem to zlomil já. V úspěšném tažení hraje roli víc faktorů. Důležité je udržet ve všech startech přední umístění. Nejhorší výsledek se neškrtá, takže jeden výpadek by mohl zhatit celou sezonu.

V Seu d'Urgell vám na udržení prvního místa stačilo šesté místo. Jel jste spíš na jistotu, abyste si vítězství pohlídal?

Hrozně důležité bylo postoupit do finále. Když jsem to splnil, jel jsem tak, abych neudělal nějakou hloupou chybu. Šesté místo nebylo vůbec špatné, ale nezávodil jsem na hranici možností. Spíš bych řekl, že jsem předvedl zodpovědný výkon.

 Musely to být ale nervy…

To teda byly. Není snadné závodit pod tlakem. Chodili za mnou lidi a říkali, jak bych měl jet. Byla to hodně zajímavá zkušenost.

 Dá se porovnat medaile z jednorázové akce s výhrou ve Světovém poháru?

Názory se na to různí. Získat medaili na šampionátu nebo olympiádě je pochopitelně těžké, ale ze sportovního hlediska bych prvenství ve svěťáku hodnotil hodně vysoko. Mediálně větší odezvu má medaile, ale celoroční vysoká výkonnost se taky cení.

Vysokou vyrovnanost výkonů jste prokázal, ze šampionátů máte zatím jedno evropské stříbro. Nepřemýšlíte, jak se na velkých akcích víc prosadit na stupně vítězů?

No chtělo by to zase nějakou medaili… (směje se) Na konci úspěšné sezony 2014 mě bohužel přibrzdilo zranění, ale poslední dva roky výkonnost stoupá. Na Evropě jsem byl letos pátý, ale absolutní vrchol ještě přijde. Na přelomu září a října se ve francouzském Pau koná mistrovství světa.

 Nebude náročné se z jednoho vrcholu přeorientovat na druhý?

Snad ne. Všechno směruju ke světovému šampionátu. Věřím, že nebudu mít problém přepnout na jiný závodní mód a mohu na trati v Pau uspět. Nepřipravoval jsem se speciálně na jednotlivé závody Světového poháru, ale spíš až na vrchol sezony.

 Vnímáte jako plus, že půjdete na start jako vítěz Světového poháru?

Hraje mi to do ruky. Celou sezonu jsem v dobrém psychickém rozpoložení, jsem v pohodě a baví mě závodit.

Co od Pau očekáváte?

Na šampionát se hrozně těším. Pokud mě nezradí zdraví, jsem schopný předvést nejlepší výkon, jakého jsem schopen. Nebudu ale kolem sebe šířit, že jsem ve formě a jedu pro medaili. Na to jsem pověrčivý…

Opět se ocitnete pod tlakem. Víte, jak se z něj vymanit?

Hlavně si nebudu připouštět, že se jedná o nejdůležitější závod sezony, ale o jeden z mnoha. Ve vodním slalomu jsme pořád pod tlakem. Začalo to tradičně velice vypjatými nominačními závody, v nichž jsme se rvali o tři místa v reprezentaci. Pak přišel Světový pohár v Troji. Vyhrál jsem nad olympijským medailistou Jirkou Prskavcem, a to mě hodně nastartovalo.

Je z vás cítit pohoda. Z čeho pramení?

Jde o víc věcí dohromady. Hlavně prožívám spokojené období v osobním životě, a to se projevuje i v závodech. Dřív jsem si před startem říkal: teď potřebuješ výsledek, musíš zajet… Dnes jsem oproti tomu víc v klidu.