HC 1946 Praga – TJ Bohemians Praha 5:0 (3:0) – ženy

Branky: Descyová 2x,M. Kubů, Turková, A. Kolářová.

 „Výsledek hovoří za vše," hlesla kapitánka Bohemians Karolína Borská.

 „Soupeřky byly lepší ve všech herních činnostech. Dovolily nám jen jednu šanci za celý zápas, samy využily tři ze svých rohů. Zbylé dva góly padly po dlouhém centru před branku a následné teči. Nezbývá, než jim pogratulovat k vítězství," dodala sportovně Borská.

S jejím hodnocením souhlasila i střelkyně první branky, teprve třináctiletá útočnice mistryň Anna Kolářová.

 „Bohemka nebyla určitě tím nejobtížnější soupeřem sezony," uvědomovala si.

 „Začátek utkání byl ale těžký, protože jsme k němu přijely přímo ze soustředění a potřebovaly se ještě sehrát. Po druhé brance se nám ale hrálo dobře," těšilo členku české reprezentační dvacítky.

 „O naší výhře rozhodl podstatně mladší kádr. Zatímco my máme obsazené všechny věkové kategorie, tak má Bohemka jen ženy, a to navíc už dost zkušené. Mladší hráčky mají lepší fyzičku, jsou aktivnější. Prosadily jsme se ale i lepší technikou hole," doplnila Kolářová.

HC 1972 Rakovník – HC Hostivař 6:1 (2:0) – ženy

Branky: B. Polcarová 3x, Hanzlová 2x, A. Vorlová – Košťálová.

 „Hráli jsme velice špatně a dělali doslova školácké chyby. Rakovníku jsme zadarmo dovolili dát první dvě branky," popisoval kouč Hostivaře Antonín Kemr.

 „Musíme zlepšit techniku balonku a taky udržet nervy na uzdě. Řekl bych pracovat na stmelení kolektivu. Holky se na hřišti hádaly, což k ničemu nevedlo," našel další z příčin vysoké porážky lodivod, jenž se zastavil i nad rozhodováním duelu.

 „Rozhodčí Jaroslav Hupcej podle mého názoru neumí pravidla. Například tvrdil, že není nebezpečná hra ve chvíli, kdy jde balon od brankařky a pomalu urve náušnici jedné z našich děvčat. Dále neodpískal úplně jasnou penaltu. To bylo za stavu 5:1 pro Rakovník a je to proto jedno. Kdyby to ale bylo za stavu 0:0, tak ječím jako siréna," uzavřel téma sudí nespokojený Kemr.

TJ Mnichovice – HC Hostivař 2:2 (1:2) – muži

Branky: Lavický, Vávra – Holub, Peřinka.

„Můj spoluhráč Aleš Bosák prohodil míček mezi obránci, přihrál mi do kruhu a já ho poslal po zemi k pravé tyči branky Mnichovic. Padesát procent úspěchu tak patří Alešovi," nezapomněl na kolegu autor vedoucího gólu PražanůTomáš Holub.

„První poločas jsme měli hru jasně pod kontrolou, bohužel jsme dostali hloupý gól do šatny, který nás zlomil," myslel si sedmnáctiletý útočník.

„Ve druhém poločase jsme měli ve hře spoustu nepřesností a dovolili Mnichovicím vyrovnat. Je to škoda, jelikož jsem přesvědčený, že jde o hlavní aspiranty na sestup," mínil zklamaný Holub.

Hráčka kola

Jediný hattrick viděli diváci v úvodním kole pozemně hokejové extraligy. Postarala se o něj čtyřiadvacetiletá záložnice Rakovníka Barbora Polcarová. Právem si tak zasloužila titul nejlepší hráčky kola.

 „Šlo o lehké branky. Vždycky jsem dostala skvělou přihrávku od spoluhráčky a pak už se mi branka snadno trefovala," líčila česká reprezentantka, která se za rodilou kanonýrku nepovažuje.

 „Dlouhá léta jsem nastupovala v obraně, až v dorostu jsem se přesunula do zálohy. Občas mi do branky ale něco spadne," culila se jedna z favoritek soutěže o královnu střelkyň.

 „Pro korunku udělám maximum. I když soupeřek budu mít víc než dost. Ať už holky ze Slavie Adély Bížovou a Reinosovou, nebo Kačku Lacinou z Pragy," našla možný okruh soupeřek hráčka 1. kolaBarbora Polcarová.

Okénko Aleny Mejzlíkové

Před dvaatřiceti lety bojovala pozemní hokejistka Alena Mejzlíková na olympijském turnaji v Moskvě, kde naše děvčata získala senzační stříbro. Dnes komentuje pro Pražský deník dění v českých extraligách.

Co mě překvapilo?

