Na trenérský důchod dvaašedesátiletá rodačka z Žiliny nemyslí, s basketbalistkami USK Praha v minulém týdnu famózně rozehrála nejvyšší českou soutěž ŽBL. Viděla vítězství nad Trutnovem 92:51 a Ostravou 96:38. Na sklonku října se pak těší na start prestižní Euroligy.

Paní trenérko, hledá se vám s přibývajícím věkem složitěji motivace?
V motivaci nevidím problém. Basketbal je moje práce i největší koníček. Po sezoně jsem si odpočinula a naprogramovala se na další. Letos budeme dávat veliký prostor mladým hráčkám. Pomoci jim ke zlepšení mě hodně láká.

Kariéru jste plánovala skončit u mládeže. Kdy se přesunete?
Vzhledem k tomu, že mám v USK podepsanou tříletou smlouvu, je ještě hodně času. A už jsem začala uvažovat o variantě, že na dětičky nedojde.

Nedostala jste po výhře v Eurolize výhodnější nabídku?
Permanentně dostávám nabídky. Už se mi ale nikam nechce. Tady se cítím doma.

Po minulé sezoně jste vlastně musela sestavit dvě družstva. Co bylo těžší: najít talenty, nebo zkušené hráčky?
Nemluvila bych o dvou družstvech. Máme v podstatě mládež a první tým. A mezi tím putuje několik hráček. Měly by pomoci mladým ostřílet se v 1. lize, kterou budou jinak hrát děvčata od šestnácti do osmnácti let. A od starších samy sbírat zkušenosti.

Dá se v Česku najít dostatek talentů s ambicemi pro USK?
Dalo by se. Některé jsme našli ve vlastních řadách, jiné (Voráčkovou, Mainclovou) přivedli. Věříme, že až další děvčata uvidí správnost jejich cesty, budou na sobě natolik pracovat, že je brzy přivítáme také v USK.

Potvrdily vaši důvěru?
Ano, z nich se dají vychovat top hráčky.

Kam se poděla střední generace?
Narazil jste na největší problém. Ve chvíli, kdy skončily basketbalistky světové úrovně Horáková, Veselá či Vítečková, neměl po nich kdo nastoupit. Střední generace má jen dvě jména.

Prozradíte je?
Jde o Hanušovou a Stejskalovou.

USK Praha - Jekatěrinburg: Strůjkyně úspěchu, trenérka Natálie Hejková

Hanušovou najdeme v kádru USK, Stejskalovou ne. Proč?
Nemůžete mít všechny dobré basketbalistky v zemi. Pro Stejskalovou je dobré, že nastupuje v družstvu, které na ní stojí. Její pohoda pomůže zase českému národnímu týmu.

Vychovat top hráčku je jen otázka peněz?
Ne, základna zde je malá. V zemích, jako je Česko a Slovensko, přicházejí top hráčky v cyklech. Jen se nesmí ztratit kontinuita. Pak by mohl ženský basketbal padnout příliš nízko.

Je získání top hráček ze zahraničí pouze otázkou peněz?
Co se týče legionářek, měli jsme většinou šťastnou ruku. Tady jde o peníze. Ty nej, nej, nej si říkají o nesmyslné částky. A v Turecku nebo v Rusku jim je dají.

Posledním mohykánem generace Vítečkové je v USK Ilona Burgrová. Může být stále prospěšná?
Ano. Má stabilní výkonnost. Její největší předností je obrana. V útoku asi nedá 25 bodů, dovede ale přispět ke společnému zisku.

Vaším asistentem je Ivan Beneš. Je těžké šéfovat trenérovi české reprezentace?
Jsem ráda, jak spolupráce funguje. S Ivanem diskutujeme, tréninkům přináší oživení. Věřím, že naše spolupráce bude užitečná hlavně reprezentaci. Velká část hráček z jeho výběru bude právě od nás a bude pro ně jednodušší se adaptovat.

Používáte často právo veta?
Máme jednoznačně rozdělené úkoly. Nehádáme se.

Muži často vedou ženy. Je na čase to obrátit?
Na to se necítím. Mužský basketbal je úplně jiný. Odehrává se ve vzduchu a my ho hrajeme na zemi. Mohla bych dobře připravovat kluky do čtrnácti let.

Nelákala by vás přímočařejší mužská mentalita?
Sama jsem složitá, spolupráce s děvčaty mi přijde normální.

O čem je příprava žen?
V první řadě o psychologii. Žena je citlivější než chlap. Najít cestu k ní je velikým krokem k úspěchu. Na druhou stranu je potřeba citlivost někdy potlačit, aby neškodila.

Snese žena více od ženy?
Bylo mi jasné, že pokud hráčce vynadám, urazí se. Ženu nesmíte srazit. I při výtkách ji musíte motivovat. Nemá cenu si ale nechávat cokoli pro sebe. Pak je situace ještě horší.

Natália Hejková

Měl váš tým dostatek času na přípravu před ligou?
Času bylo málo. Je jisté, že začátek bude všelijaký. I kdyby mělo družstvo prohrát, nehraje to roli. Přípravu směrujeme k Eurolize. Vrchol ŽBL přijde za šest měsíců. A zase se nebojím, že nepostoupíme do play-off.

Necháte na hřišti mladé Češky, i když se bude prohrávat?
Ničemu by neprospělo, kdybych je nechala trápit se. Potřebují ještě pomoci. Jedna dvě cizinky a ony. Poté si krásně poradí.

Je USK favoritem základní části ŽBL?
Ano, jakýkoli tým postavíme, bude vždycky silný.

Vaší stěžejní soutěží je Euroliga. Zamlouvá se vám los?
Nacházíme se v těžší skupině. Budeme mít problém dostat se do čtyřky. Fenerbahce startovalo čtyři roky po sobě ve Final four. Za Kurskem stojí obrovské peníze a myslí na vítězství v celé soutěži. Pak je tady Schio, Montpellier a Wisla.

Výsledky posledních let vás nutí hovořit o Final four…
Před sezonou by bylo troufalé mluvit o Final four. Pokud dosáhneme na postup ze skupiny, bude to nejspíše ze třetího nebo čtvrtého místa. Přeci jen nám bude chybět 20 bodů Katky Elhotové. A legionářky se vrátí z USA velmi pozdě.

Dostanou nějaké volno?
Nemůžeme jim dát ani den. Týden po příletu už by měly nastoupit do Euroligy.

Opíráte se o výkony Laily Palauové, které je 37 let. Jak dlouho může být ještě užitečná?
Věk neřeším. Laila zvládla olympiádu. Svou povahou může být přínosem dlouhá léta. Jde o lídra, tréninkový typ. Každý by ji rád měl.

Euroligu jste před dvěma roky vyhráli. Kdy se dá podobný úspěch zopakovat?
Jednou za čas. Těžko určit, za jak dlouho.

A vaše cíle?
Cíle dává vedení. Já chci bavit diváky hezkým basketbalem.

Změny v USK? Vedle hvězd nadějePo skončení minulé sezony došlo v týmu USK ke změnám. Kádr úřadujících mistryň čítá patnáct hráček. Vedením byly rozděleny do dvou kategorií na top a naděje. První skupina je devítičlenná a najdeme v ní tři Češky, druhá šestičlenná a tvoří ji výhradně domácí děvčata ročníků 1993 1999. Na Pražanky čekají v sezoně dvě soutěže. Euroliga, do které vždy nastoupí devět top hráček a tři naděje. V české lize tak uvidíme všechny naděje a tři top hráčky.