„Terka je diagonální hráčka, jejíž velkou předností je útočná síla, což dokazuje jak u nás, tak v minulosti v juniorské reprezentaci. Pracovat může na všem, nejvíc na bloku a v bránění zóny jedna,“ shrnul volejbalovou sílu své svěřenky trenér Olympu Stanislav Mitáč.

Terezo, jaká byla situace Olympu před sezonou?

Prakticky bylo vše při starém. Odešla smečařka Martina Jakubšová, přišla Michala Kvapilová. Míšu jsme ale dobře znaly, protože tu hrála před dvěma roky a pak odešla do USA. Navíc má s Martinou podobný styl hry, jen je možná ještě o něco průbojnější.

Vězí za vašimi vynikajícími výsledky vzrůstající sehranost?

To bychom taky rády věděly. V minulém roce jsme trochu haprovaly na příjmu, což se letos uklidnilo. Myslím si, že je to i proto, že se loni střídala libera po třech zápasech. Letos hraje Verča Dostálová většinu utkání, což nás dost uklidnilo. Pomohlo i to, že Andrea Kossányiová, která loni začínala na smeči, hraje už s daleko větší jistotou. Jde to tak nějak samo.

Přípravu v oddíle jste z větší části neabsolvovala, jelikož jste plnila reprezentační povinnosti. Jak složitý byl návrat na Olymp?

Hodně, byla jsem týden s nároďákem a pak den, dva na Olympu. Přechod je pak těžký. Holky mají svoje zážitky, je složité se do kolektivu adaptovat. Rozdílná je i moje úloha. V reprezentaci jsem nováček, na Olympu lídr.

Čekala jste před sezonou, že bude Olymp jasně v první dvojce Uniqa extraligy?

Ne, myslela jsem si, že bude mít soutěž stejný průběh jako loni, tedy že se vytvoří silná pětka, která si nic nedaruje. Nás nakoplo to, že jsme v prvním kole zvítězily v derby na Slavii. Tam jsme si uvědomily, že by to mohlo jít, a pak už to šlo.

Co je pro vás prestižnější, zápas se Slavií nebo s Prostějovem?

Utkání s Prostějovem beru jako zkoušku. Vždycky se dozvíme, jestli jsme se někam posunuly. Na rivalitu se Slavií moc nevěřím, pro mě jde o skoro normální zápas. Vidím ale na trenérech a vedení, že to oni tak neberou.

Kdy vám bylo v podzimní části sezony nejhůř a kdy nejlépe?

Nejhorší je pro mě každý návrat z nároďáku. Prvních čtrnáct dní, než se opět sehraju s nahrávačkou, je pro mě hodně kritických. Nejlíp je mi pořád. Jsem taková, že si zvyknu všude a na všechno.

V duelu s Olomoucí jste se ocitla na lavičce. Jak vám bylo?

To byl pro mě hrozný nezvyk, zatím jsem se nesetkala s tím, že by mi to tak nešlo, jako v tomto období. Přiznám se, že jsem z toho byla psychicky dole. Začala jsem trénovat i navíc a dostala se zpět. Znám už tedy i lék na úspěšný návrat.

A ten je?

Víc makat. Chodila jsem víc do posilovny, skákala přes švihadlo, prostě dělala víc dynamických věcí. Domluvila se s nahrávačkami a chodila s nimi na individuální tréninky.

Fandila jste své náhradnici?

Zuzce Mudrové hrozně fandím. Je mladá a neměla ještě dostatek příležitostí se do sestavy dostat. Jsem proto ráda, že si to mohla vyzkoušet. Nyní víme, že v případě, že by mi to nešlo, může naskočit.

Kolik kol byste jí fandila?

(smích) Moc dlouho asi ne (smích). Když si stanovím cíl, snažím se ho splnit a ten můj je hrát v základní šestce Olympu.

Co vám říká termín 21. ledna?

To hrajeme doma extraligu s Prostějovem.

Co udělat pro to, aby byl Olymp tentýž večer v čele tabulky?

Nesmíme se zatěžovat tím, že jdeme hrát s Prostějovem, který hraje Ligu mistryň, je první, má skvělé hráčky… Pokud budeme hrát bez zbytečných nervů, věřím ve vyrovnaný zápas. Je potřeba Hanačky odtáhnout kvalitním podáním od sítě. Letos se jim moc nedaří na přihrávce. Nesmí mít možnost útočit středem. My musíme mít kvalitní obranu na síti a v poli.

Důležitým faktorem úspěchů Olympu je trenér Mitáč. Jaký je?

Perfekcionista, všechno musí být podle jeho do detailů vypracovaných plánů. Ví, kdy přitvrdit, a kdy si může dovolit vtípky. U nás hráček má velký respekt. Tréninky skládá dobře a zábavně.

Jak se „třískají“ osobnosti české reprezentantky a trenéra PVK?

Jako dorostenka a juniorka jsem měla s trenéry velké problémy, protože jsem maličko nepoddajná, maličko víc (smích). Dneska už ale vím, jaká je moje role a nemám s žádným trenérem problém. Navíc mám na Olympu už takovou pozici, že se mě sám občas zeptá na můj názor. Většinou si ho ale nechám pro sebe. Říká se přece, že má trenér vždycky pravdu.

