Volba padla hned na trojlístek, v národním týmu už relativně protřelé křídlo Milana Kotrče, 'psa obranáře' Ondřeje Šimůnka, který si v červnu připsal první dva reprezentační starty a v duelu s Makedonií se dokonce radoval ze vstřelené branky, a absolutního nováčka, levou spojku Davida Šůstka.

„Po zranění Pavla Horáka jsme hledali náhradu. Rozhodovali jsme se mezi Michalem Kasalem, Milanem Škvařilem a Davidem. Pro něj hovořily nejstabilnější výkony v posledních zápasech," ozřejmuje důvody zařazení brzy čtyřiadvacetiletého borce do kádru Česka Jan Filip.

Vyhlášený kanonýr David Šůstek do schránky, ani přes vydařený úvod podzimu, nechodil.

„Zjištění, že mě trenéři národního týmu sledují, bylo pro mě překvapením," vypráví skromně házenkář, kterého mile potěšily také stohy gratulací, jež se na něj hrnuly ze všech stran.

„Bylo jich moc a za všechny jsem rád. Překvapilo mě, že psali i lidé, se kterými nejsem dlouhodobě v kontaktu. Nejvíc si samozřejmě vážím přání od rodiny, trenérů a spoluhráčů," děkuje na dálku Šůstek, introvert, pro kterého není přechod do žádné kabiny jednoduchý.

„David je o něco tišší, ale vnímavý. Zažívá obrovský skok. Nastupovat v české extralize a národním týmu je nesrovnatelné. Atmosféra, která zde panuje, je ale výborná, kluci si vzájemně pomáhají," líčí kouč Česka Jan Filip.

Jeho slova potvrzuje samotný hráč. „Obavy byly, přeci jen je pro mě reprezentační sraz něčím novým. Kluci mě ale přesvědčili, že není důvod se bát."

Opačné choutky

Nakonec odpadl i poslední problém. Reprezentační kabina slovo zápisné nezná. „Není nutné, aby se všechno z klubu zavádělo i do národního týmu," směje se Šůstek, který má opačné choutky, implantovat postřehy z reprezentace na Duklu.

„Trénovat s hráči kalibru Filipa Jíchy je pro mě obrovská zkušenost. Občas přijdou a poradí mi, což beru jako významné plus do budoucna. Vážím si toho. Mnoho věcí, které se zde naučím, rád využiji v oddíle," poznamenává spojka, poté přidá konkrétní příklady.

„Už tréninky provází vyšší nasazení, i herní systémy jsou nové," vysvětluje odchovanec Nového Veselí, který strávil posledních pět sezon v Dukle a čeká ho další výzva. Proměnit svou příslušnost k reprezentační osmnáctce v zápasovou šestnáctku.

„Užší nominaci neřeším, snažím se hrát jak umím, bojovat a ostatní nechávám na trenérech. I když bych dvakrát na tribuně skončit nechtěl," přiznává střelec, jenž posunuje řeč k hlavnímu tématu, kvalifikační premiéře s Belgií (hraje se ve středu 4. listopadu od 17.10 hodin na Podvinném mlýnu) a sobotní odvetě v Kortrijku.

„O Belgii toho moc nevíme, dívali jsme se zatím pouze na jedno video. Z něho je jasné, že hraje zataženou obranu 0-6. Zvítězit ale dvakrát musíme, nic jiného nemůžeme proti takovým mužstvům brát," dodává David Šůstek, jehož seniorská reprezentační kariéra nejspíš právě startuje.