„Tlak na hráče musí být," vysvětlil trenér USK Mirsad Alilovič. Sám ho pociťuje každý den na chodbách haly a přináší ho do kabiny. „Někdo si s cíli poradí, druhý je neunese. Takový je vrcholový sport," řekl.

Na Folimanku včera zavítal Jindřichův Hradec i kamery České televize. Slovinský kouč tušil, že půjde o mimořádně těžké střetnutí. „Kdykoli hrajeme televizní utkání, hráči jsou hodně nervózní. Což byli i tentokrát," pronesl přes úvod z říše snů Alilovič. Po první čtvrtině se domácí dostali do vedení 21:9. Slibný náskok přinesl uspokojení. „Nedali jsme příliš mnoho otevřených střel i trestných hodů," vypočítával lodivod.

Pražané nezpanikařili

Není se čemu divit, že kouč Jindřichova Hradce Karel Forejt na své tváři dokázal vyloudit i úsměv. „Těší mě, že jsme se dvakrát dokázali vrátit do zápasu."

Asi nejmarkantnější návrat přišel šest minut před koncem, kdy Jihočeši byli zásluhou Stanislava Zuzáka o bod vepředu 50:49. „Máme bohužel slabší lavičku. Sestava, která utkání zvrátila, si potřebovala odpočinout. My ale neměli kam sáhnout," litoval Forejt.

Oddechový čas naopak vlil síly do žil Pražanů. „Rozhodlo, že jsme nezpanikařili a ještě dokázali přitvrdit," dodal Alilovič. Kormidelník týmu, jehož předsezónní sen po výhře 64:56 stále žije, byl opravdu spokojený.

Trenér USK Praha Mirsad Alilovič.

Feštr: Přišel čas na úspěch

Praha - Do konce zbývaly už jen desítky sekund. Zoufalý nápor hostí přinesl fauly „poslední naděje". Na čáru trestného hodu se opakovaně postavil Lukáš Feštr. A prokázal pevné nervy, čtyřikrát po sobě se nemýlil. Utkání přitom nezačalo pro tvůrce ofenzivy USK dobře, při prvních dvou útocích chyboval. Dokázal se ale oklepat a dojít si pro cenu nejlepšího hráče.

Cíle máte vysoké. Jak se nastupovalo s nožem na krku?
S ním hrajeme už od začátku sezony. Liga je letos mimořádně vyrovnaná, změnil se její systém. Základní část má méně zápasů. Všichni víme, že musíme pokaždé vyhrát. Snad ještě víc doma. Teď jsme urvali dvě vítězství a jsme za ně moc rádi.

Není šesté místo nad síly mužstva?
V žádném případě. Sport je o ambicích. Jsme profesionálové. Těžko se můžeme sejít před sezonou a říct si, pojďme zachránit ligu. Tým už je nějaký čas pohromadě. Sehráli jsme se. Je čas na pořádný úspěch.

USK se dařilo, ale vy jste duel rozehrál mizerně. Co s vámi udělaly zbytečné ztráty?
Nic. Nesmíte si připouštět, že se vám cokoli nepovedlo. Špatné střely a míče v autu k basketbalu patří.

Šest minut před koncem šli soupeři do vedení. Věřil jste stále v obrat?
Upřímně, byla to těžká chvíle. Hradec trefil pár trojek, jeho hráči se dostali do psychické pohody. Při oddechovém čase jsme si řekli, že nesmíme panikařit, naopak ještě přitvrdit obranu a urvat vítězství.

V čem jste byli lepší?
V obraně. A když bylo potřeba, trefili jsme pár těžkých košů.

Příště hrajete v Nymburce, kde nemáte co ztratit. Konečně pohodové utkání?
Může se tak jevit. Do žádného zápasu ale nemůžeme jít s tím, že jasně prohrajeme. Chceme vždycky předvést dobrý výkon. Takový, na jaký se nám bude lépe navazovat v klíčových utkáních.