Na Olympu jste pět let. Není čas na změnu?

Možná už ano. Mám ale smlouvu ještě na příští sezonu. Jde tedy o předčasnou otázku. Olymp beru skoro jako svůj mateřský klub, kde mě naučili volejbal, dali mi řád do života, což mi moc prospělo.

V patnácti jste odešla z Benešova u Prahy do Prahy. Jak moc významné bylo ono „u“?

Do Prahy jsem vůbec nechtěla. Přesvědčili mě rodiče. V Benešově jsem byla spokojená. Nevěřila jsem tomu, že bych se mohla volejbalem živit. V Praze jsem naskočila rovnou do měsíční přípravy, nic podobného jsem do té doby nezažila. První dny jsem probrečela. Nakonec jsem ale ráda, že jsem přestoupila.

Jak rozdílný je život v metropoli a na malém městě?

Především v tom, jak vás lidé vnímají. V Benešově jdete na náměstí a všichni na vás koukají. To v Praze si vás nikdo ani nevšimne. Byl to pro mě velký posun k lepšímu.

Jste narozena ve znamení Berana, platí na vás jeho charakteristika?

Ne úplně ve všem. Je pravda, že jsem tvrdohlavá a cílevědomá. Jsem ale zároveň i veliký introvert. Emoce dávám nerada najevo. Tady čtu, že miluji společnost a večírky. Tak to já vůbec, jsem nejradši doma s rodinou a s přáteli. Chci být lídr na hřišti, vím, že jím ale nejsem v kolektivu. Tam jsem spíš za posluchačku. Ráda čtu, po celodenním sportování jsem hrozně ráda zahrabaná v knihách.

Čeho si váží Tereza Vanžurová na Tereze Vanžurové?

Cílevědomosti. Když si vytýčím nějaký cíl, snažím se ho splnit za každou cenu.

Co vám na sobě vadí?

Potřebovala bych víc zapojit své emoce. Což by mně při volejbale moc pomohlo. Nevím ale, jestli se dá zbavit introvertnosti.

Nastupujete na univerzálu, bylo tomu tak vždycky?

Nebylo, začínala jsem na smeči. V Benešově jsem hrála i na bloku. Pak se ale zjistilo, že útočné dispozice převažují nad obranými schopnostmi.

Hrála jste na bloku, přesto tam vidí trenér vaši největší slabinu?

Má pravdu. Pořád se snažím blok zlepšovat, ale pořád nefunguje. Stejně tak i obrana zóny jedna. Já raději bráním tu v šestce, tedy v zóně smečařek, kde trvá déle, než na mě míč doletí. V jedničce je všechno hodně rychlé.

Volejbalová přednost?

Útok, jsem univerzálka, která má za úkol skládat bodové balony.

Jaké to je, když vám hrají hymnu před utkáním české reprezentace?

Přiznám se, že už jsem jí slyšela tolikrát, že mě bere jen na vrcholných akcích.

Kterého úspěchu v reprezentaci si nejvíc vážíte?

Určitě toho, že se mi podařilo probojovat do dvanáctky na Mistrovství světa v Japonsku, a pak osmého místa na letošním Mistrovství Evropy. To bylo krásné umístění.

V národním týmu kraluje na postu univerzálky Aneta Havlíčková. Co vám k ní chybí?

(smích) K Anetce úplně všechno. Anetka nyní hraje naprosto skvěle v prestižní italské lize, dá se říct ve vrcholné formě. Myslím si, že jsme si hodně sedly lidsky. Máme velmi podobné povahy. V nároďáku mi moc pomáhá, povzbuzuje mě. Jsem jí za to moc vděčná.

Je možné dostat se z české extraligy do základu české reprezentace?

Řekla bych, že ne. V zahraničí je tolik kvalitních holek, že do chvíle, než se dostanu někam ven, se do základu reprezentace nemám šanci probojovat.

Pomýšlíte na zahraniční angažmá?

Ano, chtěla bych postupovat po krůčcích. Pro začátek by se mi líbilo třeba v Německu, kde je kvalitní liga i zázemí. Dobré by bylo zkusit Polsko nebo Francii.

Vysněná volejbalová země? Jde o Itálii?

Ne, moc mi nevyhovuje „italská povaha“. Lákalo by mě například Japonsko, kde se hraje velmi kvalitní liga za velmi dobré peníze.

Na jak dlouho se dá ženským volejbalem zabezpečit?

To je individuální, záleží, kde hrajete, kolik utrácíte. Já spíš uvažuji, že bych ráda hrála tak do pětatřiceti.

Dovedete si představit, že byste nastupovala, jako slávistka Koloušková, i po čtyřicítce?

To ne, tím spíš, že už dneska mám občas volejbalu plné zuby. Pak si ale vzpomenu na všechny ty hezké okamžiky, za které mu vděčím a jdu znovu do toho.

David Nejedlý