Celá tato akce trvala tři dny a po tomto maratonu titul mistrů ČR vybojovala juniorská posádka Sára Tkadlecová a Eliška Vychová z Jachtklubu Lázně Toušeň na Praze-východ. A také stříbrné medaile neputovaly daleko od Prahy, ty vybojovala neratovická dvojice Zuzana Vychová s Tadeášem Tkadlecem.

Tento republikový šampionát se jel jako otevřený a mohly se ho tak zúčastnit i zahraniční posádky. Na Lipno přijely závodit čtyři maďarské a nejlepší z nich vybojovala třetí místo. Konečné pořadí mistrovství ČR lodní třídy Cadet vzniklo součtem bodů z celkem osmi odjetých závodních rozjížděk, přičemž dva nejhorší výsledky se do toho mladým jachtařům nezapočítávaly.

Čtrnáctiletá Sára s jedenáctiletou Eliškou závod zcela ovládly, získaly totiž nejmenší možný počet bodů šest, za šest vítězství z osmi rozjížděk.

První dvě posádky, doplněné o další neratovickou posádku ve složení Max Stejskal s Adamem Hudcem, budou třetí srpnový týden reprezentovat Českou republiku na juniorském mistrovství světa lodní třídy Cadet, které se letos uskuteční ve Weymouthu ve Velké Británii. Této vrcholné akce se zúčastní více než 120 posádek z dvanácti zemí.

Do té doby ještě mladé závodníky čekají dvě týdenní soustředění. První v polském Pucku a druhé pak přímo v místě konání juniorského světového šampionátu.

Lodní třída CadetPosádku lodní třídy Cadet tvoří dva závodníci ve věku do 17 let, kormidelník a kosatník. Loď je dlouhá 3,22 metru a váží 54 kilogramů.

Mým snem je dostat se jednou na olympiádu, říká Sára

close Mistryně České republiky v lodní třídě Cadet - Sára Tkadlecová (vlevo) a Eliška Vychová - na stupních vítězů. zoom_in Nejlepší posádkou mistrovství České republiky v lodní třídě Cadet byla ta ve složení Sára Tkadlecová, Eliška Vychová. Čtrnáctiletá Sára (na snímku vlevo) se s námi podělila o své čerstvé „mistrovské" dojmy.

Sáro, jak dlouho se už jachtingu věnujete?

Věnuju se tomu devátým rokem.

Jak cenným úspěchem pro vás vítězství na republikovém šampionátu je?

Titul mistra České repubilky je pro mě velikým úspěchem. Je to poprvé, co jsem ho dosáhla po pěti letech na kormidle.

Jak náročná dřina se za tím úspěchem skrývá?

Pro dobré výsledky na vodě je zapotřebí mít za sezonu naježděno mnoho hodin. Do tohoto mistrovství jsem na vodě od dubna strávili asi 200 hodin. A nezáleží jen na naježděných hodinách. Je velmi dobré mít také fyzickou kondici, kterou si nejvíce zlepšujeme a udržujeme i přes zimu. Velmi důležitá je také znalost pravidel závodního jachtingu a teorie, tu si také přes zimu zlepšujeme.

A jaké jsou vaše sportovní cíle, přání a sny?

Asi jako snem každého jachtaře, tak i mým, je se dostat na olympiádu. Tím bližším cílem je mistrovství světa v Anglii, které se koná za měsíc. Je to vrchol celé sezony.