Pojďme ale krůček po krůčku za vytouženým stříbrem.

Obraz I. – Skvostný návrat Kateřiny Laciné

Dva měsíce nestartovala v soutěžním utkání devatenáctiletá útočnice Kateřina Laciná. Nezhoubný nádor v dutině lebeční jí připravil zcela jiné starosti. To se ale na její hře nikterak neprojevilo. V duelu s Portugalkami patřila k nejlepším, dokonce vstřelila úvodní branku a výrazně přispěla k dobrému vstupu do šampionátu v podobě vítězství 3:0.

 „Chtěla jsem moc hrát, všechno ale záleželo na lékařích," usmívala se po utkání pragovačka, jejíž čelo zdobil chránič připomínající šátek.

 „Rána se musí zhojit. Navíc mám v hlavě titanovou destičku," vysvětlovala. Pak už mluvila pouze o zápase.

 „Portugalky nebyly snadnými soupeřkami. Po celou dobu urputně bránily. Zdolávat val je vždycky nepříjemné. Ale povedlo se," oddechla si Laciná a šla se připravovat na Polsko.

Obraz II. – Zkrat Terezy Tůmové

Smolné bylo druhé vystoupení ve skupině B  pro české hokejistky. Vyrovnané utkání pomohlo rozhodnout selhání obránkyně Terezy Tůmové, jež uklouzla při banální rozehrávce standardní situace. Z následného brejku poslala soupeřky za výhrou 3:2 Walaseková.

 „Chce se mi brečet. Dobře vím, že se prohrálo o „můj" gól. Taková chyba se snad může stát jenom mně," zpytovala svědomí osmnáctiletá hráčka.

 „Nesmím ale zkolabovat. Nemáme totiž tolik hráček, aby některá z nás mohla vypadnout," uvědomovala si dívka, která složitou situaci ustála. Hned v následujícím utkání se Švédkami vstřelila dvě branky, které notně pomohly k postupu do semifinále.

Obraz III. – Kvapíkem do semifinále

V gólový koncert se zvrtlo rozhodující vystoupení českých juniorek ve skupině B. Po výhře 11:1 nad Švédkami si mohla děvčata odškrtnout, že první část svého plánu splnila.

 „Seveřanky jsme respektovaly, stejně jako jakékoliv jiné soupeřky. Utkání bylo o to složitější, že jsme musely zvítězit, abychom šly do semifinále," líčila asistentka trenéra českého výběru Lenka Brtvová.

 „Holky musím moc pochválit za to, jak disciplinovaně přistoupily k utkání, daly hodně gólů a hlavně se dobře rozehrály na večerní semifinále," předeslala.

Obraz IV. – Kanonáda Kláry Hanzlové

Tak to byla paráda! Nejlepší turnajový výkon si schovaly Češky na semifinálové klání. Proti favorizovaným a doposavad neporaženým Ruskám od začátku excelovaly a po nebývale koncentrovaném a nadšeném výkonu své soupeřky doslova rozstřílely 10:1. Nad všechny pak vynikla devatenáctiletá útočnice Rakovníka Klára Hanzlová, která zaznamenala málokdy vídané čtyři branky.

 „Mám úplně ty nejkrásnější pocity, co mohu mít," culila se kanonýrka, jež na šampionátu nasázela úctyhodných osm gólů.

 „Věděly jsme, že musíme Rusky napadat a nestát tak, jako v některých předchozích zápasech. Taky nám pomohlo pětiminutové vyloučení jedné ze soupeřek, během kterého jsme si vytvořily potřebný náskok. Snad se nám to povede i ve finále, kde sfoukneme Polky," dodala v euforickém duchu.

Obraz V. – Stříbrné slzy zlatých holek

Ani výhody deseti trestných rohů a penalty nestačily českým juniorkám k tomu, aby ve finále vstřelily branku. To Polky byly podstatně produktivnější, když využily minimálně padesát procent svých příležitostí. To jim vyneslo výhru 4:0 i zlatou medaili. Proto končily celou akci členky jedné skvělé české party v slzách.

 „Moje pocity jsou rozporuplné. Převládá zklamání. Jinak jsem ale na náš tým hrdá," hlesla kapitánka Karolína Jirsová.

 „Před šampionátem jsme nebláznily, daly si nižší cíle, které jsme krůček po krůčku plnily. Nevyšlo to až na vrchol, gratulujeme Polkám, svůj sen jsme si ale splnily," uznala dvacetiletá dívka.

Česko – Portugalsko 3:0, – Polsko 2:3, – Švédsko 11:1, – Rusko 10:1, – Polsko 0:4.

Sestava a branky Česka: Čecháková, Stýblová – Jirsová, Nováková, Vošahlíková 4, Tůmová 2, Vorlová, Neplechová – Hanzlová 8, Decsyová 4, Košťálová 2, Laciná 6. Trenér Faust.

Konečné pořadí HME juniorek
1. Polsko
2. Česko
3. Rusko
4. Bělorusko
5. Turecko
6. Rakousko
7. Portugalsko
8. Švédsko