Při neúčasti nachlazené Petry Kvitové a zraněné Karolíny Plíškové má výběr českého kapitána Petra Pály nečekanou podobu. Role jedničky se ujala Siniaková a ze Strýcové se stala dvojka, která pražské finále také začala. Obě své nezvyklé role zvládly na jedničku.

„Pro tyhle momenty člověk trénuje a hraje, je to nepopsatelné. Bude mi to chybět,“ zářila po svém zápase s Keninovou Strýcová, která dopředu oznámila, že letošní finále je její rozlučkou s Fed Cupem.

Boj s mladší soupeřkou

Nezkušená Američanka Strýcové dlouho odolávala, dokonce získala úvodní sadu, nakonec se ale po dvě a tři čtvrtě hodiny trvajícím úporném boji radovala Češka. Na rozdíl od americké teenagerky, která prožila svůj fedcupový křest, Strýcová hraje Fed Cup od roku 2002.

„Těší mě, že fyzicky pořád zvládám hrát dvě a tři čtvrtě hodiny s holkou, která je o třináct let mladší, a porazit jí. Je to pro mě důkaz, že na to stále stačím a zároveň je to velká motivace,“ svěřila se Strýcová.

Keninová plakala

Před zápasem na ni dolehly emoce a i kvůli tomu se v prvním setu rozehrávala pomaleji. Nakonec ho ztratila v tie-breaku. Jak je ale pro Strýcovou charakteristické, dokázala se vyhecovat, bojovala o každý míček a další dvě sady ovládla. Debutantka Keninová jí to ale hodně ztížila.

„Vím, že Bára je skvělá hráčka, která bojuje až do konce. Má vynikající pohyb a ruku, je znát, že je špičková deblistka,“ uznala Keninová, která porážku ve své fedcupové premiéře oplakala.

„Byla tu neuvěřitelná atmosféra, užívala jsem si to, i když lidi někdy křičeli i mezi mým podáním, což nebylo moc příjemné. Ale každopádně to byl velký zážitek,“ dodala Američanka.

Jednička ustála tlak

Pak už před bouřící halu nastoupily Siniaková s Riskeovou. Kudrnatá Češka se nezvyklé odpovědnosti nezalekla a začala výborně. V prvním setu vedla už 4:1 a i když o chvíli později ztratila servis, dokázala si ho vzít okamžitě zpět a sadu vyhrála 6:3.

Druhý set se nesl ve znamení vyrovnané přetahované. Dvaadvacetiletá Siniaková, která letos vyhrála (spolu s Barborou Krejčíkovou) čtyřhru na dvou grandslamech, potvrzovala, jak v této sezoně tenisově vyrostla. Přes menší výkyvy hrála klidně a dokázala si počkat na šance.

Vedení o dva body

Také o šest starší Riskeová však nechávala na dvorci všechno a druhá sada tak dospěla do tie-breaku. V něm Siniaková předvedla několik výborných úderů, na které americká tenistka nenalezla protizbraň.

Češka si vypracovala pět mečbolů. Při prvním pokusu o ukončení mače ještě poslala míček do sítě, druhý mečbol už ale díky autu Riskeové proměnila.