"Bylo to pro nás velmi důležité vítězství. Druhá polovina byla z naší strany nevydařená, neproměnily jsme spoustu snadných střel. Ale tohle z nás dělá lepší tým, když dokážeme vyhrát i po špatném výkonu. Doufám, že se z dnešního utkání poučíme a budeme nadále držet neporazitelnost," prohlásila nejlepší střelkyně zápasu Sonja Petrovičová.

Pražanky vyrazily do Mersinu dva dny předem, aby ušetřily síly vzhledem k náročnému cestování. A to se jim vyplatilo, jelikož měly vstup do utkání téměř snový. Hned v úvodu předvedly šňůru 14:0 a získaly potřebný klid.

Mersin následně vyrovnal hru, ale české mistryně hlídaly dvouciferné vedení a dlouho nedovolovaly domácím se vrátit do hry. To se stalo až v poslední čtvrtině, kdy se USK přestalo dařit v útoku a hráčky tureckého celku se šňůrou 9:0 přiblížily na rozdíl jediného koše.

Dvě minuty před koncem se Mersin dokonce ujal trojkou vedení, ale Pražanky první krizový moment v sezoně zvládly. Od té doby dovolily dobrou obranou domácím dát pouze jediný bod, naopak Sonja Petrovičová s Martou Xargayovou si zkušeně chodily pro fauly a z trestných hodů rozhodly o vítězství.

Hranice 1000 asistencí pokořena

Obě byly tradičně klíčovými postavami USK. Petrovičová byla s 20 body nejlepší střelkyní zápasu, k tomu přidala osm doskoků. Xargayová zaznamenala 17 bodů, z toho šest v koncovce. Kia Vaughnová si připsala 15 bodů.

Rozehrávačka Laia Palauová pak potvrdila, proč v minulém kole jako první hráčka v historii Euroligy pokořila hranici 1000 asistencí. Tuto sbírku rozšířila o dalších 13 finálních přihrávek a postarala se tak o rekord sezony. Nejlepší Češkou byla s devíti body Tereza Vyoralová.

"Ke konci poločasu jsme měly lehké ztráty a ztratily jsme rytmus, bohužel i do druhého poločasu. Naštěstí se naše kvalita hry projevila v tom, že to nakonec stačilo na vítězství o šest bodů," řekla trenérka Natália Hejková. "Určitě mě těší, že v koncovce hrála Vyoralová a krásně to zvládla. Takže i v druhé polovině se dají najít pozitivní věci. Bilance 3:0 se nám velmi líbí a mám radost, že jsme to ubojovaly," dodala.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina A:
Mersin Büyüksehir - ZVVZ USK Praha 69:75 (11:27, 24:40, 48:58)
Nejvíce bodů: Petronyteová 19, Hayesová 15, Colemanová 14 - Petrovičová 20, Xargayová 17, Vaughnová 15, Vyoralová 9.

Skupina B:
Hatay Büyüksehir - Jekatěrinburg 64:73, Šoproň - Bourges 77:69, Villeneuve - Salamanca 69:68 (za domácí Štěpánová 4 body, 3 doskoky, 1 asistence), Polkowice - Orenburg 46:70.