Není jednoduché být kormidelník. Nevěříte? „Nesmím vážit víc než 55 kilogramů. Čtrnáct dní před závody skoro nejím. Ráno jsme si dal k snídani jeden plátek šunky," popisoval veslařský talent Radek Šuma. Loni převzal štafetu od legendárního Oldřicha Hejduška, jenž se poblíž Palackého mostu radoval z výhry čtyřiadvacetkrát! „S Oldou se nemůžu srovnávat, nakormidloval toho, co my dohromady."

Šuma si na nedostatek práce nemohl stěžovat

Šumova cesta do elitní osmiveslice Dukly nebyla náhodná, sám Hejdušek, který se zatím v klubu ujal výchovy juniorů, na něj ukázal. „Základy jsem dostal na Slavii. Olda mi dal několik praktických rad," líčil sedmnáctiletý mladík. „Řídím se jimi. Na Dukle máme velkou možnost se zlepšovat a snažím se toho využít."

Přestože hladový, na nedostatek práce si Šuma během závodu nemohl stěžovat. Nejprve dovedl ke zlatu juniory a o hodinu později muže. „Trenér na mě čekal v cíli a rychle mě dovezl na start," popsal cestu neobvyklým směrem. Po usednutí do elitní lodi se mu hrdlo sevřelo. „Jsem trémista. A je obrovský rozdíl být za zkušeného, nebo za učedníka. Kormidelník ale musí organizovat a hecovat." A bylo ještě hůře…

Lukáš Helešic Primátorky už vyhrál

„Průjezd zatáčkou jsem pokazil. Najel jsem strašně blízko k bójce a pak jsme točili hrozně velký oblouk. Ještěže to kluci zvládli," přiznal sympaticky chybu cestou na pořádný gáblík Radek Šuma se dvěma výhrami nejúspěšnější veslař 104. Primátorek.

Lukáše Helešice jsme zvyklí vídat ve dvojce bez kormidelníka, Primátorky už vyhrál, s osmiveslicí mužů se ale radoval poprvé. „Moje pocity? Strašně krásné. První vítězství s osmou, navíc před českými fanoušky a v dresu Dukly," rozdával úsměvy. Jedno slovo ho ale popudilo: jistota. „Žádnou jsme neměli! Všichni soupeři byli kvalitní. Třeba se vám to zdá, my ale bojovali na doraz."

Cíl závodu? Plné loděnicePět pražských oddílů se rok co rok střídá u pořadatelského vesla Primátorek. Letos přišel čas VK Smíchov. „Jde pro nás o obrovskou čest," neskrývá předseda Václav Maleček. „Navíc v roce, kdy slavíme devadesátiny." První schůzky organizačního výboru proběhly v listopadu a od té doby se naplno rozjela mravenčí práce cirka sedmdesáti lidí. „Oběhávají se povolení, oslovují veslaři, média," vypočítává Maleček, který věří, že Smíchovští ob-stáli. „Závody byly skvělé, vyšlo i počasí. Upřímně jsem se ale nejvíc těšil na večer, na závěrečné posezení," přiznává. Všechno úsilí má svůj smysl. „Jde o nejlepší propagaci veslování u nás. Je krásné pozorovat, jak se po Primátorkách zaplní loděnice."

Vítězka závodu O Stuhu Podolí, mistryně Evropy LENKA ANTOŠOVÁ (25): Do skifu jsem usedla kvůli Haně Musilové. Titul patří jí Dvě skutečné hvězdy závodily na letošních Primátorkách. Týden po triumfu na mistrovství Evropy si členka zlatého dvojskifu Lenka Antošová vyzkoušela, jaké to je octnout
se na lodi sama.

Jak často si vyzkoušíte skif?
Minimálně, už jezdím jen ve dvojskifu. Seděla jsem v něm jen teď před závody a občas z legrace v přípravě.

Přesto jste zvítězila naprosto suverénně.
Nešlo o jednoduchou výhru, na druhou stranu se všechno vyvíjelo podle plánů. Soupeřky byly na startu hodně rychlé, pak jsem ale přidala a první místo si hlídala.

Mohl vás kdokoli ohrozit?
Nechci nikoho podceňovat, ale asi jen v případě mé naprosto fatální chyby.

Poprchávalo. Vadí veslařům takové počasí?
Déšť je pro nás běžný. Líp se nám v něm dýchá, než ve vedru. Fanoušci by se ale asi raději slunili.

Neobjevily se větší vlny?
Ve finále už ne. Horší to bylo v rozjížďkách, kdy jsme čelili vlnám od parníků.

