Rozporuplně (a to je ještě jemný výraz) budou vzpomínat na 18. extraligové kolo házenkáři Dukly. Pravda, v Brně slavili výhru 32:30 a díky zisku dvou bodů uhájili příslušnost v elitní čtyřce. Jak zní před play-off jejich cíl.

Jakub Sviták ovšem z haly zamířil do nemocnice. A nezůstalo jen u vyšetření. Poškozený meniskus v levém koleni si vyžádal operaci.


„Doba Jakubovy léčby se odhaduje na čtyři až šest týdnů,“ říká na adresu nejklíčovějšího muže dukelské sestavy Daniel Čurda. „Jisté to není, teoreticky ale může zasáhnout do semifinálové série,“ doufá sportovní manažer klubu. Nad Svitákovou účastí ve čtvrtfinále, které startuje 15. dubna, ani nespekuluje.

Nečekaný záskok

V Brně se vše seběhlo rychle. Čtvrthodinka do konce a na palubovku se místo českého reprezentanta vřítil Daniel Křístek.

„Viděl jsem Kubu, jak kulhá k lavičce. Pocity jsem neměl žádné, nad ničím nepřemýšlel. Brno útočilo, rychle jsem běžel do obrany,“ popisuje kvapíkový vstup devatenáctiletý talent.

Aby nedošlo k mýlce, nešlo o jeho debut. Za Svitákem a vedle vrstevníka Patzela v sezoně okoušel, jak chutná extraligový chlebíček. Ale pozvolna, vždy na pár minut. Nikoli v dramatické koncovce a hlavní roli.

Konec střetnutí, radost z vítězství. Ale také rozpaky. „Napadlo nás, že je sezona snad začarovaná,“ líčí Křístek. „Prošli jsme si těžkou fází, měli hodně zraněných a prohrávali. Když začalo svítat, vypadl Kuba,“ kroutí hlavou. „Co se dá dělat, musíme ho nahradit.“

Titul i Bundesliga

Do Prahy zamířil Daniel Křístek před sezonou. Za sebou měl řadu prvoligových duelů v dresu mateřského Sokola Ostrava, vysedávání na lavičce Karviné i mezinárodní konfrontace s juniorskou reprezentací.

„Nabídka Dukly mě příjemně překvapila. Skvělý klub, nejlepší možná varianta,“ chrlí superlativy.

Ve víru velkoměsta se neztratil. „Žádné splíny jsem neměl,“ odmítá mladík, jenž se vzdal komfortu rodinného krbu. „Bydlíme se spoluhráčem Honzou Blechou. Postupem času jsme všechno zvládli. Jen takové řízky jako mamka neumíme.“

Zásadnější je pro sportovce adaptace v mužstvu. „Máme výbornou partu. Příprava je vždycky náročná. Tahle bolela o něco víc. Měsíc před ní jsem byl totiž zraněný,“ popisuje.

Zhruba po týdnu si tělo zvyklo a házenkářská naděje okusila život profesionála. „Většinu času trávíme v hale. Dopoledne jsme v posilovně, odpoledne trénujeme. Do toho regenerace,“ poodhaluje Křístek.

Plány má veliké. „Teď chci zakotvit v Dukle, a získat s ní titul. Snem každého hráče je Bundesliga.“

Odplata za porážku

Zatím ale stojí Daniel Křístek na počátku své cesty. V sobotu odpoledne (16.30) přivítá Dukla Hranice, které ji naposledy zaskočily (16:21).

„Cementu máme co vracet. Sice jsme měli hodně zraněných, vysokou porážku jsme ale nečekali,“ neskrývá.

Scénář odplaty je prý jasný. „Musíme předvést rychlou házenou, jaká Hranicím nesvědčí. A hlavně nahradit Svíťu,“ vytyčuje úkol (pro sebe) Křístek.