Jakube, jak jste se dostal k házené?
Začínal jsem na základní škole v Zárubově ulici, stejně tak jako celá řada mých nynějších spoluhráčů. Pak jsem přestoupil do Sparty a posléze zamířil do mladšího dorostu Dukly. Tam se mi otevřel jiný svět, v přístupu lidí i v počtu tréninků.

Dukla je slavný klub. Je to cítit?
Dneska už víc ve světě. Kde vzbuzuje Dukla respekt. Doma nám schází větší fanouškovské zázemí.

Pocházíte z házenkářské rodiny?
Ano, strejda hrál v Německu. Děda hrál a trénoval ve Slavii, vedl i národní mužstvo.

Radí vám, jak moc je to příjemné?
Děda se snaží chodit na každý můj zápas. Každé utkání spolu detailně probíráme. Vím, že toho má hodně za sebou a jeho rady beru vážně.

Máte za sebou první rok v extralize. Co vám dal?
Dorostenecké soutěže se s extraligou nedají srovnat. Ta je daleko náročnější, a to jak na psychiku, tak na fyzičku. Všechno je tvrdší, náročnější. Co mi soutěž dala? Doufám, že hodně a všechno zúročím v dalších sezonách.

Loňská skončila vítězně. Jak vzpomínáte na lovosické finále?
To bylo něco úžasného. Hráli jsme před naprosto skvělým publikem. My se na zápas snažili dobře připravit, a to především po mentální stránce. Ale popravdě musím přiznat, že jsme byli šťastnější, než lepší. Pocit po finále byl krásný, že bych si ho chtěl znovu zopakovat. Pro něj házenou hrajeme.

Oslabili jste. Je reálné titul obhájit?
Je, hráči co odešli, měli svojí kvalitu. Já ale věřím, že jsme my, co jsme zůstali, lepší než oni.

Máte za sebou několik přípravných zápasů. Co vám napověděly?
Zatím se nedá naše hra hodnotit. Protože jsme víc trénovali fyzičku, než hráli. Trenér Pauza dbá hodně na fyzičku. Často posilujeme, běháme. To se negativně projevilo v Jičíně. Později v sezoně se to ale určitě vyplatí.

Čím chcete přispět svému celku?
Dobrou obranou, která je asi mojí největší předností a dostávám v ní od trenéra víc příležitostí.

Lákadlem pro hráče Dukly je účast v evropském poháru. Jak velikým?
Obrovským. Určitě bychom se chtěli dostat dál než do druhého kola do Dánska. I když už cesta tam pomůže k lepším výkonům v další části ligy.

Vaším konkurentem na postu je Milan Kotrč. Jak spolu vycházíte?
S Milanem si spíš pomáháme, než, že by mezi námi byla nějaká rivalita. Řekl bych, že jsme dobří kamarádi.

Co další spoluhráči?
Jsem rád, že můžu hrát s tak dobrými hráči, jako je například Kamil Piskač, který je „vyhraný“ z německé ligy a dodává nám klid. Roman Horák skvěle diriguje obranu. Třetí do party je Tomáš Petržala, který dokáže skvěle motivovat. Do posledních vteřin všem okolo tvrdí, že vyhrají.

Jak jsou vaše házenkářské cíle?
V Dukle mám ještě čtyři roky smlouvu, kterou bych rád dodržel a využil i k tomu, abych vystudoval. Pak se uvidí, jak na tom budu zdravotně, jestli si udržím výkonnost, anebo jí ještě zlepším. Samozřejmě, jako každý hráč sním o německé Bundeslize. ⋌