 „Výsledek utkání Praga – Bohemians. Já totiž tipovala 5:1 pro Pragu a skončilo to 5:0," směje se Mejzlíková, která pokračuje v serióznějším duchu.

 „Nečekala jsem gólovou nadílku v Rakovníku. I když jsem sázela na výhru domácích, tak jsem nečekala, že holky vyhrají o tolik branek. Středočeškám se tak povedl parádní vstup do soutěže, který je určitě hodně nakopne. Zásluhu na tom má jistě celý tým. Nicméně klobouk dolů před Bárou Polcarovou, jež vstřelila hattrick. Barča patří k nejlepším hráčkám extraligy, je rychlá a hlavně zdravě drzá. Stala se z ní i velmi platná členka české reprezentace. Ani se nedivím, že je tak dobrá. Co si ji pamatuji ještě z mládežnických celků, byla vždycky mimořádným jedlíkem, prostě má z čeho čerpat," přechází opět do lehčího tónu.

Na co se těším ve druhém kole?

 „Především na dva duely. Na ženy Slavie s Pragou. To bude tahák kola. Už jenom proto, že jde o souboj věčných rivalů. Jsem moc zvědavá, jak se Slavia popere s prvním střetnutím v extralize, které má Praga už zdárně za sebou," připomíná.

 „Z mužských utkání mě láká souboj Slavie a Presidentu. Jsem zvědavá, jak si sešívaní povedou pod vedením nového kouče. Utkání s Presidentem mají pro ně navíc vždy velký emoční náboj," tvrdí.

Program druhého kola, hrací den sobota 8. 9.:

10.00 Hradec Králové – Hostivař (ženy)

10.45 Slavia – President (muži)

12.30 Slavia – Praga (ženy)

15.30 Rakovník – Praga (muži)

16.00 Bohemians – Rakovník (ženy)

středa 12.9; 17.30 Litice – Mnichovice (muži)

Poloprutská: Musíme změnit přístup k utkáním

Za šlágr druhého kola extraligy jsme zvolili reprízu loňského finále Slavia versus Praga. Před ním je loňská mistryně republiky pragovanka Anna Kolářová překvapivě pokorná: „I když jsme mistryně, tak jsou slávistky favoritkami. My se soustředíme na to, abychom hrály v play-off, a tak můžeme být v klidu." Co na to jedna z nejzkušenějších slávistek Klára Poloprutská?

Kláro, kdo je tedy favoritem?

A je to důležité? Pro mě ne. Já chci, aby se hrál pěkný hokej a my v něm pokud možno uspěly.

Ovlivní nějak duel fakt, že do něj pragovačky vstoupí jako mistryně?

To určitě ne. Spíš ho může ovlivnit větší rozehranost soupeřek. Jeden odehraný extraligový zápas je jejich velikou výhodou. Praga si loni titul zasloužila. My chceme, aby to bylo letos jinak.

Znamená pro vás zvýšenou motivaci možná finálová odveta?

Ne, každý rok je pro nás pochopitelně velikou motivací zisk titulu. To, že jsme ho loni nezískaly, nás mrzí. Musíme se zamyslet hlavně nad příčinami prohry. Zlepšit přístup ke hře, který nebyl ideální. Titul jsme loni neztratily díky výraznému zlepšení Pragy, nýbrž kvůli našemu přístupu ke hře.

Jakou hrou se chcete prezentovat?

Rády bychom hrály útočný hokej, dávaly víc gólů a vyvarovaly se individuálních chyb.

Jak na Pragu?

Líbí se mi, že má Praga ve svém středu celou řadu mladých hráček, které tvoří kompaktní tým. Nejsložitější bude ustát prvních deset minut zápasu, kdy se Praga vždy vrhne do útoku. Pokud se to podaří, měly bychom se do toho opřít a hokejově ji přehrát.

Vsadili se…

Pokud bychom hledali v pavouku druhého kola mužské části extraligy TOP utkání, nalezneme ho ve střetu loňských mistrů republiky pozemních hokejistů pražské Slavie a čtvrtých hráčů Presidentu. Podhoubí tohoto střetnutí skrývá nejen sportovní část, ale i řadu interních soubojů nebo dokonce sázek.

 „Pokud vyhrajeme, tak mě budeš na párty po utkání obsluhovat," navrhuje svému reprezentačnímu kolegovi Tomáši Burešovi obránce červenobílých Martin Hanus.

 „Beru, stejně tak ty mě," přijímá sázku velezkušený záložník Presidentu, jenž následně získává určitou výhodu.

 „Jste obrovský favorit, pokud vám dám gól, tak se všechno maže," licituje Bureš.

 „Jestli nám dáš góla, tak ti klidně posekám i trávník," směje se pětadvacetiletý slávista.

Z čehož se legendě českého pozemního hokeje, jinému hráči Presidentu, jednapadesátiletému Jiřímu Trávníkovi, možná orosí čelo.