První centrkurt měl dřevěnou tribunu

Původní dominantou tenisového areálu na Štvanici byl dřevěný centrkurt z roku 1927, který měl s provizorně přistavovanými tribunami neopakovatelnou atmosféru. Začátek konce této tradiční tenisové oázy nastal v roce 1983, kdy současně se stavbou metra pod Vltavou začala demolice starého areálu. Na jeho místě pak v roce 1986 vyrostl nový moderní antukový dvorec s kapacitou 8000 diváků. Později byla antuka vyměněna za tvrdý povrch.

Návrat Martiny Navrátilové v roce 1986

Nová podoba Štvanice se představila v roce 1986 při Poháru federace a hned při své premiéře stadion zažil asi nejemotivnější chvíle ve své historii. Československo tehdy sice podlehlo USA 0:3, avšak daleko více se zapsal do povědomí nejen tenisových fanoušků návrat Martiny Navrátilové. Ta se jako reprezentantka USA objevila na kurtech v rodné zemi poprvé od emigrace. V následujících letech se zde konalo několik ročníků turnaje série Grand Prix či ATP Tour, které přilákaly řadu hráčů z předních míst světového žebříčku.

Zajímavostí je, že na výstavbě tenisového areálu se podílel i vystudovaný inženýr Jan Kodeš, vítěz tří grandslamových turnajů.

Tenistům na Štvanici původně sloužilo pět kurtů, dřevěná klubovna 1. ČLTK, ale i například restaurace s rozsáhlými verandami. Nyní se v areálu nachází 17 antukových venkovních kurtů, jeden dvorec s tvrdým povrchem a dva kurty v hale. V zimě pak 10 krytých dvorců. Kromě toho je členům tenisového klubu k dispozici venkovní bazén, posilovna, regenerační jednotka se saunou, vířivkou a masážemi a je zde také restaurace. Centrální dvorec patří Českému tenisovému svazu, ostatní kurty vlastní 1. ČLTK.

Součástí atmosféry jsou houkající vlaky a lodě

Atmosféru stadionu vždy umocňovaly houkající (a dříve i notně kouřící) vlaky projíždějící po nedalekém Negrelliho viaduktu. 

Velkou ranou pro areál byly povodně v srpnu 2002, které jej naprosto zdevastovaly. Například v tenisové hale byly více než čtyři metry vody. Škody se vyšplhaly na 100 až 120 milionů korun.

Ostrov Štvanice o rozloze 14 hektarů protíná Hlávkův most a Negrelliho viadukt. Kromě tenisu býval i hokejovým centrem. Zimní stadion Štvanice byl pro veřejnost otevřen již v roce 1932 a byl dějištěm čtyř mistrovství světa. V roce 2011 však nechala Praha tento památkově chráněný stadion zbourat údajně kvůli špatnému technickému stavu. Demolice vyvolala nesouhlas velké části veřejnosti. Na Štvanici se nachází také například areál pro vodní slalom.

Ostrov, dříve nazývaný Velký nebo Velké Benátky, nese jméno podle zde pořádaných štvanic na zvěř. Mimo jiné tu je hydroelektrárna, jez a plavební kanál a v minulosti sloužila Pražanům i plovárna, kterou zničily povodně v roce 2002.