A naprosto oprávněně. Martin Šetlík je trenérem Talentu, tvůrcem posledních úspěchů Západočechů. „Nechci říct, že se tituly omrzí. Dukla ale byla hladovějším týmem. Zlato si zaslouží," přiznal bez okolků.

Chlapsky se k porážce postavil také dirigent plzeňské hry Michal Tonar. „Soupeři byli lepší. O osudu série rozhodl už úvodní zápas, kdy jsme hráli mizerně a Dukla zjistila, že jsme k poražení. Sami jsme ji dostali do pohody a za to teď pykáme," klopil zrak.

Od Litovle až na trůn

Sezona Dukly nebyla jen růžová. Kdopak by si na její triumf vsadil na sklonku loňského roku, kdy procházela obrovskou krizí a prohrála na palubovkách Nového Veselí a dnes již ses-tupivší Litovle. „Zaváhání musela přijít," přiznal kouč Pražanů Jan Josef. „Smekám před kluky. Všichni vidí jen výsledky, já ale oceňuji jejich tvrdou práci. Vedle házené studují, někteří velmi prestižní vysoké školy. Potřebují se učit, chtějí se bavit a přijdou na trénink."

Parta plná osobností

Pokud shrneme do jednoho slova vítězná finálová utkání Dukly, vyjde nám obrana. Anebo sebeobětování. Zlaté medaile na krku, úsměvy na tváři a pohyb mistrů připomínající důchodce. Tak byli pomlácení. Kolik bloků ale předvedli Ondřej Šimůnek s Mojmírem Hlavatým? Kolik „rvaček" s pivoty absolvoval Vít Reichl? Kolik rozehrávek Plzně přerušil David Šůstek nebo Štěpán Jeníček?

Za tím vším čněl jako skála Tomáš Petržala, kapitán a gólman chytající se čtyřicetiprocentní úspěšností. „Dozráli jsme. Loni jsme hráli s Plzní také finále a na titul neměli. Letos jsme zúročili nabyté zkušenosti."

Kotrčovo vítězné loučeníJedenáct sezon strávil v áčku Dukly Milan Kotrč. Po sobotě se pupeční šňůra devětadvacetiletého reprezentanta přerušila. Napořád? „Snad se jednou vrátím," usmál se borec, jenž od nového ročníku bude hájit barvy bundesligového Bergischeru. Na přesun ale o mistrovském večeru nemyslel.
„Největší vítězství mé kariéry," vypálil bez rozmýšlení. Jeden titul už s Duklou sice získal, nyní se ale na triumfu podílel výraznější měrou. „Cítil jsem daleko větší odpovědnost. Do každého zápasu jsem dal absolutní maximum," vysvětloval a rychle doplnil: „To samé mohu říct o každém svém spoluhráči. Chtěli jsme víc než Plzeň. Zlato jsme si jednoznačně zasloužili!" Při posledních slovech se podíval na medaili. „Vezmu si ji do Německa jako talisman," zazubil se muž, jehož odchodem ztratí Pražané na údernosti. „Ale nepřehánějte! Dukla nestojí na jednom hráči. Kluci mě nahradí," doplnil. Mýlí se. Půjde o jiný tým. Milan Kotrč se zařadil mezi klubové legendy.

Sviták: Snažil jsem se krotitZa obrovský talent byl léta považovaný Jakub Sviták. Dukelského špílmachra ale brzdila složitá povaha. „Pro trenéra je výzva pracovat s rebely. Kuba má svoji hlavu a někdy je těžké se s ním dohodnout. Házenkář je ale geniální," líčil kouč mistrovského celku Jan Josef. „Mluvili jsme spolu a dnes je naším rozdílovým hráčem," uvedl na adresu autora devíti branek čtvrtého finále, klíčového muže, bez něhož by Pražané neslavili. 

Ve vypjatých chvílích jste se nechával často vyprovokovat. Nebál jste se, že znovu podlehnete emocím? 
Nevybavuji si zákrok, po kterém bych se mohl nechat vyprovokovat. Je ale pravda, že jsem se snažil krotit. Před zápasem jsme si zakázali oplácení a diskuse s rozhodčími.

A pak před vámi upadl Blecha a šel jste na trestnou lavici. Zdálo se, že nezaviněně. Bylo těžké se ovládnout? 
Faul nejspíš byl. V tu chvíli bych ale přísahal, že ne. (směje se)

Z vašeho výkonu sálala pohoda. Užil jste si utkání?
Moc ne. Hráli jsme dva zápasy po sobě. Nastupoval jsem už unavený. Až teď cítím úlevu a štěstí.

Zastřílel jste si dost sedmiček. Pořád na stejné místo. Tak jste si věřil?
Napadlo mě, že už musí gólmani Plzně nějakou sedmičku vystihnout. Někdy vám ale do branky spadne úplně všechno.

Proto Dukla získala titul?
Dozráli jsme. A víc jsme chtěli. Plzeň na mě působila zakřiknutě.

Těžce stojíte. Najdete vůbec sílu na oslavy?
Na ty se najde síla vždycky. (směje se)