Hodně se o tom spekulovalo. Fotbalisté Slavie mají už za tři dny vyběhnout na trávník k úvodnímu zápasu vyřazovací fáze proti anglickému Leicesteru City. Jenže situaci pořádně komplikovala pandemie koronaviru a opatření, která jsou kvůli ní zavedena. 

Nakonec však přece jen přišla vytoužená ministerská výjimka pro profesionální sportovce. Tu resort zdravotnictví schválil na návrh Národní sportovní agentury. V prohlášení vydaném ministerstvem se píše, že profesionální sportovci, reprezentanti a ostatní členové nezbytní pro konání akce od dnešního dne při cestách z tmavě červených zemí (tedy zemí s velmi vysokým rizikem výskytu nákezy onemocněním covid-19) nebudou muset do pětidenní karantény. Například Leicester ještě v sobotu odehrál vítězné utkání Premier League proti Liverpoolu.

Slavia Praha - FK Pardubice - Utkání 19. kola první fotbalové ligy.
Žádné další překvapení se v Edenu nekonalo. Slavia převálcovala Pardubice 3:0

„Děkuji ministerstvu zdravotnictví za spolupráci. Tato výjimka umožní pokračování mezinárodních sportovních akcí na území České republiky – ať už se jedná o utkání v evropských pohárech nebo například Světový pohár v biatlonu,“ oddechl si předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Uvědomoval si přitom vážnost situace. „Epidemiologická situace ve světě se nelepší a tmavě červených zemí na semaforu je stále většina. Bez této výjimky by sportovci z těchto zemí museli přijet do Česka na sportovní akce o týden dříve, což je v mnoha případech nerealizovatelné. Chtěl bych zdůraznit, že výjimka platí pouze pro sportovce, kteří podléhají přísným opatřením, a tudíž je zde minimální bezpečnostní riziko."

Sportovci v "bublině" 

S takzvanou "bublinou" se sportovci setkávají už celkem běžně. Znamená časté testování, izolaci od veřejnosti na hotelech a cestování vlastními autobusy nebo letadly. Tím se eliminuje na minimum riziko nákazy, a proto může být udělena výjimka z nastavené karantény. Pro sportovce, kteří nemají nastavená speciální bezpečnostní opatření platí stejně jako pro veřejnost nutnost pětidenní karantény. 

Teplice - Pardubice 0:1
Fotbal v mrazu? Trpí svaly, rozhodčí má svázané ruce

Do té nebudou muset slávisté ani po návratu z Anglie, kde budou hrát odvetu o týden později. "Ligový zápas na Slovácku odehraje v neděli 28. 2. 2021," kvitoval předseda klubového představenstva Jaroslav Tvrdík na Twitteru.

Profesionální sportovci a členové státních reprezentací, včetně osob nezbytných pro konání sportovní akce povolené výjimkou Ministerstva zdravotnictví, kterým je umožněna individuální tréninková činnost nebo účast na hromadné akci, se tak nyní místo karantény musí při překročení hranic do ČR prokázat negativním RT-PCR testem a zároveň se ihned po příjezdu do České republiky podrobit dalšímu RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2.