„Prvním plánem při založení akce bylo, že postupně vystřídáme všechna krajská města. Proto se loni jelo přes Karlovy Vary, letos z Českých Budějovic a za rok se podíváme do Hradce Králové," vysvětluje předseda organizačního výboru Miroslav Poche.

 „Hlavním důvodem proč padla volba na České Budějovice a okolí je jejich veliká cyklistická přitažlivost. Trasa přes Hlubokou, Temelín a Týn nad Vltavou je mimořádně pěkná," popsal pouze část ze 196 kilometrů dlouhého závodu, který zavítá v sobotu 21. září i do Sedlčan, Jílového u Prahy a české metropole, kde bude zakončen v krásném prostředí Žlutých lázní.

 „Na trať můžeme pustit 200 cyklistů. To je prakticky jediné omezení," řekl technický ředitel závodu Richard Faltus.

 „Prvotně jsme se snažili oslovit české stáje a závodníky. Chybět ovšem nebudou ani kvalitní zahraniční jezdci, například loňský vítěz Němec Eric Baumann nebo Srb Ivan Stevič," vypočítával závodníky, z nichž nejzvučnější jména patří českým reprezentantům Jaroslavu Kulhavému, Zdeňku Štybarovi, Františku Raboňovi. Pro ně je tento závod další možností vylepšit si své postavení v žebříčku Europe Tour, kde je v hodnocení národů Česko prozatím páté. Další motivací je pro všechny zúčastněné možnost nominace na rychle se blížící světový šampionát.

Paďour: Tour Bohemia 2013 chceme vyhrát

FRANTIŠEK PAĎOUR.Dokázal zvítězit v etapových závodech Okolo Vysočiny i Lidic. Nyní by se chtěl 25letý cyklista stáje Bauknecht - Author František Paďour prosadit v Tour Bohemia 2013.

Františku, jak je pro vás důležitá Tour Bohemia 2013?
Pro náš tým je velmi důležitá. Jsme česká stáj, máme českého sponzora, a tak jsou pro nás tuzemské akce nejvýznamnější. Tour Bohemia 2013 navíc patří k největším jednorázovým závodům, proto se budeme snažit vyhrát.

Proběhla speciální příprava na akci?
To úplně ne. Důkladně jsme se ale připravili na etapovém závodu Okolo jižních Čech 2013. Ten byl velice náročný a já si myslím, že teď máme výbornou formu.

Koho považujete za největší favority?
Pro mě jsou největšími favority Milan Kadlec z Dukly, závodníci od nás Tomáš Bucháček, Standa Kozubek a tým českých reprezentantů.

Kam by měly sahat vaše osobní ambice?
Tím, že jsem z Prahy a trénoval jsem od mládí v místech, kudy vede trať, tak jde pro mě o srdeční závod, na kterém bych se rád pokusil o vítězství.

Co říkáte trati?
Jsou v ní krátká i delší stoupání, rychle se střídající pravé a levé zatáčky. Když k tomu přidáte otevřené prostory, na kterých bude jistě foukat nepříjemný vítr, tak mohu říct, že trať nebude rozhodně jednoduchá.

Jak na vás působí atmosféra domácích závodů?
Všechno beru spíš pozitivně, před domácím závodem jsem sice lehce nervóznější, ale po prvním sešlápnutí pedálů všechno opadne. Setkání s blízkými je pro mě hlavně příjemnou změnou a zvýšenou motivací.

Co vás čeká po Tour Bohemia 2013?
Snad ještě mistrovství světa, k tomu ale musím uspět na Tour Bohemia 2013, nejlépe vyhrát.

Jaké šance má česká cyklistika na světovém šampionátu?
Vysoké, máme Romana Kreuzigera a Leopolda Königa. Bude tam sedm českých závodníků. Pět z nich bude pracovat na tyto dva lídry. Oni mají s touto podporou velkou šanci na výrazný úspěch, možná i na titul.

Máme ale i Františka Paďoura. Kam by si troufal?
Kdybych jel, tak se rád spokojím s rolí domestika.