Absolvovala jste i univerzitní osmy. O jakou šlo zkušenost?
Příjemnou, na lodi jsme spolu seděly poprvé. S tím, že některé holky roky nedržely veslo v ruce. Čekala jsem, že náš výkon bude daleko horší.

Nebyla jste zklamaná, že jste skončily až druhé?
Byla jsem ráda, že jsme daly posádku dohromady. Devět holek z ČZU. Veliký úspěch a obrovská pohoda.

Vaše kolegyně z dvojskifu Kristýna Fleissnerová zvolila osmiveslici. Neplánovaly jste vzájemný souboj?
Na Primátorkách chce každý jet osmu. Já usedla do skifu, který nesl jméno Hany Musilové. To byla výborná skifařka, slávistka… Když zemřela, řekla jsem si, že jí titul symbolicky věnuji.
Co pro vás Primátorky znamenají?
Příležitost ukázat se. Veslaři jsou u nás vnímáni skrz olympiádu, mistrovství světa a Primátorky. Všichni, i když nemají ambice na výhru, skládají posádky, jen aby jeli. Jde o svátek a společenskou událost.

Kolik toho během akce zvládnete?
Celá veslařská republika přijede do Prahy. Všichni se scházíme napříč kluby. Je moc příjemné vidět se a popovídat si.

Vančo: Z chyby jsem se poučilTři roky po sobě vládl Jarnímu skulérskému závodu Rösslera-Ořovského Michal Plocek. Po jeho tragickém skonu bylo jasné, že skifaři musí najít nového vítěze. „Michalova smrt mě zasáhla. Byli jsme vrstevníci, závodili jsme spolu od žákovských let," popisoval slávista Richard Vančo, jenž navíc ukončil sérii devíti výher veslařů Dukly v této disciplíně.

Těžký závod? 
Ano, nebudu ale tvrdit, že jsem si sáhl úplně na dno. Posledních dvě stě metrů už se moc nezávodilo.

Ani zatáčka vás nevyvedla z míry?
Letos už ne. Loni jsem rychle vystartoval, ale netrefil jsem bójku a byl diskvalifikovaný. Poučil jsem se a byl koncentrovanější.

Jak se dostal slovenský veslař do dresu Slavie?
V Praze jsem studoval a Slavia byla jediným klubem, který mě vzal. Jsem jí vděčný a rád za ni závodím. S trenérem Josefem Lukšem spolupracujeme dodnes. Na mé výhře má lví podíl. Elitní skifaři Dukly tentokrát chyběli.

Doufal jste ve vítězství?
Tušil jsem, že mám daleko větší šanci. Přihlášeno bylo jen 25 skifařů. Tím, že nepřijel Ondra Synek, jsme všichni dostali novou motivaci. 

Chtěl byste s ním poměřit síly?
Rád bych. On má ale docela jinou výkonnost. Zazávodil bych si s ním maximálně 500 metrů.

Fleissnerová: Všechno bylo jinéZelenobílý dres vyměnila za červenobílý, vítězství ve skifu za triumf s osmiveslicí. Řada změn v životě mistryně Evropy Kristýny Fleissnerové.

Vaše zlatá parťačka Lenka Antošová zvolila skif. Nechtěly jste se utkat?
Ne, vyhrála jsem tu poslední dva ročníky skifu a Lenka ještě žádný. Věděla jsem, že cítí příležitost. A já ráda, jako nová členka Slavie, usedla do osmiveslice.

Titul jste jí přenechala?
Určitě ne. (směje se) Svedly bychom spolu veliký souboj a chtěly obě vyhrát.

Zkusíte spolu soupeřit za rok?
Dobrý nápad. Proč ne.

Poprvé se radujete jako slávistka. Jiná zkušenost?
Slavia vyhrává tradičně ženské osmy. Byly jsme považovány za favoritky a já jsem hlavně ráda, že jsem nic nepokazila a i se mnou loď vyhrála.

Bylo složité zvyknout si na velkou posádku? 
Ano, všechno v ní je jiné, nejste na lodi jen dvě. Vím, že se na Lenku můžu stoprocentně spolehnout. S holkama nejsem zvyklá závodit. Odvedly jsme ale dobrou práci.

Kolikrát jste usedly na vodu?
Čtyřikrát. Na víc nebyl čas. Po šampionátu jsem řešila studijní povinnosti.

Obyčejně slavíte ve dvou. Násobí se na osmě radost?
Uvidíme. Čeká nás posezení na Slavii. Bude ale nejspíš poklidné, za čtrnáct dní se jede světový pohár.