Squash hrajete vy i vaše maminka. Kdo koho ke squashi vlastně přivedl?
Mamka samozřejmě začala hrát squash dříve, než já. Teď už je to spíš tak, že mě hodně podporuje, tím myslím i finančně a fandí mi. Snažím se jí to nějak vynahradit, takže když i ona jde hrát ženskou ligu, chodím ji podpořit, tak jako ona mne. Kdybych to měla shrnout, tak to byla mamka, která mě ke squashi přivedla.

Věděla jste hned, že se hra s černým gumovým míčkem stane vaším sportem?
To jsem rozhodně nevěděla. Vyzkoušela jsem spoustu jiných sportů. Úplně prvním byla sportovní gymnastika. Současně s ní jsem zkusila ještě tenis, který mě ale asi po roce přestal bavit. S gymnastikou jsem skončila okolo devíti let, a potom už mě chytil jen squash, u kterého jsem vydržela až doteď.

Zisk stříbra na mistrovství republiky juniorů jste okomentovala tak, že sezóna jede dál. Na co připravujete právě teď?
V první řadě poctivě trénuji a pracuji na mých slabinách, v tom mi hodně pomáhají trenéři Aleš Král a Štěpán Marko. A teď se budeme společně snažit připravit na Mistrovství republiky žen, které se koná v březnu v Praze.

Mistrovství republiky dospělých… Jakého byste ráda dosáhla výsledku?
Na letošním mistrovství se budu snažit podat svůj maximální výkon. Chci být s mojí hrou co nejvíce spokojená a dosáhnout co možná nejlepšího výsledku.

Máte oblíbené hráčky, na které si věříte a naopak?
Nedá se říct, kdo je oblíbený nebo ne. Každá hráčka je pro mě soupeřem. Ale vždy chci vyhrát. Rozhodně si cením hráček s férovým jednáním. Mou oblíbenou hráčkou je Veronika Gaultierová, a protože jsme kamarádky a mám ji moc ráda jako člověka, když spolu máme hrát, je to pro mne dost těžké.

Jak máte své aktivity s trenéry rozdělené?
Jak se Štěpánem, tak i s Alešem trénuji dvakrát týdně. Oba spolu mezi sebou komunikují tak, aby byl trénink co nejefektivnější.

Chystáte se vyrazit i na profesionální turnaje do zahraničí. Láká vás dráha profesionální hráčky squashe?
Ano, teď se chystám v březnu do Ženevy a v dubnu do Německa. Lákala by mne profesionální dráha, ale bohužel je to hodně o financích. Proto se snažím přivydělávat si nějaké peníze trénováním dětí i dospělých, abych mohla na profesionální turnaje více jezdit. Někdy také vypomáhám na recepci ve Squashareně v Praze, která mi umožňuje dobré podmínky pro trénování.

Jak je na tom úroveň českého squashe v porovnání s tím zahraničním?
Myslím si, že úroveň českého squashe hodně stoupá. A také myslím, že Češi vzbuzují na turnajích v zahraničí značný respekt.

Sama trénujete druhé, především mládež. Co vás na trénování dětí přitahuje?
Trénování dětí je pro mě odreagováním a hodně mě to s nimi baví. Není to tolik o drilu, ale spíše o tom, jak přimět děti ke squashi formou zábavy a hry.

Irena Vanišová