V boji o jediné volné účastnické místo v každé kategorii se bude rozhodovat podle nejlepších dvou bodových zisků z těchto tří akcí. Vedle vzájemného pořadí českých závodníků se získávají také takzvané plus body za umístění na vrcholných akcí.

Například kajakář Jiří Prskavec tak má výhodnou pozici díky loňskému triumfu na mistrovství světa. Šanci na obhajobu bronzové medaile z Ria 2016 si může vybojovat už po čtvrtém domácím nominačním závodě, který se uskuteční 2. srpna v Praze. V Troji se pojede i den před tím, první dva nominační závody jsou naplánované na 25. a 26. července do Veltrus.

Jiří Prskavec vyhrál v Praze Světový pohár.
Když nebudou kvalifikace, vypadne nám rok, uvědomuje si Prskavec

Reprezentační šéftrenér vodních slalomářů Jiří Pultera byl rád, že se všichni na podmínkách nominace shodli. "Rozhodnutí, že nominace na olympiádu proběhne letos, předcházela dlouhá diskuze, ale nakonec odcházeli všichni spokojení," uvedl v tiskové zprávě svazu.

Radost má také úřadující mistr světa Prskavec. "Je skvělé, že letos máme vrchol sezony. Rozhodnutí je naprosto logické a z mého pohledu správné," poznamenal.

Hradilek se těší

Shodl se s ním světový šampion z roku 2013 a jeho kajakářský konkurent Vavřinec Hradilek. "Myslím, že každý je rád, že se rozhodlo o nějakých konkrétních závodech, datech, což je pozitivní samo o sobě. Věřme, že do toho zase nespadne žádná pandemická situace. Hrozně se na závody těším," uvedl stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012.

O olympijský debut bude usilovat kanoistka Tereza Fišerová. "Sezona má najednou náplň a dává smysl. Trénovali jsme na vrchol, který nebyl, a najednou je. Což je skvělé," radovala se.

Finálové závody SP ve vodním slalomu, 6. září 2019 v Praze-Troji. Kvalifikace kajakářů, Jiří Prskavec z České republiky
Vodní slalom v Praze: Proběhne místo Světového poháru Mistrovství Evropy?

Naopak úřadující kajakářská mistryně Evropy Amálie Hilgertová byla v rozpacích. "Jsem trošku překvapená, protože jsem čekala, že se o olympiádě bude rozhodovat až příští rok. Celá situace na mě působí tak, že je všechno provizorní. Celou dobu jsme trénovali, takže připravení jsme, ale kvůli těm opatřením, nejistotě rozhodně nemám takový drajv," posteskla si.

Prázdninové nominační závody budou rozhodovat rovněž o složení reprezentačních týmů pro podzimní mezinárodní závody, pokud se evropský šampionát nebo podniky Světového poháru přeci jen uskuteční.