O minulém víkendu dovedl ve Vídni své dvě dcery, a dalších deset statečných, k úspěchu, na jaký jeho sportovní odvětví čekalo dvacet let. „Holky vždy řeší nějaké problémy. Tentokrát ne. Fungovaly společně, netvořily skupinky. To bylo klíčové," pochvaloval si trenér.

Nejsou peníze 

Před dvěma roky mu do skoku nebylo. Praha pořádala stejné mistrovství, které pro domácí dopadlo katastrofálně. „Zažil jsem obrovské zklamání," řekl kouč při vzpomínce na páté místo a postěžoval si na nedostatečnou přípravu. Nic se ale nezlepšilo.

„Nejsou peníze. Sehráli jsme jen tři zápasy s ligovými družstvy. Po tom posledním ale vypadal projev děvčat slibně." Jednadvacetiletá Veronika Nováková stála před svým třetím šampionátem. Na prvním se učila, na druhém těžce kousala zklamání a nyní měla prodat nabyté zkušenosti. „Cítila jsem odpovědnost. Dřív jsem mohla překvapit a teď jsem byla tahounka," uvedla kapitánka nejmladšího celku akce. „Připadala jsem si jak maminka svých spoluhráček.

Češky měly snový nástup do šampionátu

Já a puberťačky," usmála se. V klidu mohla být jen Natálie. V sedmnácti se od ní zázraky nedaly čekat. I když… „Bála jsem se, aby mě nikdo nebral jako protekční dítě," uvedla. Jinak byla za přítomnost rodinného klanu ráda: „K Verče vzhlížím na hřišti i v životě. V tátovi cítím oporu."

Start do šampionátu měly Češky snový. Snadno přehrály Rusko a proti Italkám jim scházely milimetry, aby mohly vysněný postup slavit už po prvním dni.

K bojům o cenné kovy scházel krůček 

„Italky hrály defenzivně. Prostřelit tolik těl nebylo jednoduché," mávl rukou nad jednou zahozenou šancí lodivod. „Spalo se nám krásně. Poznání, že na soupeřky máme, bylo zásadní," doplnila ho Veronika.

K bojům o cenné kovy však stále scházel krůček, který měly Češky udělat s Tureckem. „Stačila nám remíza. Kdykoli se řeší výsledek, je to špatné. Uvědomily jsme si, o co hrajeme, a trochu se bály," přiznala po upachtěné výhře 5:4 Natálie. Ale počítala se a všem spadl ze srdce obrovský kámen. „Dosáhnout na horní kříž pro nás znamená totéž jako v ledním hokeji postoupit z čtvrtfinále," připodobnil úlevu český kormidelník.

Na vedoucí branku Filipovichové nikdo nenavázal

S jídlem roste chuť. K cestě na evropský trůn stálo nejprve Švýcarsko. „Hrály podobně defenzivní hokej jako Italky. Měly slabinu, nechávaly odkryté mantinely," všimla si kapitánka.

Vítězství 3:0 se zdá jednoznačné. „Po prvním gólu z nás spadlo napětí. Předvedly jsme krásný hokej, který měl hlavu a patu," culil se benjamínek, jehož čas přišel ve finále. V něm měly Bělorusky více ze hry. Na vedoucí branku Filipovichové ovšem nikdo nenavázal, a tak se do míčku opřela Natálie Nováková.

Bělorusky připomínaly stroje 

„Netušila jsem, co se stalo. Vystřelila jsem a běžela na půlku bránit," vybavila si, jak se střetnutí dostalo do náběhů. „Bělorusky připomínaly stroje. Potřebovali jsme štěstí," neskrýval trenér, který své svěřenkyně už jen uklidňoval. „Problém byl vybrat tři odvážné," vzpomínal.

První z nich byla samozřejmě kapitánka a nedala: „Chtělo se mi brečet. Věřila jsem ale naší brankářce a dalším střelkyním." A měla pravdu. Tereza Kopřivová za svá záda nepustila ani jeden z běloruských pokusů a klička Anny Kolářové dostala punc zlata.

Pohár byl v českých rukou

„Obrovská euforie. Všichni jsme se objímali, smáli se a zase brečeli," popsala mladší ze sester. „Vše bylo třpytivé, zalité sluncem," snažil se o definici otec Petr.

Pohár byl v českých rukou, gratulace střídala gratulaci. „Nejmilejší přišla od maminky. Což je náš největší fanoušek," uzavřela kapitánka a hrdá členka rodu. Láska k pozemnímu hokeji se zkrátka dědí. Nezbývá než jeho vyznavačům popřát hodně štěstí.

Česká cesta evropským šampionátemČesko – Rusko 5:3, – Itálie 1:1, – Turecko 5:4, – Švýcarsko 3:0, – Bělorusko 1:1 (1:0 na náběhy)
Česko: Tereza Kopřivová (Rakovník), Barbora Břízová (Praga) – Veronika Nováková (Slavia), Monika Vybíralová (Praga), Adéla Kožíšková (Plzeň-Litice), Veronika Kučerová (Slavia) – Zuzana Lomská (Praga), Lucie Šanková (Hostivař), Nikol Babická (Slavia), Anna Kolářová (Canterbury), Michaela Kučerová (Slavia), Natálie Nováková (Slavia).
Realizační tým: Petr Novák (trenér), Lukáš Nocar (asistent trenéra), Michaela Turková (manažerka), Stanislav Straka (fyzioterapeut), Tomáš Černý (video).

Čtěte také: Bedna Milovickým unikla