Deštivá a nevlídná sobota ven moc nelákala. Pražští veslaři ale nečasu nedbali. Distančními závody ve skifu o cenu Jaroslava Ondráka a ve dvojce bez kormidelníka o cenu Milana Suchopára na šest kilometrů vstoupili do sezony pozdržené pandemií koronaviru.

Start a cíl byl před loděnicí VK Slavia s netradiční otočkou po třech kilometrech hned za žlutou loděnicí Dukly na Smíchově. Čeští reprezentanti měli o víkendu původně startovat na Světovém poháru v Lucernu, který však byl stejně jako další mezinárodní akce zrušen.

Synek vyhrál před Janem Cincibuchem a parťákem z dvojskifu Jakubem Podrazilem, mezi ženami nenašla přemožitelku Lenka Antošová. Startovalo se s minutovými odstupy.

„Tenhle závod jsem jel poprvé v roce 2000, když jsem byl čerstvý chlap. Několikrát jsem vyhrál, ale mockrát jsem v něm nestartoval, protože normálně se jezdí na začátku dubna, a to se obvykle teprve rozjíždím. Teď byl termín mnohem příznivější,“ vykládal za cílem Synek.

Pětinásobný mistr světa se stejně jako všichni jeho soupeři na závod těšil a bral ho jako příjemné zpestření tréninků. „Nezávodní pauza byla dlouhá. Jak nám odložili olympiádu, tak to jednu chvíli vypadalo, že rok navíc bude nekonečný. Takhle aspoň máme šanci závodit u nás. Je dobré, že když člověk trénuje, může si to vyzkoušet a prodat,“ pokračoval Synek, který se chce letos i s ohledem na olympijské hry v Tokiu věnovat dvojskifu.

V sobotu změřil síly i se svým parťákem Jakubem Podrazilem, jehož porazil o 22 sekund. „Startoval hned za mnou, tak jsem se bál, aby mě nedojel, což se naštěstí nestalo. Říkal mi, že jestli se to stane, tak už spolu do dvojskifu nesedneme,“ smál se Podrazil, který závodil na skifu po deseti letech.

„Největší problém mi dělá balanc. Loď je uzoučká, doteď jsem jezdil na dvojce, která je mnohem širší. Musím najezdit tisíc kilometrů, abych se cítil komfortněji. Zatím se klepu, ale myslím, že to směřujeme dobře,“ dodal Podrazil, který nakonec obsadil třetí místo.