Kdo je Richard Toman?

Narodil se 13. října 1965 v Liberci.

Od čtrnácti let působil jako hráč v SCM a SVS Slavie.

Studoval FTVS obor trenérství, po revoluci školy zanechal a postupně se proměnil z trenéra ve funkcionáře.

Založil první soukromý ženský házenkářský klub US Švarc Praha, který hrál čtyři roky 1. ligu žen.

Působil jako manažer Ostravy, která získala dva tituly.

Další dva vytěžil při spolupráci se Zorou Olomouc, kde zastával stejnou funkci.

Posledních šest let působí ve Slavii, kde byl nejprve manažerem, pak místopředsedou až usedl na post předsednický


Pane předsedo, proč jste kandidoval?

Nějaký čas se ve Slavii hromadí hlasy, které kritizují práci výboru. Proto jsme oslovili řadu možných kandidátů, ale nikdo se nechtěl o předsednický post ucházet. Beru to jako výzvu, ale radost z ní nemám.

Co chcete změnit jako první po nástupu do funkce?

Nepřišel jsem s tím, abych něco zachraňoval nebo suploval práci druhých. Předně bych chtěl říct, že nikdo nemůže očekávat zásadní změnu v řízení klubu. Pokračujeme dál, ale s mladší krví. Těžko najdete v republice klub, který ve všech družstvech od žákovských, přes dorostenecké až po ženy bojuje po desetiletí o přední příčky svých soutěží. Mám ale jistotu, že v našem klubu nefunguje propojenost těchto tří složek tak, jak by měla. Musíme pracovat nikoliv ve třech složkách, ale jako jeden tým. Musíme vylepšit hráčské, funkcionářské i divácké zázemí.

Co se vám na komunikaci složek nelíbí?

To, že příliš neexistuje. Chce to vše sladit, vyhovět si navzájem, sledovat trendy. S tím souvisí například  malá vzdělanost trenérů mládeže. Tito lidé, kterých si jinak vážím pro obětavou práci, mají povětšinou pouze nejnižší trenérskou třídu. Klub by měl společně s trenéry usilovat o zvyšování kvalifikací. Necháváme mládežníky pracovat příliš samostatně, respektive osamoceně. Na tom mám pochopitelně i já svůj podíl. Věřím, že najdeme společnou řeč.

V kategorii dorostenek byl Slavii přidělen statut Sportovního centra mládeže. Proč hráčky centra často nekončí mezi červenobílými?

Problém je rok od roku složitější. Mít SCM neznamená mít jenom výhody. Do reprezentace dodáváme řadu let kvanta hráček. Rád bych, aby hráčky vybrané do SCM z jiných klubů, končily u nás a neodcházely jinam. To souvisí s ekonomickými možnostmi a jde o jeden z klíčových úkolů pro příští roky. Ve WHIL se čas od času objeví  sponzor, který válcuje v neprospěch české házené celý trh. Mladé hráčky se pak nesoustředí pouze na svůj výkon, ale hledají výhody tam, kde jsou leckdy jen dočasné.

Jak situaci řešit?

I my máme co nabídnout, například kvalitní zázemí. Je třeba se zbavit hráček které nechtějí ve Slavii hrát a dávat červenobílým maximum. Přiznat si, že Slavie nebude v současné době finančně konkurovat ekonomicky silným týmům.

Jak zvednout skomírající áčko?

Hráčky našeho klubu byly ve vašich novinách podrobeny oprávněné kritice. Cítí se dotčeny, je ale pravdou, že chodí na tréninky místo pětkrát týdně, čtyřikrát a někdy ani to ne. To je nejen porušení smlouvy, ale dochází i k jejich hernímu propadu. Máme represivní možnosti, ale ty nechceme uplatňovat. V létě budeme přehodnocovat hráčký kádr a hledat vhodného trenéra s dvouletou až tříletou perspektivou, tak aby se hráčky uklidnily, viděly budoucnost. Současný trenér Richard Řezáč by měl pracovat u družstva do května. Jeho úkolem je vytipovat hráčky schopné nastupovat ve WHIL. Je tady řada děvčat, která stagnují, například Černá, Satrapová, ale i jiné. Některé jsou pod tlakem nabídek ze zahraničí, jiné jsou ve Slavii příliš dlouho a chybí jim motivace. Probereme toto téma společně s hráčkami a jsem si jist, že nalezneme řešení. Potenciál v holkách je a věřte, že je obrovský. V příští sezoně deklarujeme návrat na špičku WHIL.

Jak chcete Slavii financovat?

Nejsme vyjímkou mezi sportovními kluby, které bojují s nedostatkem financí. Musíme se přizpůsobit poměrům, najít jiné motivační prvky, změnit náhled na současné možnosti Slavie. Jednáme s novými subjekty o financování klubu, ale to jsme jednali i v minulosti a výsledek je takový, jaký je. Rozpočet ale rozhodně stačí na solidní sportovní přípravu i odměny hráček, není důvod k panice.

Pojďme zpět k výboru. Kdo se stal vašimi spolupracovníky?

Dosavadní předseda PhDr. Jaroslav Schmid se přesunul na post místopředsedy a měl by vést metodickou komisi. Ostatní zástupci jsou „jen“ členové. Ing. Vladimír Vojtíšek, který by se měl spolu se mnou starat o marketing a finance. Ekonomem je pan Petr Pína. O mládež by měli pečovat Petr Janoušek, Mgr. Martina Papežová, David Foltýn a Jakub Šimák. Chci změnit práci ve výboru. Vytvoříme pracovní skupiny. Všichni členové se budou scházet sice o něco méně, ale očekávám o to intenzivnější práci na daném úseku. Jasně se určí jejich odpovědnost. Věřím, že jde situaci zlepšit, chci ostatním dodat chuť do další práce.

David Nejedlý