Tuzemská sezona by se mohla už brzy provizorně rozjet a to v poměrně hvězdném obsazení. Kde? V Praze na tenisové Spartě. A je na co se těšit.

V areálu ukrytém v odlehlém koutě Stromovky už nějakou dobu zase zní drnkání míčků o výplet raket a ve vzduchu se vznáší jemný antukový opar. Leckterý zvídavý kolemjdoucí mohl během zdravotní procházky po svěže se zelenajícím okolí při troše štěstí spatřit i trénující Petru Kvitovou. Ta na sparťanských kurtech neúnavně pečuje o svou kondici, aby byla připravená na restart sezony.

„Nedokážu popsat, jaký je to dobrý pocit, když zase pálíte do tenisových míčků,“ vzkázala dvojnásobná wimbledonská vítězka.

Hvězdné obsazení se ještě rozroste 

Právě Kvitová by měla patřit k nejlákavějším ozdobám chystaného turnaje O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Ten se má ve Stromovce hrát od 26. do 28. května.

„Bude dobré mít zase nějaký adrenalin a být s lidmi okolo,“ těší se Kvitová. Kromě ní přislíbily účast na květnovém turnaji třeba Barbora Strýcová, Kateřina Siniková, Barbora Krejčíková či kompletní daviscupový tým v čele s českou mužskou jedničkou Jiřím Veselým.

V jednání je také účast sester Plíškových či loňské finalistky Roland Garros Markéty Vondroušové. Obsazení tak bude víc než důstojné. Na starosti ho ostatně mají Petr Pála a Jaroslav Navrátil, tedy dlouholetí kapitáni fedcupového a daviscupového výběru.

Bude se hrát bez fanoušků

Vzhledem k vládním opatřením je jasné, že se musí hrát bez fanoušků na místních tribunkách. Tenisová veřejnost ale nebude ochuzena: zápasy se mají vysílat jak v televizi, tak na streamech. Zkrátka nepřijdou ani milovníci sázení. Zatímco muži budou hrát na antuce, ženy se představí na tvrdém povrchu.

„Bude to první silný signál, že se český tenis vrací,“ uvedl šéf tenisového svazu Ivo Kaderka. Ten usiluje o co nejrychlejší spuštění soutěží a turnajů. „Vždyť tenis je naštěstí jedním ze sportů, kde nedochází k fyzickému kontaktu a počet účastníků je velmi omezený, a to včetně doprovodu,“ upozornil Kaderka.

S tím počítají i pořadatelé ve Stromovce. „Areál bude uzavřen a budou zde jen hráči, jejich týmy a rozhodčí,“ řekl pro ČTK ředitel turnaje David Trunda. A prize money? Každý účastník turnaje obdrží za start padesát tisíc korun a bude na něm, zda sumu věnuje na charitu. Svaz hodlá výsledný šek předat pro boj s koronavirem.

Od června až do začátku prosince má následovat seriál turnajů O trofej solidarity a naděje ČTS, vždy pro šestnáct tenistů a tenistek. Každý turnaj bude mít dotaci 980 tisíc korun, vítěz inkasuje 150 tisíc. „Je to forma podpory hráčům z nižších pater,“ řekl Kaderka.