Na druhém místě se v projektu Pryč ze židle umístilo litoměřické Gymnázium Josefa Jungmanna s 21 894 kilometrů, třetí příčku získalo Slovanské gymnázium v Olomouci s 10 032 naběhanými kilometry. Celkem se do sportovní výzvy, která trvala od dubna do června, zapojilo 246 středních škol, 6 511 běžců a zaznamenalo se přesně 38 115 výběhů s celkovým počtem více než 280 tisíc naběhaných kilometrů.

„Rozhodli jsme se bojovat proti covidové pasivitě a moc nás těší, že akce Pryč ze židle měla takový ohlas a vysoký počet účastníků. Na setkání s ředitelkou školy jsme si ověřili, jak je důležité a klíčové mládež motivovat k pohybu,“ prohlásil Pavol Kukučka ze Zastoupení EK v České republice. Další vylosovaní účastníci běžecké akce obdrží vlakové jízdenky Interrail Global Pass na cestování po Evropě. „Pro Evropskou unii je sport velkou prioritou. Rádi spolupracujeme na podobných projektech, které přivádějí děti k pohybovým aktivitám. Jde o investici, která se nám v budoucnu může vrátit v podobě zdravých občanůdodal Viktor Vágner jménem Zastoupení Evropské komise.

RunCzech spolupracuje se Zastoupením Evropské komise v České republice přes 20 let. V letošním roce společně přišli s projektem Pryč ze židle, který měl za cíl v období koronavirové pandemii motivovat děti a studenty k pohybu. Hlavní cenou byla částka 100 tisíc korun. Šek si zástupkyně vítězné školy převzala ve čtvrtek v sídle RunCzech. „Moc nás těší, že máme u nás běžecky nejzdatnější studenty. Prostředky použijeme na realizaci outdoorového hřiště,“ prohlásila Ivana Landsingerová, ředitelka Gymnázium Jana Keplera. „Akce Pryč ze židle pohltila nejenom naše studenty, běhali také učitelé. Všichni se vzájemně motivovali na sociálních sítí, povídali si o tom na chodbách. Vlilo jim to velké množství energie.“

Studenti mohou zužitkovat své zkušenosti s naběhnutý kilometry napřiklad na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem, který se koná 18. září 2021 nebo na dalším projektu Mattoni FreeRun – Run & Plog, kde kromě běhání můžou pomoct s uklízením přírody.