Situace je natolik vážná, že se v uplynulých dnech čile debatovalo o tom, že tradiční turnaj nezačne v plánovaném termínu.

„Je tu spousta spekulací, že Australian Open se letos neuskuteční nebo odstartuje později. Ale jedeme podle plánu,“ uvedl včera ředitel australského grandslamu Craig Tiley.

Tenisté se bojí

Během melbournské kvalifikace se zatím rojí hráčské protesty. Kvalita ovzduší ve městě je extrémně špatná a pochopitelně ovlivňuje i dění na tenisových kurtech. Vedení turnaje podle některých hráčů nekomunikuje a posílá je hrát i v situaci, kdy se venku skoro nedá dýchat. Třeba Slovinka Dalila Jakupovičová ve středu na dvorci zkolabovala.

„Bylo opravdu velmi nebezpečné hrát v takových podmínkách,“ řekla pak médiím. „Každý, s kým jsem o tom mluvila, měl bolesti hlavy a problémy s dýcháním. Bylo to strašné,“ dodala Jakupovičová, která svůj kvalifikační zápas musela vzdát ve chvíli, kdy už se neudržela na nohou.

Američan Noah Rubin zase popsal, že mu z nosu tekla „krev a černá hmota“. „Myslím, že kdyby v tomhle měli nastoupit Federer s Djokovičem, tak zápas zruší,“ kritizoval Rubin pořadatele, kteří prý tenisty posílají hrát bez ohledu na zdravotní rizika.

Čeká se na intenzivní déšť

Organizátoři se hájí: situaci prý neustále monitorují a jsou v kontaktu s experty. Kdyby skutečně hrozilo nebezpečí, tak by okamžitě zareagovali. „Zdraví hráčů i všech lidí na turnaji je pro nás prioritou. Důvěřujeme týmu zdravotních expertů, kteří každý den analyzují kvalitu ovzduší,“ uvedl Tiley.

Kdyby šlo během Australian Open do tuhého, mají pořadatelé připravené záložní varianty. „K dispozici jsou tři kryté arény, kde můžeme hrát. V tuhle chvíli nemá cenu spekulovat, ale máme řešení pro každou situaci,“ dodal šéf turnaje.

Radost mu dělají meteorologové, podle kterých by v Melbourne mělo o víkendu pršet a ovzduší se díky tomu zlepší.

Zatímco méně známí tenisté a tenistky se dusí (doslova i v přeneseném smyslu) v kvalifikaci, hvězdy zatím shánějí finance na pomoc obětem požárů. K tomuto snažení patřila i exhibice za účasti Federera, Djokoviče, Nadala, Sereny Williamsové či Petry Kvitové. Vybralo se skoro 75 milionů korun.