Událost ve světě bojových sportů, která dosud nemá v Praze a českých končinách obdoby, se dnes večer uskuteční v klubu SaSaZu v areálu holešovické tržnice. Název akce už leccos naznačuje: Thai box & MMA Gladiator Games.

Zabrousíte-li do historie tuzemských turnajů a galavečerů, jen stěží najdete klání, jež by se mohlo pyšnit takovým hvězdným obsazením jako toto. Koncentrace největších hvězd slibuje večer plný adrenalinu a ukázku toho nejlepšího, čím se naše scéna může pochlubit: Jiří Žák, Ondřej Hutník, Pavel „Hakim“ Majer, Tomáš Hron, David Onufer.

Zápasy podle pravidel K-1, thajského boxu i MMA

Česká absolutní špička změří své síly proti zahraniční konkurenci. V rámci programu večera budou k vidění zápasy podle pravidel K-1, thajského boxu i MMA. Součástí turnaje není vyřazovací pyramida, všichni borci se tedy proti sobě postaví v plné síle a rozhodovat bude jen jejich momentální forma a větší vůle po vítězství.

Bezesporu výhodou pro naše zástupce bude představovat domácí prostředí a publikum na jejich straně. Jak ale obstojí proti kvalitním soupeřům, se ukáže až na místě konání, na největším „open air“ turnaji svého druhu u nás.

Akce začíná v 19:30 hodin, dveře klubu se otevřou o hodinu dříve.

Ne na Štvanici, ale v holešovickém klubu SaSaZu

A proč právě klub SaSaZu? Sem byla akce na poslední chvíli přeložena ze štvanického ČEZ kolosea.

„Doufali jsme do poslední chvíle, ale ve středu ráno jsme v zájmu pohodlí jak diváků, tak i bojovníků rozhodli o přesunutí akce do SaSaZu, kde nám obratem vytvořili skvělé podmínky,“ řekla Barbora Vokatá z pořádající agentury. „Věřím, že v Sasazu vytvoří diváci úžasný kotel, vždyť budou mít bojovníky pár metrů před sebou,“ dodala.

Na lakrosovém šampionátu Češky proti Haudenosaunee

Po velkém zklamání v podobě úterní porážky s Irkami, jež měla za následek „nepostup“ do čtvrtfinále, se na mistrovství světa v lakrosu žen české reprezentantky zdravě naštvaly a doslova rozcupovaly Korejky výsledkem 23:0. Bohužel už ale šlo jen o zápas ve skupině o 9. až 16. místo, tedy pouze jakési útěchy.

Dnes v půl čtvrté odpoledne čeká ve vršovickém Edenu na naše reprezentační družstvo tým s názvem Haudenosaunee.

„Nesmíme je podcenit a hrát od začátku naši hru. Musíme vyhrávat rozhozy a držet míče vepředu. Pokud se nám tohle podaří, tak to půjde,“ řekla středopolařka českého týmu Adéla Blahovcová směrem ke čtvrtečnímu soupeři.

A co nebo spíš kdo je to vlastně Haudenosaunee? Pro tento termín neexistuje český výraz. Jde totiž o irokézké indánky ze zámoří.

Tým se skládá z hráček národů Onondaga, Seneca, Cayuga, Oneida, Mohawk a Tuscarora. Vlajka představuje Hiawathův pás, symbol sjednocení irokézských kmenů. Ten byl původně vyroben z posvátných mušliček a purpurová barva symbolizuje tyto mušličky.

V jazyce Irokézů znamená termín Haudenosaunee „lidé z dlouhých domů“, což vystihuje způsob jejich života. Zároveň to vyjadřuje sílu a hrdost žen, které jsou oporou svého národa.

Tým Haudenosaunee si dal za cíl uspět na tomto MS a stát se vzorem pro další generace mladých žen v budoucnu. Po sportovní stránce se mu to ale zrovna moc nepovedlo, neboť stejně jako Češky do čtvrtfinále MS nepostoupil.

Na šampionátu se ale dnes hrají i obě semifinalová utkání USA – Anglie a Austrálie – Kanada. Právě mezi těmito dvěma zápasy, jež určí finalisty MS, odehrají Češky „vložené“ střetnutí s irokézkými indánkami.

Závěrečné dva zápasy mistrovství, finále a souboj o třetí místo, uvidí v sobotu nejmodernější stadion u nás: Synot Tip Arena, sídlo fotbalistů Slavie.

Kam za sportem v Praze?

ČTVRTEK 25. června

AKCE PRO DĚTI 15.00 Loučení se školou, tradiční odpoledne plné her, soutěží a pohybu (dopravní hřiště na Vypichu, P raha 6).

BASEBALL Pražský baseballový týden, mezinárodní turnaj mužů: 12.00 Švédsko – Rakousko, 15.00 junioři ČR – Moskva, 17.00 Česká republika – Chorvatsko (areál v Krči, Pálkařská ulice, Praha 4).

BOWLING 18.00 Echo Express Cup (herna Na Ovčíně, Záběhlická 82, Praha 10).

BRUSLENÍ Ice Arena Letňany: 10.00 až 12.00.

FOTBAL Výstava: 9.00 až 19.00 Sto let vysočanského fotbalu, poslední den expozice (Vysočanská radnice, Sokolovská 324/14, Praha 9).

KARETNÍ HRY 18.00 Super Satellite turnaj v ranci PokerStars.com Czech-Slovak Poker Tour, 19.00 zahájení turnaje Media Poker Night (Card Casino Prague, Stroupežnického 1-Ženské domovy, Praha 5).

LAKROS Mistrovství světa žen (areál Slavie v Edenu, Vršovice): 9.00 Skotsko – Wales (o 5. až 8. místo), 10.00 Dánsko – Rakousko (o 9. až 16. místo), 11.45 Irsko – Japonsko, 12.45 Jižní Korea – Nizozemsko, 14.30 USA – Anglie (semifinále), 15.30 Česká republika – Haudenosaunee (o 9. až 16. místo), 17.15 Austrálie – Kanada (semifinále), 18.15 Německo – Nový Zéland (o 9. až 16. místo).

LUKOSTŘELBA 16.15 Dvoudenní závod FITA – finálový blok (střelnice SK Start na Strahově).

RAGBY 10.30 Školní liga ragby, finálový den (hřiště RC Tatra Smíchov, Podbělohorská ul., Praha 5).

THAJSKÝ BOX 19.30 Thai box & MMA Gladiator Games, zápasy podle pravidel K-1 (klub SaSaZu, arerál holešovické tržnice).

TURISTIKA 16.00 až 18.00 Pražské usedlosti a výhledy, část VIII. Kotlářka (start Poštovka, tram 7, 9, 10), trasa 15 km: Kotlářka – Na Homolce – Ladronka – Spiritka – cíl Kinského sady.

(klt, dp)