„Z každého koutu na Štvanici dýchá historie a tenisově jsem tady vyrostl,“ říká momentálně 90. hráč světa. Znovu se chystá na Prague Open, akci spojující challenger mužů a turnaj žen okruhu WTA. „Je to dobrá myšlenka, která přitáhne hodně lidí, areál to bez problémů zvládne,“ míní Hernych.

Dvakrát zdvihl nad hlavu vítěznou trofej. Poprvé v roce 2004 po finálové výhře nad Ivo Minářem a pozici obhájil i o rok později, kdy v dramatickém boji o titul přemohl jiného krajana Jiřího Vaňka. Hattrick mu loni překazil Tomáš Zíb. A ani letos na třetí triumf nemyslí. Mohou za to nedávno zablokovaná záda.

„Nemohl jsem se ani nadechnout. Při každé rotaci, pohybu to strašně bolelo,“ popisoval, co zažíval po kvalifikaci v Monte Carlu. „Už jsem něco podobného měl, ale ne takhle vážný, aby se to vleklo. Snad už jsem úplně v pořádku a něco ukáži,“ doufá. Měl by se objevit mezi nasazenou osmičkou hráčů. To mu může teoreticky umožnit lehčí soupeře.

„Budu hrát turnaj po delší pauze, takže myšlenku na třetí titul moc nemám. Chci se hlavně soustředit na první kolo, abych si zahrál co možná nejvíc zápasů,“ plánuje. Na pražské Štvanici už Hernych několik dnů trénuje a zjistil, že antukový povrch potřebuje ještě trochu péče, aby byl perfektní. „Na turnaj ale bude určitě ideální,“ věří pořadatelům ze svého „mateřského“ klubu.