Jaro je v plném rozpuku, přísná koronavirová opatření se pozvolna uvolňují a na kurty se vrací i špičkový tenis. V pražské Stromovce se bude konat turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu a v areálu Sparty se představí skoro kompletní tuzemská špička.

Vlastně půjde o dva turnaje v jednom: mužská osmička pozvaných hráčů se utká na antuce, stejný počet žen bude hrát na tvrdém povrchu.

První trénink po karanténě: Petra Kvitová si procvičila údery v areálu Sparty
Tenistky se těší na restart. Do Stromovky dorazí česká elita

Nominace sestavovali ve spolupráci s pořadateli kapitáni daviscupového a fedcupového týmu Jaroslav Navrátil a Petr Pála. Scházet nebudou ani dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová a česká mužská jednička Jiří Veselý.

Karolína Plíšková se omluvila

„Těší mě, že jsme se na Spartě ještě před prázdninami dočkali tenisového turnaje, navíc s takovým obsazením. Organizace a přípravy nejsou v dnešní době jednoduché, ale děláme vše pro to, aby akce splnila všechna nařízení a hlavně očekávání hráčů a fanoušků,“ uvedl ředitel turnaje David Trunda.

Kdo se představí ve Stromovce?
MUŽI (antuka):
Jiří Veselý (65. místo na žebříčku ATP)
Lukáš Rosol (180.)
Zdeněk Kolář (229.)
Tomáš Macháč (256.)
Vít Kopřiva (320.)
Michael Vrbenský (405.)
Jonáš Forejtek (436.)
Jiří Lehečka (617.)
ŽENY (tvrdý povrch):
Petra Kvitová (12. místo na žebříčku WTA)
Karolína Muchová (26.)
Barbora Strýcová (31.)
Kateřina Siniaková (54.)
Kristýna Plíšková (69.)
Barbora Krejčíková (115.)
Lucie Hradecká (474.)
Linda Fruhvirtová (juniorka)
PROGRAM:
Úterý 26. května:
od 10.00 dopolední blok
od 14.00 odpolední blok
(vždy po dvou překrývajících se zápasech mužů a žen)
Středa 27. května:
od 10.00 první semifinále muži, cca 11.30 první semifinále ženy, cca 13.00 druhé semifinále muži, cca 14.30 druhé semifinále ženy
Čtvrtek 28. května:
12.00 finále muži
14.00 finále ženy

Zápasy se budou pochopitelně konat bez přítomnosti diváků, ti však budou mít možnost sledovat přenosy v České televizi.

Největší hvězdou bude už zmíněná Kvitová, světová trojka Karolína Plíšková se nakonec omluvila. „V posledních týdnech jsem léčila zraněná záda a teprve postupně zvyšuji tréninkové dávky. Až o víkendu přijede trenér Vallverdu a začnu naplno trénovat. Na ostrý zápas se teď necítím,“ vzkázala Plíšková.

Z české ženské elity budou ve Stromovce scházet také Markéta Vondroušová, která se v současné době připravuje na maturity a navíc se v termínu turnaje stěhuje, a také Marie Bouzková. Ta se bude vracet z USA teprve začátkem července.

Jinak je účast na české poměry poměrně hvězdná. „Čeká nás ojedinělá podívaná. Díky síle českého tenisu a rychlosti, s jakou jsme akci připravili, se do Prahy dívá celý tenisový svět. Je to pro nás čest i výzva. Věřím, že i tenis přispěje k postupnému navracení naší společnosti k normálu,“ řekl šéf tenisového svazu Ivo Kaderka.

Na úvodní akci z tohoto týdne mají navázat turnaje O trofej solidarity a naděje ČTS vždy pro šestnáct hráčů a hráček. V plánu je i soutěž družstev.

Pokud jde o mezinárodní tenis, musejí se fanoušci obrnit trpělivostí. Jisté je, že turnaje na profesionálních okruzích ATP a WTA neodstartují dříve než v srpnu. Zrušeno už bylo kolem čtyřiceti akcí včetně letošního Wimbledonu. O dohrání sezony by se mělo rozhodnout během června.

Petra Kvitová na Roland Garros.
Tenis a slzy. Za kulisami se skrývá i utrpení, přibližuje jeden z hráčů