„Vánoce mám samozřejmě rád. Je to čas, kdy si mohu na chvíli naordinovat klid. I když mě kanoistika baví, potřebuju občas vypnout hlavu a vánoční čas je na to ideální příležitost. Člověk se potká s rodinou. Mám ji velikou a Vánoce budu slavit na několikrát. Rodiče jsou rozvedení, a tak to proběhne s každým zvlášť,“ vyprávěl rodák z Prahy.

Na Vánoce bude v Českém Krumlově u rodiny své partnerky Anežky Paloudové, která stejně jako její milý závodí na kajaku. „Nebude to krumlovská premiéra, už jsme tam byli vloni. Byla tam příjemná atmosféra a moc na to těším,“ přiznal oblíbený vodák Pepa Dostál.

Na Vánoce nakupoval na soustředění v Kalifornii

Při náročném tréninkovém procesu myslel i na dárky. „Mám výhodu, že na podzim jezdíme trénovat do Kalifornie. Tam se dárky shánějí výrazně snadněji, než je pak honit na poslední chvíli v Praze. Jsou tam i jiné zajímavé nabídky, než máme tady. Moji i Anežčini rodiče jsou velice kreativní lidé a myslím, že budou mít pod stromečkem z dárků radost,“ pokračoval.

Martin Fuksa.
Vánoce Martina Fuksy: Dárky už dlouho raději dávám než dostávám

Josef Dostál je známý jako vášnivý rybář. Jenže před Vánoci nechytá. „Sice na ryby chodím dost často, nicméně se převážně věnuju muškaření na tekoucích vodách. No a tam není kapr vůbec častým úlovkem. Jak to vypadá, tak se o ryby letos na Vánoce asi nebudu muset starat. Kamkoliv přijedu, budu mít zaručeně kapra s bramborovým salátem,“ smál se.

VÁNOČNÍ SERIÁL
Po celý týden přinášíme vánoční příběhy sportovců z Prahy a Středočeského kraje: v pondělí Jiří Prskavec, v úterý Martin Fuksa, ve středu Josef Dostál, ve čtvrtek Landon Bow, v pátek Tereza Fišerová a v sobotu Vít Přindiš

„Naše rodina ctí českou tradici a možná mi k rybě někdo přihodí i řízek,“ tipoval mnohonásobný medailista ze světových soutěží. Nakonec zřejmě nebude muset kapra kupovat ani z kádě, i když s Anežkou zamíří do Českého Krumlova pár dní před Štědrým dnem. Problém by s tím prý ale neměl.

„Ryby jsou v kádích v trochu nehumánním prostředí. Jsou v útlumu, což je ale částečně i jejich přirozenost. Jak totiž klesá teplota vody, zpomaluje se jim metabolismus a nejsou tak aktivní. To se týká i těch, které zůstanou v rybnících. Prostě šetří energii,“ vysvětlil znalec vodních živočichů.

U stromečku zpívá, aby si zasloužil dárky

Josef Dostál vyšel ze sportovního, ale i z hudebního prostředí. U stromečku je zvyklý zpívat, k čemuž byl vedený jednak maminkou, která je zpěvačkou, ale i muzikálním dědečkem. „U stromečku je potřeba odzpívat koledy, abychom si dárky zasloužili,“ usmíval se.

„V naší rodině ale nezpíváme jen o Vánocích. Při každém větším setkání si při kytaře něco společně zapějeme. Vždycky padne nějaká nota a o Vánocích to jsou přirozeně koledy,“ poznamenal devětadvacetiletý závodník.

Jiří Prskavec.
Vánoce Jiřího Prskavce: Zpívat koledy jinde než doma, bych si netroufl

V Českém Krumlově se coby zpěvák zúčastní 23. prosince amatérského představení v tradičním betlému. „Požádala mě o to Anežka. Nic takového jsem ještě nikdy nezažil, a tak se těším. Kromě zpěvu budu jako pastýř rozdávat dětem jablíčka a belémské světlo.“

Kromě toho si dvoumetrový Josef Dostál si přes svátky také trochu protáhne svaly. „V minulosti jsem tradici vánočního sportování moc neznal, ale loni jsem ji právě v Krumlově zahájil. Na první svátek vánoční jsem se s Anežkou a jejími rodiči zúčastnil projížďky na Vltavě. Jeli jsme na plastové deblkanoi a tentokrát se na to budu muset pořádně nachystat. Na takovou jízdu je potřeba zimní vybavení,“ uzavřel.